. Postoji velika šansa da netko negdje (najvjerojatnije u Silicijskoj dolini) već rješava isti problem na učinkovitiji način, ali vi ili vaši prvi korisnici toga niste niti svjesni, jer to još nije došlo do vas, odnosno do Europe. Ako bismo se poslužili riječima Paula Grahama, europski korisnici/kupci nisu dovoljno zahtjevni da bi mogli poslužiti za provjeru valjanosti.
Radim na startupu koji rješava problem s kojim se i sam redovno susrećem.
Veliki sam fan osnivača koji grade svoje startupe na gornjoj premisi, jer se najčešće hvataju u koštac sa stvarnim problemima (što je poprilično rijedak fenomen ovih dana). Mnogi akceleratori i anđeoski investitori “propovijedaju” kako se startup u najranijim fazama treba prvenstveno fokusirati na rješavanje stvarnog problema s kojim se susreću pojedinci ili tvrtke.
Neke od najpoznatijih institucija za tvrtke u ranoj fazi, poput Y Combinatora, u potpunosti su se posvetile tome. U jednoj od svojih ovogodišnjih generacija YC je imao startup koji se bavi izgradnjom novog mobilnog klijenta za e-mail. Prema riječima Paula Grahama:
Njihova skupina beta testera ima jednog jedinog korisnika: Sama Altmana. Njihov je cilj da Sam Altman bude sretan. A Sam Altman itekako koristi e-mailove u hodu i zna koje su mu druge opcije dostupne. Poprilično je zahtjevan, a ako njega usreće i ako koriste njega da bi napravili „kalup“, mogli bi usrećiti i mnoge druge ljude. A to je dovoljno, zar ne?
Naravno, ako rješavate problem s kojim se suočava Sam Altman, to je onda sasvim dovoljno. No ako rješavate vlastiti problem negdje u središtu Europe, umjesto da se bavite Samovim, to nije dovoljno. Evo i zbog čega.
Rješavanje vlastitog problema u Silicijskoj dolini
Sam Altman, predsjednik Y Combinatora, susreće se s mnoštvom startupa. Samove potrebe ne zadovoljava niti jedan klijent za e-mailove, stoga možete biti sigurni da tu postoji prilika za proboj na tržištu. Ista se logika primjenjuje za većinu B2B startupa koji mogu otkloniti boljke bilo kojeg korporativnog klijenta u Dolini.
Rješavanje vlastitog problema u Europi
Slijedi problematika s europskim startupima koji rješavaju probleme za mali broj lokalnih korisnika ili kupaca. Postoji velika šansa da netko negdje (najvjerojatnije u Silicijskoj dolini) već rješava isti problem na učinkovitiji način, ali vi ili vaši prvi korisnici toga niste niti svjesni, jer to još nije došlo do vas, odnosno do Europe. Ako bismo se poslužili riječima Paula Grahama, europski korisnici/kupci nisu dovoljno zahtjevni da bi mogli poslužiti za provjeru valjanosti.
Moj je savjet za europske poduzetnike, koji žele izgraditi lokalni startup (ne lokalnu srednju ili malu tvrtku) da upoznaju svoj prostor vrlo dobro. Shvatite što drugi startupi u tom prostoru rade i gdje će to područje biti za tri do pet godina.
Iako to zvuči kao vrlo osnovan savjet, zapanjen sam činjenicom koliko startupa ne razmišlja o smjeru u kojem se njihovo tržište kreće ili ne znaju da postoje startupi koji rješavaju isti problem. Neki jednostavno odmahnu rukom i kažu: “Pa, nitko se u mojoj državi time ne bavi.” Ili jednostavno ne mare što će se dogoditi za tri godine – njihov je cilj sada postići prihod i usrećiti korisnike, a ne za tri godine.
Nažalost, takva strategija ne funkcionira u digitalnom svijetu na duge staze. Privlačnost internetskog carstva (i za startupe i za investitore) je u skalabilnosti distribucijskih kanala zbog kojih se samo jedan ili dva “pobjednička” startupa mogu baviti istim problemom korisnika. Dakle, možete izgraditi vlastiti startup koji će jedno vrijeme usrećivati vaše korisnike, ali ako ne izgradite najbolje moguće rješenje, uskoro će vas pregaziti superiornije ili ćete ostati na razini malog do srednjeg poduzeća s ograničenim uspjehom.
Naravno, postoje iznimke. Tu su i neka ograničenja u digitalnom svijetu, posebice kad je on isprepleten s fizičkim. Pogledajte samo e-commerce (logistiku) i rast kineskih startupa. Pametni osnivači također mogu podići barijere, kako bi se njihovo područje teže uzdrmalo.
Na kraju dana, superiorni proizvodi naći će put do svojih korisnika. Ako gradite startup bez svijesti o tome što drugi oko vas rade i u kojem se smjeru sve kreće, vjerojatno ćete propasti kao globalni startup. Prije ili kasnije. Morate imati popriličnu sreću da izgradite vrhunski proizvod a da niste svjesni toga što se događa oko vas.
Na žalost nas Europljana, nismo okruženi vodećim tehnološkim startupima kao što je Sam Altman. To je jedan od razloga zbog kojih je teško shvatiti kako globalno tržište funkcionira. No, da je sve lagano, ne bi bilo tako zabavno.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.