Prilika i za hrvatske: Startup Wise Guys ulaže 25 milijuna eura za startupe u ranoj fazi

Prilika i za hrvatske: Startup Wise Guys ulaže 25 milijuna eura za startupe u ranoj fazi

Regionalni startupi su u programu ovog estonskog akceleratora od prvog dana, a sada Startup Wise Guys planira još više proširiti svoju prisutnost u CEE regiji.

Estonski Startup Wise Guys, jedan od najiskusnijih europskih akceleratora, osigurao je novih 25 milijuna eura vrijednih diversificiranih sredstva koja će se koristiti za ulaganje u više od 200 startupa u ranoj fazi iz cijele Europe i Afrike u 2023. te 2024. godini. Usredotočit će se na izravna ulaganja.

Njihov akceleratorski fond posebno je posvećen područjima gdje su startupi nedovoljno opskrbljeni kapitalnim ulaganjima, kao što su CEE regija, Italija, Španjolska i Afrika. To su područja koja se suprotstavljaju negativnom trendu 2022. godine kako bi nadmašila globalnu startup industriju.

Inače, Startup Wise Guys prisutan je u CEE regiji od samih početaka, a 2020. imali su posebnu suradnju s Poduzetničkim centrom Krapinsko-zagorske županije kada su educirali Hrvatske startupe. U njihovom portfelju ima nekoliko startupa iz CEE regije, a neki od njih su Culturate (Slovenija i Bosna i Hercegovina), Nelma i Qpick iz Makedonije, OTA Sync (Srbija) i StoreDNA (nekadašnji Monolith iz Hrvatske)  koji surađuje s akceleratorom još od 2012. godine.

Koje vertikale Startup Wise Guy traži?

Investicijska karta Startup Wise Guysa, koja varira od 65 do 100 tisuća eura ovisno o programu s mogućnošću do 300 tisuća eura nastavnog ulaganja namijenjena je za B2B startupe. Akcelerator će se usredotočiti na sljedeće vertikale: :

  • Software-as-a-Service (SaaS),
  • Fintech,
  • Cybersecurity,
  • Sustainability,
  • XR.

Tijekom 2023. planiraju dodati još vertikala, a jedan od trendova koji trenutno vide je Industrija 4.0. Inače, prošla investicijska godina rasporedila u više od 11 vertikala: Fintech (19 companies), Food and Agritech (10), Cyber (7), Entertainment (6), Cleantech (5), Marketing and Adtech (5), HoReKa (4), Edtech (4), HRtech (4) i Enterprise (4).

Kada bismo to izrazili u postocima, 26% uloženo je u Fintech i Cybersecurity, dok je 16% uloženo u Sustainability.

Tko se može prijaviti?

Iz akceleratora ističu kako Startup Wise Guys ulaže u strastvene osnivače s tržišta koja ne dobivaju toliko pozornosti. U to spadaju i tržišta s nepravednim ograničenjima u smislu dostupnosti financiranja u ranoj fazi ili nedostatka specifične stručnosti u ekosustavu, ali s visokim tehničkim talentom i željom da uhvate korak s ostatkom svijeta.

Startup Wise Guys ulaže kada tradicionalni VC fondovi uopće ne razmatraju određeni startup zbog čega ulaganje ovog fonda možemo gledati kao prvu međunarodnu provjeru valjanosti ideje.

Kako bi neki startup ispunio uvjete za program SWG akceleracije, mora imati:

  • funkcionalni MVP,
  • najmanje 2 suosnivača/člana tima,
  • početnu privlačnost kupaca, MRR ili prihode,
  • i zadnje, ali ne manje bitno: akcelerator traži osnivače koji su spremni biti podučavani, imaju strastven tim i orijentirani su na ostvarenje ciljeva.

U 2022. Startup Wise Guys izvršio je 120 ulaganja u ranoj fazi, održao 12 programa i predstavio svoj prvi B2B digitalni SaaS program isključivo za afričke startupove. Također, pokrenuli su akceleratorski program usmjeren na XR u Malagi, Španjolska.

Akceleratorski fond također upravlja programima izvan Europe u područjima SaaS-a, fintecha, kibernetičke sigurnosti i održivosti. Do kraja siječnja ove godine Startup Wise Guys već je napravio 12 investicija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.