Startup Wise Guys investirao 15.000 eura u hrvatski Monolith da razviju svoj startup u bogatoj Estoniji
Wise Guys su prihvatili Monolith. Radi se o novom estonskom startup akceleratoru kojemu je zagrebački Monolith, kojeg smo otkrili još dok se zvao XClaim Outdoor, ušao u prvi program koji će se održati tijekom 10 tjedana u Tallinu. Svi startupi primljeni u program pa tako i Monolith, dobit će manju seed investiciju od 15 tisuća eura seed kapitala (5 tisuća eura po osnivaču) te mentore poput Paypalovog Anthonya Hicksa te Flattrovog Siima Tellera.

Wise Guys su prihvatili Monolith. Radi se o novom estonskom startup akceleratoru kojemu je zagrebački Monolith, kojeg smo otkrili još dok se zvao XClaim Outdoor, ušao u prvi program koji će se održati tijekom 10 tjedana u Tallinu.
Svi startupi primljeni u program pa tako i Monolith, dobit će manju seed investiciju od 15 tisuća eura seed kapitala (5 tisuća eura po osnivaču) te mentore poput Paypalovog Anthonya Hicksa te Flattrovog Siima Tellera.
Radi se o investiciji za manji udio u tvrtki: 8 posto. Posebno mi je drago vidjeti startup kojeg od početaka pratimo na Netokraciji 🙂 Monolith je sustav za augmented reality oglašavanje temeljen na Xboxovom Kinectu: kako vi mašete, reagira na pokrete i pomoću ugrađenih aplikacija vam primjerice prikazuje odjeću koja vam odgovara.
Monolithov prezentacijski video ste već mogli vidjeti na Netokraciji:
[vimeo width=”600″ height=”400″]http://vimeo.com/34151107[/vimeo]
Wise Guys je startup akcelerator poput u regiji popularnog Seedcampa odnosno američkog YCombinatora u kojeg je ušao slovenski Double Recall. Wise Guysove mentore čini preko 50 internetskih profesionalaca, što skandinavskih internetskih poduzetnika, što kadrova velikih internetskih tvrtki poput Amazona. Wise Guysov program namijenjen je B2C i B2B tvrtkama, a s obzirom da se radi o prvoj godini programa, Monolith je u sličnoj situaciji kojoj je Zemanta bila kad je Seedcamp tek kretao.
Monolith je dobio investiciju za manji udio u tvrtki, a s njom će se pokušati što prije razviti. S obzirom da su Martin Birač, Tomislav Fistrić, Jan Jilek i njihovi suradnici već uključeni u niz projekata poput Xclaima i Adneta, mreža kontakata Wise Guysa mnogo im je bitnija od kapitala.
Program na engleskom jeziju odvija se u tri faze: Share, Build i Sell:
- Monolith će pomoću mentora i radionica razviti svoj inicijalni poslovni plan te pokušati razumjeti svoju ciljanu publiku i kako joj prodati proizvod;
- Build faza je najbitniji dio programa u kojoj će tim razgovarati s potencijalnim kupcima, prezentirati im proizvod i što ga brže razvijati;
- Monolith i ostali timovi prezentiraju svoj startup anđelima investitorima i investitorima rizičnog kapitala.
Skandinavski startup akcelerator
Monolithovi osnivači odlučili su se prijaviti na Wise Guysov program nakon analize njima dostupnih scena. Monolithov Martin Birač je naglasio kako su naši dvije postojeće jake scene te novu – koju Wise Guys grade u Tallinnu. Wise Guysova osnivačica, Elise Sass, za Netokraciju je ekskluzivno objasnila zašto su prihvatili Monolith u program:
Monotlithov tim nam je pokazao da su stravstveni i vjerujuju u svoju ideju te da će na njoj temeljito raditi. Ostavili su dubok dojam, a i dokazali što su sve zajedno razvili. Njihova ideja uklapa se u obećavajuće tržište gdje se može mnogo toga postići.

Program kreće danas, a trajat će 10 tjedana nakon čega će se startupi predstaviti na demo danima: 30. lipnja u Tallinnu i 6. srpnja u Londonu. Birač je sa pokretačima Monolitha već pokrenuo hrvatsku mrežu za kontekstualno oglašavanje Xclaim koju 1. svibnja izlazi s novom verzijom, zbog koje su već bili u kontaktu sa skandinavskom internetskom zajednicom. Naime, razmišljaju o širenju Xclaima na sjever Europe, a s tim planom se poklopilo i osnivanje Wise Guysa u Tallinnu. Birač navodi zašto su se odlučili na “sjevernjački” akcelerator za startupe:
Startup WiseGuys ima vodeću postavu mentora od PayPala do Cambridge SpringBoarda, a finish je u Londonu i Silicijskoj dolini što projektu daje širi međunarodni značaj. Ovakva prilika će nam dopustiti da se koncentiramo na razvoj naprednijih rješenja i ostvarimo svoje naume kada se radi o međunarodnoj ekspanziji.
Birač je zaključio kako Monolith u 2013. vide u svim boljim shopping centrima u Tallinu i Londonu, a možda – i u Zagrebu. Monolith će iskoristiti Wise Guysovu mrežu prvenstveno kako bi se što prije pozicionirano na stranim tržištima – sretno im u programu i čestitke također!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivo Spigel
23. 04. 2012. u 9:17 am
Momcima velike, velike čestitke – silno me zanima koliko će dobro funkcionirati SWG.
A ti IBB, ako te još jednom vidim da si napisao “najbitnije”, tužit ću te bogovima smislenosti i pismenosti!
Ivan Brezak Brkan
23. 04. 2012. u 9:31 am
Provjerio s lektorom (inače autorica više jezičnih priručnika) – “najbitnije” je kao superlativ ok 😛 :*
zlatko turkalj
23. 04. 2012. u 1:06 pm
Dobri skroz , Sretno!
Damir2
23. 04. 2012. u 9:58 pm
jedna opaska na ‘bogatu Estoniju’ Estonija je trenutno u većoj banani nego mi
zlatko turkalj
23. 04. 2012. u 10:13 pm
Damir2 ,molim te pojasni nam svoju poruku 🙂 barem meni koji ne razumijem, hvala!
Damir2
25. 04. 2012. u 9:41 am
Pa zar treba 🙂 Evo ako treba
Naš startup pozvan je da razvija svoj projekat u bogatoj Estoniji zvuči kao vic. Jer Estonija ima samo 1 mil stanovnika i siromašnija je definitivno od Hrvatske, a i kriza ju je pogodila jedno 5x više
zlatko turkalj
25. 04. 2012. u 5:08 pm
Nebi se slozio sa tobom :-), Estonija/Tallinn je definitivno hit u startup eko sustavu s obzirom na broj globalno uspješnih startupa koje su poduzetnički inkubatori Tallinna izbacili u protekle 2 godine. Poput : Erply, GrabCAD, Sportlyzer, Campalyst, Qminder, TransferWise, Pult…..a to su samo Seedcampova “djeca” (Skype vise nije “vijest”). U svakom slučaju strategija iz koje mogu učiti i puno veće i bogatije zemlje. Tako to rade Estonci !
Damir2
25. 04. 2012. u 9:59 pm
čast tvojim informacijama ,ali ruku na srce ovi startupi su daleko od ‘globalno uspješnih’, a i runde primljenog kapitala su im ispodprosječne. Poštujem Estonce ali ruku na srce uglavnom rade kao outsourcing programeri za bogate Švede i Fince. Tako je i nastao Skype, ideja i osnivači iz Švedske, outsourcing kodiranje iz jeftinije Estonije.
S obzirom na njihovo povoljno (čitaj bogato i razvijeno) IT i VC okruženje u odnosu na nas, mi na Balkanu smo relativno dosta bolji. Jer kod nas VC-i nisu rezidenti kao kod njih i ne voze se helikopterom na na sastanak u Talinn iz zabave koju produžuju preko vikenda jer je tamo provod tako blizu a jeftiniji.
Ako se kojoj državi treba čuditi, možda i zavidjeti to je Češka. Tamo se postižu takve valuacije kompanija da sam uvijek iznova u čudu.
I apropo tog famoznog Seedcampa, mislim da je to jedna vrlo precijenjena manifestacija. Koja je i sama ustvari privatni startup, tj način kako da njeni osnivači jeftino dođu do perspektivnih i pomalo desperatnih EU startupa. U svakom bi trenutku radije izabrao opciju da budem predstavljen nekolicini ozbiljnih fondova nego da se natječem u tom Big Brotheru koji ustvari omalovažava startupe ujedno sebi povećavajući financijsku vrijednost.
Mislim da će se stvari promijeniti i da će EU startupi početi više vjerovati u sbeb. To će ujedno biti kraj Seedcampa kao centra startup dešavanja u EU