
Startup Weekend Skopje ili kako su osamnaestogodišnjaci pomeli startup natjecanje
Krenuli smo put Skopja da vidimo kako to rade Makedonci - i nismo se nimalo razočarali.

Prošlih nekoliko dana deset timova kuhalo je svoje ideje na Startup Weekendu u Skopju. Formula ovih događaja je uvijek ista – poduzetnici debitanti i oni iskusniji imaju 54 sata da osmisle i realiziraju svoju ideju, uz pomoć i podršku raznolikog mentorskog štaba. Krajnji cilj nije nužno napraviti konačan proizvod, već kroz intenzivan praktičan rad uvidjeti što sve u razvoj proizvoda ulazi i koliko aspekata sagledati te na kraju svega shvatiti da je provođenje ideje u stvarnost vrlo konkretan i moguć proces.
Startup Weekend Skopje počeo je kao i svaki drugi – na početku je pitchano mnogo ideja, od stranica za naručivanje hrane, za financijski mikromenadžment, aplikacije za praćenje izazova (sjećamo se ice bucket challengea?), poslovne mreže za poduzetnike… Bio je tu cijeli sijaset prijedloga koje smo već mnogo puta čuli i vidjeli, ali i nekoliko iznenađenja.
Nakon jednominutnih pitcheva u New Man’s Business akceleratoru, glasalo se za deset najboljih, oko kojih su se organski formirali timovi koji će preko vikenda s mentorima proći sve od razvoja poslovnog plana, marketinga, pa do stvaranja mockupa ili MVP-a. U internacionalnoj i šarolikoj ekipi mentora, našlo se i nekoliko njih iz Hrvatske – poduzetnik Saša Cvetojević, koji je do tamo stigao Tesla Convoyem, profesorica na splitskom Ekonomskom fakultetu Ivana Bilić, osnivač Mariviam poslovne akademije Ivica Penić, u:plugov pokretač Ivan Jelušić te komičar i marketingaš Aleks Curać Šarić.

Dva dana kasnije deset je timova predstavljalo je svoje ideje i napredak pred sucima. Tako smo doznali da Coffe break courses planira konkurirati Udemyju s petnaestominutnim profesionalnim tečajevima, My Family Budget radio je na rješenju za financijski mikromenadžment za obitelji, našao se tu i Offline Social Network – društvena mreža koja želi biti bolji Facebook od Facebooka. Tournament Planner radi upravo ono što mu ime i govori, a pitchan je i njegov konferencijski pandan Confy. Predstavljen je geolokacijski servis Dinoo koji prati popularnost nekog mjesta i planira prodavati podatke vlasnicima lokala, My Secret, verzija Secreta “s više opcija” i BuildUp, servis koji želi učiniti programe lojalnosti zabavnijima, čime je osvojio treće mjesto na natjecanju. Uz to, poslušali smo i dva projekta koja su zaslužila barem nekoliko vlastitih paragrafa.
Učimo malo od osamnaestogodišnjaka

Prvi od njih je MaxSoft Games, iza kojeg stoje najmlađi sudionici Startup Weekenda u Skopju. Osamnaestogodišnji trojac namjerio se da napravi Last Hope, novu apokaliptičku pucačinu otvorenog svijeta, gdje igrači mogu stvarati vlastite građevine, kreirati oružje, čarolije i zamke kako bi se obranili od zombija i ostalih kreatura koje ih pokušavaju potamaniti. Riječ o projektu na kojem su prethodno radili godinu i pol, što ne umanjuje njihov uspjeh tijekom samog vikenda.
Na Startup Weekend mogu se prijaviti i timovi koji već imaju donekle razvijen proizvod, dok god on još nema traction. Svrha ovakvog događanja nije nužno lansirati startup ili prezentirati MVP (Minimum Viable Product) po njegovom završetku, već naučiti nešto kroz intenzivnu komunikaciju i rad na konkretnim problemima, s mentorima i drugim poduzetnicima, početnicima i iskusnima.
Ovaj je trojac u cijelu priču krenuo onako kako se od osamnaestogodišnjaka i očekuje, sa svom pameti svijeta i malo volje za prihvaćanje savjeta, da bi do kraja vikenda, prema riječima mentora, odrasli za nekoliko godina. U jednom kratkom vikendu, naučili su prihvatiti konstruktivnu kritiku ili savjet te odvagnuti obje, što je golema i bitna promjena u mentalnom sklopu koja teško dolazi i mnogo starijima i zrelijima od njih. Svojim su projektom i trudom tijekom vikenda odnijeli drugu nagradu, koja im, među ostalim, omogućava i da se predstave investitorima. Koliko će to uspješno iskoristiti ostaje na njima, ali u svakom slučaju ćemo ih držati na oku.
MVP u 54 sata? Izvedivo uz dobar tim

Prvo mjesto na Startup Weekend događanju u Skopju odnio je Babblr, aplikacija koja je odlučila iskoristiti nekoliko velikih trendova u mobilnom svijetu – geolociranje, anonimnost i izvještavanje u stvarnom vremenu. Ova aplikacija u svom prvotnom obliku služi onima koji žele naći najbolje mjesto za izlazak, tako da im u stvarnom vremenu servira relevantne i anonimne objave rangirane putem pametnog algoritma temeljenog na društvenim mrežama.
Za razliku od mnogih projekata koji su na vikend stigli s već započetim projektom, Babblr je došao s formiranim timom i idejom koja se oblikovala i realizirala upravo u ta 54 sata koliko je trajao događaj. Prva inačica aplikacije niknula je preko noći, sa solidnim dizajnom i svim funkcionalnostima koje jedan MVP treba, i to za iOS i Android.
Zasigurno nije odmogla činjenica da je ovaj već uigrani sedmočlani tim iza sebe ima dvjestotinjak digitalnih projekata, no napraviti MVP, poslovni model i pobjednički pitch u dva dana nije lak posao. Od njih mogu naučiti mnogi koji svoje projekte pitchaju od jednog do drugog startup događanja, iz mjeseca u mjesec prikazujući mockupe i ideje koje bez basnoslovnih investicija nikako “ne mogu” prenijeti u stvarnost.
Sve u svemu, Startup Weekend Skopje bio je odlično organiziran događaj koji je okupio vrlo raznolika lica iz startup svijeta. Neovisno o tome koliko projekata uistinu zaživi, ako je barem dio sudionika vikend završio sa spoznajom da je njihova ideja dobar temelj, na kojem moraju još mnogo graditi, testirati, isprobavati, pivotirati te da je pred njima dug, ali savladiv put, makedonski tim koji iza događanja stoji može si čestitati na fantastično odrađenom poslu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari