
Startup hrvatskog venture studija Martian & Machine osigurao investiciju i ušao u suradnju s ASOS-om
Urbify, startup hrvatsko-njemačkog venture studija Martian & Machine, ostvario je suradnju s ASOS-om, jednim od najvećih svjetskih online shopping retailera i osigurao investiciju od 2,25 milijuna eura.
Dostave u jedan dan ili nekoliko sati više nisu luksuz nego potreba. Hrvatsko-njemački startup venture studio Martian & Machine prepoznao je to još prije pandemije. Početkom 2020. krenuli su s prototipom i operativom da bi u lipnju 2020. imali platformu spremnu za logističke partnere velikih e-commerce trgovina.
Tako je nastao Urbify, startup koji je Martian & Machine pokrenuo s njemačkim poduzetnikom Benediktom Stolzeom. U razvoju platforme i poslovanja, prvo su se fokusirali na performanse logističkih partnera, kasnije su prešli u sveobuhvatni premium last-mile delivery sustav, a dostava sljedeći dan i sama suradnja sa ASOS-om započela je krajem 2021. godine. Danas Urbify dostavlja 2 tisuće ASOS-ovih proizvoda dnevno.
Te dobre vijesti prati i nedavna investicija od 2,25 milijuna eura koju planiraju iskoristiti za daljnji razvoj platforme na kojoj svakodnevno radi preko 500 dostavljača.
Više o tome kako je nastao Urbify i što ovakva suradnja znači za jedan startup ispričao nam je Jerolim Dragojević, suosnivač i Managing Director M&M-a.
Sa suradnje na startup
Za početak, važno se prisjetiti da je hrvatski Martian & Machine baš tijekom podizanja Urbifyja bio u procesu prelaska iz agencije u tvornicu startupa. Točnije, u ožujku 2021. i službeno su najavili da agencijski model ostavljaju iza sebe, a fokusiraju na razvoj startupa u kojima imaju udio odnosno čiji su de facto suosnivači.

Na to ih je, između ostalog, ponukala i uspješna suradnja s različitim svjetskim startupima, ali i rad s korporacijama (primarno u Njemačkoj), kao što su Porsche, Volkswagen i Allianz – kojima su pomagali u (agilnijem) lansiranju novih digitalnih proizvoda.
Tako je nekako počela i priča oko Urbifya odnosno Benedikta Stolzea kojeg su upoznali još na zajedničkom projektu za Volkswagen. Taj projekt pripremali su s management consulting firmom, Porsche Consultingom, čiji je Benedikt tada bio Senior Consultant i jedna od “zvijezda u usponu”, a s kojim su od početka imali odličnu kemiju, dodaje Jerolim.
Proveli smo mnogo vremena radeći na projektu, dublje upoznali logističko tržište i otkrili “rupu” koju treba ispuniti. Benu se oduvijek sviđao naš “No BS” startup mindset i pristup poduzetništvu pa smo nakon nekog vremena odlučili “uhvatiti” Bena da s nama testira ideju iz koje je kasnije nastao Urbify. Nakon uspješnog testiranja i dugih razgovora što zapravo znači biti tech poduzetnik, Ben je odlučio napustiti komfort PCON-a, riskirati i osnovati Urbify. Na kraju treba priznati da mu se isplatilo!
Da se isplatilo, za sad potvrđuje i investicija koja stiže od jednog od najpoznatijih njemačkih financijskih investitora i private-equity magnata. Mnogo europskih i američkih VC investitora je također bilo zainteresirano, dodaje Jerolim, ali za trenutnog njemačkog investitora su se odučili zbog njegovog private-equity iskustva i dosadašnjih ulaganja u logističkom području.
Zbog odličnih KPI-jeva smo praktički mogli birati investitora, ali i samu veličinu investicije.

Uz Urbify ASOS može ponuditi brzu dostavu za više od 60% njemačkih stanovnika
ASOS je mnogima poznat kao jedna od najvećih modnih online trgovina koja se proslavila u vrijeme dok se još (barem na ovim prostorima) nije ni znalo ni pričalo o ostalim gigantima na tržištu. Danas je tržište mnogo zasićenije, a prevlast ovisi o nekoliko ključnih stvari. Osim dobrog izbora tu je korisničko iskustvo koje za web trgovine znači jednako mnogo, ako ne i više od lokacije fizičke trgovine. U tom iskustvu dostava je bitan faktor, a ASOS svjestan toga – kontinuirano širi svoje mogućnosti na lokalnoj razini s partnerima u raznim državama.
Međutim, dostavu “dan nakon” nije lako osigurati, a partnera koji to mogu sigurno odraditi još je manje. Trenutno, u Njemačkoj to nitko ne omogućava osim Urbifya. Kroz Urbify, ASOS može ponuditi brzu dostavu za više od 60% njemačkih stanovnika s prosječnom uspješnom dostavnom kvotom iznad 99%.
Ovom suradnjom ASOS-ovi kupci mogu svoj paket naručiti do ponoći, točnije do 23:59, i dobiti ga već sljedeći dan. Jerolim nas je proveo kroz proces:
Pojednostavljeno, cijeli proces funkcionira na sljedeći način: između ponoći i 4 sata ujutro, ASOS-ovo skladište sortira narudžbe te ih pakira u pakete. Urbify dobiva podatke o paketima preko platforme oko 5:00 sati, s time da se oni iz ASOS-ovog skladišta prikupljaju malo ranije.
Urbify vozači ih zatim prevoze u naše glavno skladište gdje skeniraju, predsortiraju i raspoređuju po 12 last-mile skladišta diljem Njemačke. Čim je predsortiranje gotovo, paketi se razvoze sprinterima do last-mile skladišta.
Routing i točno planiranje tura se vrši oko 12:30 sati, a svi se paketi pri dolasku još jednom skeniraju u last-mile skladištu. Cijeli proces mora biti brz jer kupci na drugom kraju Njemačke trebaju dobiti paket najkasnije do 21:00 taj dan.
“Svi menadžeri koji rade za nas moraju odraditi barem jednu smjenu vozača”

Da bi cijeli taj proces funkcionirao besprijekorno treba računati na mnogo varijabli. Razvoj platforme poput Urbifyja tim je kompleksniji. Jerolim navodi kako je njima za development stoga bilo važno shvatiti cijelu pozadinsku operativu do zadnjeg detalja te saslušati potrebe korisnika – logističkih operatera i vozača koji razvoze pakete.
Od prvog smo dana radili na razvijanju jako bliskog odnosa s njima, a cilj nam je bio shvatiti kako razmišljaju, što im treba i što ih motivira ili demotivira. Ljudi iz IT industrijie često žive u “balonu” i imaju krivi dojam o korisnicima iz operativnih industrija kao što je npr. logistika. U Urbifyju je to drugačije – svi menadžeri koji rade za nas moraju znati kako operativno koristiti softver i moraju odraditi barem jednu smjenu vozača.
Urbify se može skalirati na razne industrije, neovisno radi li se o namirnicama, modi ili kozmetici, a proces rada je manje-više isti, dodaje Jerolim. Osim ASOS-a, Urbify trenutno surađuje s REWE grupom, The Hut Groupom i Dunkin’ Donutsom.
Prilagodbe sustava osiguravamo dobrom arhitekturom i promišljenosti softvera, na čemu je trenutno fokus developmenta. Želimo osigurati skalabilnost softvera na šire slučajeve upotrebe (use-cases) za tisuće online trgovina i za razne industrije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.