Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.
Ova 2023. godina za hrvatske startupe bit će kao i vrijeme posljednjih godina – toplija nego dosad, ali s neočekivanim i nepredvidivim ekstremima, procjenjuje Bernard Ivezić, urednik kvartalnog magazina Startup Report.
Bernarda sam u ovoj epizodi Netokracijinog podcasta ugostila da zajedno prolistamo najnovije izdanje Startup Reporta i komentiramo kakve su prilike danas za hrvatske startupe te kakva ih vremena očekuju. Bernard je optimističan i vjeruje da su domaći startupi tek sad u najboljoj formi i da za njih tek dolaze najbolja vremena.
Bez obzira što smo ovih dana pratili kolaps Silicon Valley Banke koji je poprilično uzdrmao stabilnost i startupa i njihovih investitora te utjecao na još veće usporavanje ulaganja. Bez obzira na to što se globalna startup industrija trenutno najčešće opisuje jednim drugim meteorološkim izrazom – nuklearna zima. Bernard navodi Googleovu akviziciju Photomatha kao izuzetno bitan događaj koji će pomoži da cijela industrija osjetno napreduje:
Ovo je prvi exit jednog hrvatskog startupa koji je nastao financiran novcem investitora. Koji će s ovom akvizicijom na tom ulaganju dobro zaraditi.
Iako smo dosad imali sjajne exite poput Nanobita i Fivea ili jednoroge poput Infobipa i Rimca, to su sve bile tvrtke koje su nastale samofinanciranjem. Ovo je snažan signal VC fondovima da se ulaganje u hrvatski startup isplati i da jedan hrvatski startup može napraviti ovako sjajan exit.
Razgovarali smo još i o tome:
- kako je Startup Report nastao kao startup unutar velikog medija,
- zašto smanjenje investicije nisu loša vijest za hrvatske startupe,
- utjecaju kolapsa Silicon Valley Banke na investicije,
- zašto vrijeme za hrvatske startupe tek dolazi,
- što hrvatskim startupima nedostaje.
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u ovoj sezoni!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.