Pokrenuli ste vlastitu tvrtku, ali nitko ne zna za vas? A nemate novaca za marketinške agencije niti konferencije i seminare? Zamislite… petak navečer, otvorili ste bocu vina, ugodno se smjestili (da ne kažem zavalili) na kauč, gledate TV i učite o startup marketingu. Da, da, može biti tako lako. Ako vas zanima koje tajne startup marketinga krije serija Silicon Valley, čitajte dalje - čak i ako ste sve njene epizode vjerno pogledali.

Podsjetimo, za producenta ove HBO-ove serije angažiran je Mike Judge, koji potpisuje legendarne Beavis and Butt-Head, King of the Hill, Idiocracy i druge. Ideja: napraviti seriju koja će prikazati život u startupu. Tako je 2014. godine krenula jedna od omiljenih serija za ljude koji žive tu kulturu.
Sažetak govori sve. U suštini, radi se o tvrtki koja razvija algoritam za kompresiju podataka. Upravo je završila četvrta sezona, a glavni su likovi prošli sito i rešeto. Promjene vlasništva, samog proizvoda, investicija, pristupa tržištu… samo je kultura ostala ista.
Inženjer (CEO), developer, sistem administrator, investitor i business development manager. Oko njih se odvija sva radnja. U izvedbi serije sudjelovalo je puno pisaca, a svaki lik i svaka tehnologija prikazani su poprilično realno.
Prava web stranica za imaginarnu tvrtku – kako se toga nitko prije nije sjetio?
Zašto je marketing serije Silicon Valley tako uspješan? Zato što povezuje imaginarnu tvrtku, likove i događaja iz serija s marketinškim alatima u realnom svijetu. Startup oko kojeg se sve vrti zove se Pied Piper, a kad gledate njegovu web stranicu, tek kad dođete do footera shvatite da se zapravo radi o fiktivnoj firmi. Isto je i s Hoolijem, konkurentskom tvrtkom (ovo je vjerojatno već peta verzija stranice, koja prati radnju serije). Prva firma koja je investirala u Pied Piper je Raviga. I tako dalje…
Postoje web stranice, blogovi, Facebook stranice, Twitter profili, Instagram profili, na AppStoreu je čak moguće čak preuzimanje aplikacija koje proizvode likovi iz serija… The whole shabang!
Svaki lik, (virtualna) tvrtka, situacija i zaključak marketinški su popraćeni. Krenimo od najave četvrte sezone. Na nedavno održanoj konferenciji Brand Minds u Bukurešku bilo je dosta priče o audio brendiranju. Svi prepoznajemo HBO-ov zvuk nakon kojeg slijedi serija:
Da, ovo su likovi iz serije.
Ako ovaj članak čitate u Chromeu, možete preuzeti ekstenziju Pipey, maskotu Pied Pipera.
Najava virtualne konferencije Hooli-Con je napravljena na način da sam se čak i sam pitao je li ovo stvaran događaj:
The most transformative technology event in the world. See you all at Hoolicon.
Geplaatst door Silicon Valley op Zondag 11 juni 2017
Zašto se ne bi povezali i s drugim osobama i tvrtkama?
Kroz seriju se protežu partnerstva s mnogim (stvarnim) osobama i firmama. U četvrtoj je sezoni čak izašao intervju na Bloombergu. On je popraćen na službenom profilu @TechAtBloomberg:
WATCH: @EmilyChangTV chats w/ Jian-Yang about his "Not Hotdog" app.
Download it today (really): https://t.co/7N6a1Asfge #SiliconValleyHBO pic.twitter.com/99TBhaiHYk
— Tech At Bloomberg (@TechAtBloomberg) May 15, 2017
Samo za one startupe koji žele uspješan marketing. Checknite ovu checklistu!
- Odabir imena (i zakup domena)
- Rezervacija imena na društvenim mrežama
- Definiranje ciljane publike (tko će koristiti vaše usluge)
- Izrada weba, social media profila…
- Identificiranje beta testera, early adoptera
- Pronalaženje investitora (da, i ovo je marketing)
- Pisanje bloga
- Definiranje partnerstva
- …
Zaboravite na “klasičan” marketing, primijenite growth pristup. Upravo je to napravio HBO.
U biti…
U growth marketingu kupac je u središtu. Identificirajte ga, upoznajte ga, pričajte s njim. To je točno ono što HBO radi s fanovima serije Silicon Valley. Na svim područjima, točno znaju koga ciljaju. Ne treba im 500.000 followera, dovoljno je 5000, ali onih koji će biti evangelisti serije. Koji su dovoljno ludi da čak pišu članak (nećemo spominjati imena 😊).
Doživljaj marketinga same serije dobit ćete ako pratite epizodu za epizodom. Kad ovoga ljeta pregledate sve sezone, posjetite web i social media sajtove, scrollajte i dašak inspiracije će sigurno doći.
Javite mi ako sam nešto važno izostavio. Rado ću popričati o tome na pivi. Ja častim!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Stjepan
14. 07. 2017. u 2:35 pm
Naravno da nisu prvi koji su se sjetili napraviti pravu web stranicu za firmu iz filma/serije.
Npr. https://www.creativesights.com/blog/web-trends-and-news/fictional-websites-that-are-real