
Startup Factory: U 8 tjedana 18 timova dokazuje tko ima “zicera” za 860.000 kuna
Ovo je 18 timova koji ulaze u osmotjedni predakceleracijski program Startup Factorya i čekaju na odluku o pet najboljih.
Prije mjesec dana zaključene su prijave projekata za novu sezonu predakceleracijskog programa Startup Factoryja. Ovogodišnje izdanje, jednog od najpoznatijih inkubatora u regiji (nedavno i odabran za hrvatskog kandidata CESAwardsa), donosi osim novog programskog formata i još veći budžet od 860 tisuća kuna, ali i priliku za predstavljanje na Zagreb Connect konferenciji.
No, trenutno je najbitnije predstaviti 18 najkvalitetnijih i najperspektivnijih projekata koji su odlukom stručnog žirija prošli zadnji selekcijski krug. Oni ulaze u intenzivni osmotjedni program gdje će dobiti edukacijsku, mentorsku, promocijsku, infrastrukturnu, a najbolji i financijsku podršku. Kako je najavljeno na današnjoj konferenciji, čiji su program otvorili Frane Šesnić, direktor ZICER-a i dr. sc. Olivera Majić, zamjenica i izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, koja je između ostaloga istaknula:
Ove godine odlučili smo napraviti još jedan korak ka jačanju zagrebačkog startup poduzetništva – ujedinili smo naša dva najznačajnija startup projekta – Startup Factory predakceleracijski program i međunarodnu konferenciju Zagreb Connect! Glavne zvijezde Zagreb Connecta, 5. prosinca, upravo će biti Startup Factory timovi kojima želim uspjeh u ovom intenzivnom razdoblju koje danas započinje.
Na startup konferenciji Zagreb Connect pet najboljih timova SFZG-a osvojit će po 160.000 kn bespovratnih sredstava, a najbolji pitch Zagreb Connecta dodatnih 60.000 kn. Provjerimo tko su projekti koji su zaslužili ulazak u program.
Startup Factory projekti: Sport, zdravlje i turizam
Krenimo redom. Ove godine imamo mnogo pametnih rješenja temeljnih na umjetnoj inteligenciji, a kategorije se uglavnom tiču: zdravlja, sporta, pomoći starijima i nemoćnima, transporta ljudi i stvari, boljeg iskorištavanja resursa i energije. Tako da nas i ove godine očekuje nekolicina mobilnih i web rješenja, ali i par “hardverskih”.
Tako će tim 4REAL raditi na nečemu što ističu da je poput Tindera za ljubitelje sporta, njihova aplikacija spaja pružatelje sportskih usluga i događanja s njezinim korisnicima. Ako se u svojim fitness pothvatima želite i dobro okrijepiti, BiteMe Bar je jedina (navodno) energetska pločica izrađena isključivo od mediteranskog voća i povrća. Svoju pločicu energije podržavat će i web aplikacijom koja prati prehrambene navike korisnika.
Malo dalje, a opet blisko sportu, očekuju nas rješenja vezana uz zdravlje. Jedan od odabranih projekata je i Luxheal, mobilna aplikacija i web platforma za zdravstvene usluge. Uz njih imamo i PinUp Doctor platformu koja omogućava online pretraživanje baze liječnika te na jednom mjestu povezuje sve pružatelje zdravstvenih usluga, ističu da ciljaju biti nešto kao Booking.com za zdravstvene usluge.
Kako ne bi imali problema sa zdravljem zbog štetnih tvari pobrinuo se tim iza projekta MAKABI. Pod tim imenom krije se pametna kapsula odnosno mikrosfera koja smanjuje količinu agrokemikalija u proizvodnji hrane i zaštite bilja te doprinosi stvaranju pozitivnih ekoloških i ekonomskih efekata.
A kad smo kod društveno odgovornih rješenja, imamo dva kandidata za ovogodišnje finale Startup Factoryja. OmoLab, alati koji olakšavaju, poboljšavaju i potiču čitanje djeci s disleksijom, te Silver Monitor, sustav za praćenje biometrijskih podataka i sigurnosti starije, slabije pokretne populacije (nadamo se da im Facebook Portal neće ukrasti ciljanu publiku).
Za kraj ovih kategorija i jedino turističko rješenje. Eventrify Smart Solutions je platforma bazirana na umjetnoj inteligenciji koja poboljšava i pojednostavljuje organizaciju kongresnog, spa i wellness turizma.
Startup Factory projekti: Energija, usluge, trgovina
Ovogodišnji timovi vole umjetnu inteligenciju pa tako imamo još jedno tehnološko rješenje kojim se omogućava poboljšanje prezentacijskih materijala upotrebom umjetne inteligencije, riječ je o AI Designu. Prezentiranje nije strano ni timu iza projekta EMPLE koji svojim revolucionarnim javnim punjačem sa zaslonom, mogu prikazivati reklame, cjenike i slične promo materijale u ugostiteljskim objektima.
Za zadovoljstvo korisnika, a posebno onih koji često putuju, Transfer Hero je web aplikacija koja pruža D2D transfer sa zračne luke koristeći ekonomiju dijeljenja te postojeću infrastrukturu zračnih luka po principu prebooking i last minute servisa.
Kako bi otkrili i što točno zanima vaše korisnike odnosno klijente, za to bi se trebao pobrinuti Peekator, digitalna mystery shopping tvrtka koja pomaže klijentima otkriti i identificirati njihove slabe točke. A kad smo kod slabih točaka, čišćenje i popravci su rijetko čija vesela zanimacija pa bi Problem Solver mogao naći svoje mjesto na tržištu kao platforma koja na brz način spaja pružatelje usluga (čišćenje, pranje i peglanje, kućanski poslovi i popravci) s potencijalnim korisnicima po principu najbliže lokacije i dostupnosti.
Ipak, nekada nam stvari nisu tako blizu, a u hitnim slučajevima brzina je presudna. Za komunikaciju i signaliziranje na velike udaljenosti pobrinut će se Stratowave. Navode da mogu naći primjenu svog rješenja u agrikulturi, energetici, telekomunikacijama, medijima, nadzorima infrastrukture i sigurnosti te za potrebe javnog uzbunjivanja, potrage i spašavanja. Još jedan uređaj koji nam pomaže pratiti predmete koje želimo sačuvati je Ziher, elektronski bežični alarmni tamper uređaj.
Kada su u pitanju rješenja koja olakšavaju poslovanje, tu se ističe projekt TRACY. Pomoću bar kodova, TRACY pomaže malim i srednjim poduzećima u praćenju svih faza proizvodnog procesa te doprinosi sigurnosti hrane na tržištu. Za olakšavanje svakodnevnog života te uštedu vremena i energije tu su: WINGO, pametni stol s ugrađenim grijačima za korištenje na vanjskim terasama kojim se ostvaruje toplina uz štednju energije i ekološku prihvatljivost te Zebra Cross, rješenje koje omogućava bolju vidljivost na pješačkim prijelazima uz minimalno ulaganje.
Želimo puno sreće svima!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.