Stack Overflow: GenAI je dosad sabotirao opstanak developerske baze znanja, ali sad će joj raditi u korist

Stack Overflow: GenAI je dosad sabotirao opstanak developerske baze znanja, ali sad će joj raditi u korist

Glavna ideja iza novonajavljenog projekta Stack Overflowa je ujediniti mogućnosti AI-ja da sažima, agregira i komunicira s golemom bazom znanja zajednice koja se okuplja na poznatoj developerskoj platformi.

Izvršni direktor Stack Overflowa predstavio je danas OverflowAI na WeAreDevelopers konferenciji u Berlinu. Projekt će biti lansiran u alfa fazi u kolovozu, a osmišljen je kao set alata koji će uvesti AI u Stack Overflowovu bazu od 58 milijuna pitanja i odgovora.

OverflowAI njihov je odgovor na ono što se naziva padom Stack Overflowa. Ova poznata developerska platforma najpoznatija je riznica znanja za mnoge developere koja sadrži tisuće specifičnih problema, upita i odgovora i savjeta kako ih riješiti. No zbog sve većih mogućnosti generativnih AI alata SO bilježi značaj pad… Ako inženjeri mogu jednostavno dobiti sažete odgovore putem AI alata, nema potrebe da posjećuju Stack Overflow i gube vrijeme tražeći i filtrirajući same odgovore.

Izvršni direktor Stack Overflowa, Prashanth Chandrasekar na to kaže:

Živimo na početku ere umjetne inteligencije, koja će biti najtransformativnija era u povijesti tehnologije. Već postoji mnogo proroka sudbine, i kada je riječ o tome da programeri više nisu potrebni i kada je riječ o tome da Stack Overflow više nije relevantan.

U Stack Overflowu smo vidjeli kako se tehnološka industrija razvija, i često čujemo one koji govore da neće biti potrebe za programerima kada započne era automatizacije i kada dođe do porasta alata bez koda i alata s niskim kodom. Ali mi smo u zadnjih 15 godina StackOverflowa vidjeli da se broj programera samo povećao.

Vjerujemo da će snaga umjetne inteligencije potaknuti ogromne količine inovacija i da će potražnja za programerima samo rasti.

StackOverflow se pobrinuo da citiranje, provjera valjanosti i točnost informacija budu prioritet

OverflowAI sastoji se od šest proizvoda:

  1. Community Searcha,
  2. Dodatka VisualStudio Code alatu
  3. AI mogućnosti za Stack Overflow Slack integraciju,
  4. Enterprise Knowledge Ingestiona,
  5. Enhanced Searcha u Stack Overflowu za Teamse i
  6. NLP Collectivea.

Glavni koncept koji stoji iza svih njih je ujediniti AI-jeve mogućnosti sažimanja, agregacije i razgovora s golemom bazom znanja Stack Overflowa. U razvoju značajki, fokus je također bio na davanju odgovarajućeg priznanja i citiranja onima koji su pružili to znanje.

Stack Overflow se pobrinuo da citiranje, provjera valjanosti i točnost budu prioritet pri razvoju njihovih AI alata za programere jer je njihov DeveloperSurvey pokazao da, iako 70% programera koristi AI alate za kodiranje, samo 3% vjeruje njihovoj točnosti.

Mi, programeri, smo skeptična skupina. Ne želimo imati nesigurnosti u našim aplikacijama u produkciji.

Bitnije je postaviti dobro pitanje nego izgenerirati šuplji odgovor

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Od kolovoza će programeri koji traže odgovore na Stack Overflowu moći postaviti pitanje AI Searchu na prirodnom jeziku, dobiti sažeti odgovor (s citatima originalnih odgovora na Stack Overflowu), a zatim nastaviti razgovor s modelom kroz chat. Model će im pomoći da sastave novo pitanje ako ne pronađu odgovor.

Ovaj potez Stack Overflowa dolazi u pravi čas ako pogledamo i jedan drugi problem s generativnim AI alatima i velikim bazama znanja na internetu koje generiraju korisnici.

Kad bi se platforme poput Stack Overflowa počele gasiti jer njihovi korisnici sve manje postavljaju upite i odgovore – radije koristeći AI alat, propali bi i jedni i drugi. Kako neki u industriji to slikovito kažu, došlo bi do svojevrsnog kanibalizma. Generativni AI alati bi odgrizli ruku na kojoj sjede: AI modeli bi možda bili u usponu jedno vrijeme, ali ubrzo bi njihovi odgovori postali irelevantni jer nemaju novu sirovinu na kojoj mogu učiti…

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Sponzorirano

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…