
Stack Overflow: GenAI je dosad sabotirao opstanak developerske baze znanja, ali sad će joj raditi u korist
Glavna ideja iza novonajavljenog projekta Stack Overflowa je ujediniti mogućnosti AI-ja da sažima, agregira i komunicira s golemom bazom znanja zajednice koja se okuplja na poznatoj developerskoj platformi.
Izvršni direktor Stack Overflowa predstavio je danas OverflowAI na WeAreDevelopers konferenciji u Berlinu. Projekt će biti lansiran u alfa fazi u kolovozu, a osmišljen je kao set alata koji će uvesti AI u Stack Overflowovu bazu od 58 milijuna pitanja i odgovora.
OverflowAI njihov je odgovor na ono što se naziva padom Stack Overflowa. Ova poznata developerska platforma najpoznatija je riznica znanja za mnoge developere koja sadrži tisuće specifičnih problema, upita i odgovora i savjeta kako ih riješiti. No zbog sve većih mogućnosti generativnih AI alata SO bilježi značaj pad… Ako inženjeri mogu jednostavno dobiti sažete odgovore putem AI alata, nema potrebe da posjećuju Stack Overflow i gube vrijeme tražeći i filtrirajući same odgovore.
Izvršni direktor Stack Overflowa, Prashanth Chandrasekar na to kaže:
Živimo na početku ere umjetne inteligencije, koja će biti najtransformativnija era u povijesti tehnologije. Već postoji mnogo proroka sudbine, i kada je riječ o tome da programeri više nisu potrebni i kada je riječ o tome da Stack Overflow više nije relevantan.
U Stack Overflowu smo vidjeli kako se tehnološka industrija razvija, i često čujemo one koji govore da neće biti potrebe za programerima kada započne era automatizacije i kada dođe do porasta alata bez koda i alata s niskim kodom. Ali mi smo u zadnjih 15 godina StackOverflowa vidjeli da se broj programera samo povećao.
Vjerujemo da će snaga umjetne inteligencije potaknuti ogromne količine inovacija i da će potražnja za programerima samo rasti.
StackOverflow se pobrinuo da citiranje, provjera valjanosti i točnost informacija budu prioritet
OverflowAI sastoji se od šest proizvoda:
- Community Searcha,
- Dodatka VisualStudio Code alatu
- AI mogućnosti za Stack Overflow Slack integraciju,
- Enterprise Knowledge Ingestiona,
- Enhanced Searcha u Stack Overflowu za Teamse i
- NLP Collectivea.
Glavni koncept koji stoji iza svih njih je ujediniti AI-jeve mogućnosti sažimanja, agregacije i razgovora s golemom bazom znanja Stack Overflowa. U razvoju značajki, fokus je također bio na davanju odgovarajućeg priznanja i citiranja onima koji su pružili to znanje.
Stack Overflow se pobrinuo da citiranje, provjera valjanosti i točnost budu prioritet pri razvoju njihovih AI alata za programere jer je njihov DeveloperSurvey pokazao da, iako 70% programera koristi AI alate za kodiranje, samo 3% vjeruje njihovoj točnosti.
Mi, programeri, smo skeptična skupina. Ne želimo imati nesigurnosti u našim aplikacijama u produkciji.
Bitnije je postaviti dobro pitanje nego izgenerirati šuplji odgovor
Od kolovoza će programeri koji traže odgovore na Stack Overflowu moći postaviti pitanje AI Searchu na prirodnom jeziku, dobiti sažeti odgovor (s citatima originalnih odgovora na Stack Overflowu), a zatim nastaviti razgovor s modelom kroz chat. Model će im pomoći da sastave novo pitanje ako ne pronađu odgovor.
Ovaj potez Stack Overflowa dolazi u pravi čas ako pogledamo i jedan drugi problem s generativnim AI alatima i velikim bazama znanja na internetu koje generiraju korisnici.
Kad bi se platforme poput Stack Overflowa počele gasiti jer njihovi korisnici sve manje postavljaju upite i odgovore – radije koristeći AI alat, propali bi i jedni i drugi. Kako neki u industriji to slikovito kažu, došlo bi do svojevrsnog kanibalizma. Generativni AI alati bi odgrizli ruku na kojoj sjede: AI modeli bi možda bili u usponu jedno vrijeme, ali ubrzo bi njihovi odgovori postali irelevantni jer nemaju novu sirovinu na kojoj mogu učiti…
In 2022 I had a hunch ChatGPT would cannibalize its information supply chains.
Once sites like StackOverflow die, it’s a matter of time until LLMs get worse.
The real value of sites like StackOverflow is long tail answers you can’t find anywhere. Stuff maybe one other person… https://t.co/EGsFGp31F7
— Louie Bacaj (@LBacaj) July 25, 2023
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.