Srednja.hr redizajnom želi proći ispit kod svojih 10 tisuća fanova - i oglašivača

Srednja.hr redizajnom želi proći ispit kod svojih 10 tisuća fanova – i oglašivača

Srednja.hr je tijekom prošlog tjedna predstavila redizajn svog sve popularnije "portala" za hrvatske srednjoškolce kojeg je dosad na Facebooku lajkalo preko 10 tisuća korisnika, pri čemu su zabilježili preko 140 tisuća posjeta u kolovozu. Iako je nova web stranica predstavljane puno kasnije nego što su se nadali, ekipa Srednja.hr smatra kako svojim projektom mogu osvojiti ne samo hrvatsku srednjoškolsku već i studensku populaciju. Hoće li osvojiti i oglašivače bit će im teži ispit od bilo kakve mature.

Srednja.hr nakon redizajna…

Srednja.hr je tijekom prošlog tjedna predstavila redizajn svog sve popularnije “portala” za hrvatske srednjoškolce kojeg je dosad na Facebooku lajkalo preko 10 tisuća korisnika, pri čemu su zabilježili preko 140 tisuća posjeta u kolovozu. Iako je nova web stranica predstavljane puno kasnije nego što su se nadali, ekipa Srednja.hr smatra kako svojim projektom mogu osvojiti ne samo hrvatsku srednjoškolsku već i studensku populaciju. Hoće li osvojiti i oglašivače bit će im teži ispit od bilo kakve mature.

Urednik Srednja.hr Marko Matijević ekskluzivno je za Netokraciju istaknuo kako su se na redizajn odlučili nakon što su primijetili veliki bounce rate odnosno odlazak čitatelja sa stranice koju bi stigli, ali i po Matijevićevim riječima neatraktivnog dizajna prethodne stranice te potrebe za dodavanjem novih rubrika. Zanimljivo je i kako su se među rubrikama našli i “posteri”, naziv za šaljice ili zanimljive slike koje smo inače nalazili na 9gagu ili Facebooku, koji je popularizirao Markušev Show.hr.

Redizajn nije tek kozmetička promjena, već su odlučii promijeniti i sustav za upravljanje sadržajem kako bi mogli realizirati nove projekte. Matijević tvrdi kako su pokušali realizirati redizajn u suradnji s nekoliko tvrtki pri čemu su se “opekli”, kako bi na kraju projekt odradila nekolicina freelancera. Najteže im je zapravo palo pomicanje rokova redizajna s 1. svibnja na 1. srpnja pri čemu su izgubili za Srednju bitan period državne mature, a stranica je na kraju obnovljena nakon ljeta. Nešto ugodniji dizajn te prilagođavanje mobilnim telefonima svakako bi poboljšali dojam, ali vidi se da projekt napreduje što je najbitnije.

Ured je Srednja.hr našla u radioni u domu Marka Matijevića gdje tim od šestero autora razvija novu web stranicu uz simbolične honorare od dosadašnje zarade projekta. “Srednjaši” su se snašli:

Urednik Marko Matijević u redakciji Srednja.hr.

Oglašivačke muke

U monetizaciju projekta ekipa Srednja.hr krenula je tek prije nekoliko tjedana, kada su se i predstavnici oglašivača te agencija vratili s godišnjih odmora. Matijević opisuje svoje prvo iskustvo u prodaji ponude Srednja.hr:

Velike tvrtke i medijske agencije nemaju neku naviku odgovaranja na službene mailove te se moramo boriti da dobijemo sastanak kod prave osobe. Ne možemo reći da ide loše jer je premalo vremena prošlo i uspjeli smo ostvariti neke kvalitetne kontakte, ali situacija na medijskoj sceni nije nimalo optimistična. Naš glavni adut je ipak to što smo prvi medij koji okuplja srednjoškolski i studentski target, a rezultati od preko 55,000 unique usera na mjesečnoj bazi preko ljeta su dobar razlog da tvrtke vjeruju u naš budući rast.

Matijevićeva iskustva dakako da su početna, ali je pohvalno što su krenuli u proaktivni kontakt, posebice s obzirom da se većina internetskih medija u Hrvatskoj i regiji tek nada kontaktu oglašivača. INA je jedna od prvih hrvatskih tvrtki koja se odlučila na suradnju s Srednja.hr u obliku INA pitalice razvijene u suradnji s udrugom mladih matematičara “Marin Getaldić”.

Srednja.hr za studente?

Matijević tvrdi i kako više nisu “portal” samo za srednjoškolce, jer su uvidjeli da dok im su polovica čitatelja zaista srednjoškolci – polovica su studenti. Zbog toga su se odlučili i na promjenu sadržaja koja uključuje uvođenje tri nove rubrike. Iako su moda, sport i tehnologija itekako poznate na većini web stranica s vijestima, na Srednja.hr one će se baviti upravo mladim dizajnerima, sportašima i tehnolozima:

Od jeseni ozbiljnije krećemo razvijatu rubriku kroz koju ćemo se baviti studentskom problematikom. Srednjoškolce ćemo na taj način uvoditi u svijet koji tek trebaju zakoračiti, a nadamo se da ćemo tako i proširiti studentsku publiku na portalu. Kroz modu ćemo pratiti srednjoškolce i studente koji se bave modom i grafikom, a takvih škola i fakulteta u Hrvatskoj je mnogo. Ne želimo od te rubrike stvoriti trash, nego ponuditi prostor mladim kreativcima da se pokažu pred svojim kolegama. Koncept rubrike sport je zapravo vrlo sličan. Pratit ćemo većinom samo mlade sportaše na kadetskoj i juniorskoj razini. O interesu mladih za tehnologiju ne treba trošiti previše riječi i ona je zapravo logičan slijed razvijanja portala.

Kao problem za obraćanje studentskoj populaciji ne vide ime projekta, s obzirom da je po njihovim riječima 15 tisuća prošlogodišnjih maturanata prošlo pripremu za upis na fakultet. Oni su sada brucoši i po Matijeviću su stekli naviku čitanja Srednja.hr, koji naglašava: “Mislim da ime nije bitno, bitan je sadržaj”. Iako bi se u načelu s njime složio, ime poput “Srednja.hr” svakako bi moglo otežati zadržavanje i nalaženje novih čitatelja koji nisu pratili Srednju, no hoće li se to dogoditi pokazati će sljedećih nekoliko “brucoških” mjeseci.

Cilj tima Srednja.hr je u rujnu doći do 250 tisuća posjeta njihovoj redizajniranoj web stranici te pristupiti dovoljnom broju oglašivača da se projekt održi u budućnosti, do sljedeće školske godine i sljedećeg semestra. Kao (internetskom) mediju u zemlji s i dalje ograničenim internetskim oglašivačkim budžetima, neće im biti lako, ali dosad su se prilično dobro snašli. Pravi target imaju tako da je sad pitanje da pokažu mogu li teoretsko medijsko znanje pretvoriti u uspješnu medijsku poslovnu praksu – Netokracijin ispit pažnje i pokretanja projekta svakako su prošli!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Njave

    Njave

    03. 09. 2012. u 12:43 pm Odgovori

    Nekako me muci ovaj dio “za studente” na portalu naziva srednja.hr i mozda bi im odmah pametnije bilo ulagati u projekt koji se tice studenata, jer sa ovime studentsku populaciju i nece privuci.

  2. Damir2

    Damir2

    04. 09. 2012. u 9:43 pm Odgovori

    postovanje ekipi, no meni taj portal temama i nicim ne odudara od hrpe ostalih portala. Red traceva, red vijesti red prepisanih clanaka. Mislim gdje je tu specijalizacija

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Novost

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.