Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Spotify je u Hrvatsku došao 2020., što je razveselilo dosta korisnika, među kojima sam i ja. Često slušam glazbu – ponekad i podcaste, preko Spotifya i to najčešće u dvije situacije:

  • mobilnu aplikaciju koristim dok trčim ili hodam do posla, grada i slično,
  • desktop aplikaciju koristim dok radim.

Prvi poticaj da ga isprobam bilo je trčanje, za koje sam do tada koristila YouTube i u besplatnoj verziji nisam mogla zaključati mobitel, a da glazba ne prestane. U trenutku kada je Spotify postao dostupan na našem tržištu, preuzela sam besplatnu verziju, no imaju dobru taktiku kako da korisnike natjeraju da plate – reklame dosta dugo traju i često se ponavljaju. To mi je najviše smetalo kod trčanja tako da sam vrlo brzo uzela plaćenu verziju.

Sadašnji UX problemi u mobilnoj verziji

Trenutna verzija mobilne aplikacije ima UX problema, ali navest ću samo neke jer to je tema za sebe:

  • nemogućnost preslagivanja playlista po nekom svom redu ili odabira koje će se prve prikazivati na početnom ekranu,
  • nemogućnost dodavanja neke pjesme na više playlista odjednom,
  • ako s početnog ekrana pustite neku playlistu teško je opet doći do nje tapom na pjesmu koja trenutno svira, već je potrebno otići na početni ekran i pronaći točno tu playlistu.

No, ako zanemarim neke od tih stvari koje mi smetaju, rekla bih da se sveukupno smatram zadovoljnim korisnikom. Pitanje je hoću li to i ostati nakon uvođenja najavljenih funkcionalnosti.

Nove funkcionalnosti – novi problemi?

Početkom ožujka ove godine Spotify je na svojem eventu Stream On najavio velike promjene unutar aplikacije koje se trenutno odnose samo na mobilnu verziju. Uvode novu funkcionalnost koju su nazvali Previews, video feed u obliku beskonačnog skrola na početnom ekranu.

Feed će sadržavati preporuke za glazbu, podcaste ili audio knjige prikazane u obliku kratkih video isječaka slično kao na TikTok ili YouTube Shorts. Nova verzija nije još dostupna svima, polako je puštaju korisnicima širom svijeta, nije poznato kojim redom.

Srećom, moj Spotify još uvijek izgleda kao i prije.

Spotify uvodi novu funkcionalnost koju su nazvali Previews, video feed u obliku beskonačnog skrola na početnom ekranu.

Neki od razloga koje su naveli za veliku promjenu:

  • žele biti one-stop shop za sadržaj,
  • ne žele ovisiti o drugim platformama koje otkrivaju novu glazbu (tzv. foreground discovery). Postoji dosta pjesama koje su postale hitovi zahvaljujući videima na TikToku, žele da se novi hitovi i autori otkrivaju putem Spotifya,
  • žele prepustiti stvaranje sadržaja autorima kroz Spotify Clips.

S druge strane pisalo se i o tome da tvrtka ByteDance (čiji je vlasnik TikTok) pregovara s izdavačkim kućama oko proširivanja usluga streamanja glazbe čime bi postali velika konkurencija Spotifyu. Ne zaboravimo i da se Spotify često proziva zbog toga koliko plaćaju autorima, što im je donijelo i dosta negativnog publiciteta.

Sve aplikacije počinju izgledati kao TikTok

Komentari na njihovu objavu o novim funkcionalnostima su razni, no puno je loših. Dosta korisnika razmišlja o brisanju aplikacije i prelasku na Apple Music ili slično. Najveći broj komentara vezan je uz činjenicu da sve više aplikacija postaju slične TikToku (Instagram i Facebook samo su jedan primjer) što dodatno utječe na smanjenje naše razine koncentracije i fokusa te produžuje vrijeme koje korisnici provode zalijepljeni za ekrane gledajući nevažni sadržaj.

Dodatni hejt širi se i zbog činjenice da je Spotify još davno obećao HiFi opciju (koja omogućava “lossless audio” što bi poboljšalo kvalitetu zvuka u odnosu na onu koju dobijemo kompresijom u mp3 format) koju jako puno korisnika želi, no to još uvijek nisu uveli. Još uvijek stoje iza toga da planiraju to napraviti, no izbjegavaju točnije reći kada bi to moglo biti.

 

U novoj verziji zamjenjuje se heart ikona s plus ikonom što je također izazvalo jako puno reakcija te korisnici u komentarima na društvenim mrežama traže povratak stare. Ova UX promjena ne mora biti loša (iako je većina korisnika naviknulo na srce kao oznaku nečeg što želimo zapamtiti/spremiti – najčešća je ikona u ecommerce za dodavanje proizvoda na wishlistu), no vrijeme će pokazati hoće li se korisnici naviknuti ili će Spotify razmišljati o povratku srca.

Neki od korisničkih problema koje trenutno vidim da dolaze s novim funkcionalnostima su:

  • trošenje puno više internetskog prometa kako bi se učitala videa;
  • veća potrošnja baterije na mobitelu;
  • nije jasno hoće li se prikazivanje videa moći isključiti;
  • nije jasno hoće li se određeni dijelovi moći sakriti npr. ne zanimaju vas audio knjige i ne želite ih u svom feedu;
  • koliko će videi prekidati i ometati trenutni tijek slušanja glazbe.

Jedan od komentara korisnika, koji već imaju novu verziju, jest da ako tijekom slušanja odete na početni ekran, glazba prestaje svirati zbog videa koji se tamo vrte. To je jako loše korisničko iskustvo i već vidim da će me živcirati ako je zbilja tako.

Želimo glazbu, a ne trendove

Razgovarala sam s nekoliko prijatelja koji koriste redovito Spotify i s korisničke strane nemaju uopće interesa za nove funkcionalnosti. Najčešći razlog tome je da oni, kao i ja, koriste ovu aplikaciju dok rade nešto drugo, što znači da ona radi u pozadini i ne zanimaju ih videa i sličan sadržaj.

S obzirom da još nisam dobila najnoviju verziju, tek ostaje saznati kako će izgledati novo korisničko iskustvo. Najviše me zanima postoji li opcija isključivanja prikazivanja videa ili reorganizacije početnog ekrana ili smo osuđeni na ono što nam puste. U trenutnoj verziji moguće je u postavkama isključiti prikazivanje videa i ograničiti njihovu kvalitetu.

Razumijem da Spotify uvodi nove funkcionalnosti kako bi pokušali uzeti dio kolača TikToku i sličnim aplikacijama te povećali interakciju korisnika unutar aplikacije, no samim time gube osnovnu funkcionalnost koju svi volimo, a to je slušanje glazbe bez ometanja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.