Od Barille do Lidla - analiziramo koji brend ima najbolje Spotify playliste!

Od Barille do Lidla – analiziramo koji brend ima najbolje Spotify playliste!

Ako vas noću budnima drže misli o tome što bi bilo da tijesto ima svoj Spotify - došli ste na pravo mjesto.

Ako do sada to niste znali, na Spotifyu zaista ima svega. Velike su šanse da možete upisati bilo koji niz riječi koji tvore relativno koherentan izraz i dobiti listu pjesama koja ide uz to.

Ono što možda niste znali, je da su neki brendovi odlučili napraviti promotivne Spotify liste sa specifičnim pjesmama kako bi (valjda) Spotify korisnici koji ih vole mogli slušati njihove uratke? Nisam siguran s kojom svrhom je potaknut ovaj trend, iskren da vam budem, ali to ne znači da ne možete sa mnom krenuti na avanturu preslušavanja albuma i lista pjesama nekih od najpoznatijih brendova koje nikada ne biste asocirali s glazbom. Prvi na redu je…

Barilla

Da, tijesto ima Spotify račun.

Talijanski brend tjestenine najveći je na svijetu, a danas Barilla drži oko 40 posto svjetskog tržišta ove voljene prehrambene namirnice. No, čini se da je Barillu opila moć pa se odlučila na Spotify liste kao mjesto gdje ugljikohidrati još nisu popularni. Stoga, kao odgovor na želje koje (vjerojatno) nitko nije imao – stiže vam Barilla Spotify račun. 

S 92 tisuće pratitelja Barilla nije neki anonimac, ali daleko je od velikana. Na njihovom ćete kanalu za sada naći osam lista pjesama; od Boom Bap Fusillija do Mixtape Spaghettija i Simply Classics Linguinea.

Ako vam se čini da imena ovih lista imaju veze s tijestom, to je točno: svaka od lista traje točno onoliko koliko treba da se ove tjestenine skuhaju! To su primijetili i korisnici Twittera iz regije pa je ovaj Spotify profil preko noći postao svojevrsni meme. 

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Glazbeno, radi se o miksu raznih žanrova, instrumentala i vokalnih izvedbi. Naći ćete tu Harryja Stylesa, Jaya-Z, i Smithse – za svakoga ponešto, bez obzira jeste li osoba za špagete ili fusile. Imate čak i odabir hoćete li slušati tužnu ili sretnu glazbu dok kuhate.

Ocjena: ⭐⭐⭐⭐

Postoji potencijal, ali nedovoljno je vlastite produkcije. Ipak, ono što im se treba priznati jest odlična ideja da liste traju koliko je potrebno da se tijesto skuha.

Lidl

Reći ću vam ovo samo jednom: Lidl je moja najdraža trgovina. Ne zbog toga jer prodaju tenisice sa svojim logom i planiraju prodavati aute, nego jer imaju i izuzetnu Spotify listu.

Njemački supermarket ima oko 4300 mjesečnih slušanja, a zanimljivo je kako imaju i svoj album koji potpisuje Lidl iz Švedske. Zove se Allt annat är olidligt, a sadrži – zvukove supermarketa, što drugo?

Album ima 21 pjesmu, a iako je u temelju kratak, postoji jedna vrlo duga “pjesma” od oko sat vremena u kojoj možete upijati atmosferu Lidl supermarketa. Ako vam u tužnim večernjim satima zafale zvukovi blagajne ili razglas koji ne razumijete, utjehu potražite u bezvremenskim hitovima poput Utrop i butik ili Pantar burkar.

Najslušanija pjesma s ovog albuma vrijednog Grammyja je Blippar varor i kassan, koja u sebi sadrži zvukove blagajni. Pravi hit za pustiti u autu kada putujete s prijateljima na more.

Ocjena: ⭐⭐⭐⭐

Ako stavite slušalice – osjećat ćete se baš kao da ste u Lidlu. 

KFC

Za razliku od Lidla, KFC se okrenuo nešto drugačijem pristupu. Nizozemski ogranak ovog restorana odlučio se napraviti listu pjesama zvanu Bucket Bangers – pjesme su to koje u sebi spominju njihov restoran. Osim Nizozemske, ovakve liste ima i KFC iz Francuske i Australije.

Ako niste svjesni, KFC je VRLO POPULARAN u glazbi pa tako ova lista ima impresivnu količinu pjesama svih žanrova. Možda najpoznatija od njih, You Be Illin’ od Run DMC-ja tako kaže:

Day when I was chillin’ in Kentucky Fried Chicken
Just mindin’ my business, eatin’ food and finger lickin’

Kanye West u pjesmi Touch The Sky također pjeva o piletini:

Me and my girl split the buffet at KFC.

Ovo je, doduše bilo prije nego što su se on i Kim Kardashian razišli pa Kanye sada sigurno traži drugu osobu s kojom može podijeliti kantu omiljenog brenda. Ostani hrabar, Kanye!

Ova lista se ponešto ističe na ovom popisu zato jer je zaista glazbeno solidna. Pronaći će te na njoj Kendricka Lamara, Gorillaze, Brunu Marsa i Outkaste – iskreno, ne bih imao ništa protiv slušati ovo u slobodno vrijeme.

Ocjena: ⭐⭐⭐⭐⭐

Tko se sjetio naći sve pjesme u kojima se spominje KFC i staviti ih u jednu listu? Genijalac, eto tko. 

H&M

Jeste kada bili u trgovini H&M i pitali se što to svira, a niste stigli upaliti Shazam? Eto, ne morate više. Poznati lanac trgovina odjećom ima svoj Spotify profil na kojem redovito ažuriraju pjesme koje se mogu poslušati u njihovim trgovinama.

Ovo je super ideja jer, osim što vežu brend uz glazbu i predstavljaju se kao netko tko mari za to, H&M vam daje mogućnost da slušate glazbu koja je složena po njihovoj “vibri”, odnosno donosi atmosferu koju biste mogli doživjeti u trgovini. Ako vam nekada padne na pamet da slušate indie i dream pop pjesme koje ćete zaboraviti 30 sekundi nakon što ih čujete, H&M ima čitavu hrpu upravo toga.

Iskreno, više volim glazbu u PULL&BEAR trgovinama, ali često se nađem kako više obraćam pozornost na to što svira u H&M-u nego na to gdje idem, jer gotovo uvijek u takvim situacijama ionako samo pratim zaručnicu po trgovinama poput štenca koji ne zna što ga snalazi u svijetu.

Ocjena: ⭐⭐⭐ 

Ako volite taj neki indie pop đir, super je glazba.

IKEA

Naravno, očekivali ste ovo. Iskreno, mislim da se Ikea i previše potrudila oko ovoga. Postoji nekoliko vrlo različitih lista pjesama na njihovih nekoliko profila, a zanimljivo kako Ikea ima i svoj podcast koji nije baš sličan “pravim” podcastima. Naime, svih šest epizoda namijenjene su spavanju, odnosno istražuju različite metode koje bi vam trebale pomoći prilikom spavanja, a jedna od njih je i čitanje kataloga, te ASMR. Moram reći, kreativno.

S druge strane, Ikea u SAD-u ima super listu blagdanskih pjesama koja se zove Celebrating with Ikea. Ikea profili iz Njemačke, Austrije i Francuske također imaju blagdanske liste pjesama, ali i neke za ugođaj u dnevnoj sobi. Sve je to super i vrlo Hygge, ali opet – došao sam tu zbog zvukova slaganja namještaja.

Ocjena: ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

PULL&BEAR

Iako sam već istaknuo da više volim Pull&Bearovu glazbu u trgovinama, mogu vam reći da mi liste koje na Spotifyu imaju i nisu nešto posebno. Zapravo su me malo i razočarali.

Vjerojatno jer ne osjećam taj neki element zanimljivosti ili humora kao kada slušam Lidl ili KFC – ove liste su, usudit ću se reći, previše ozbiljne za jedan brend odjeće na Spotifyu. S time na umu, daleko su (uz KFC) najslušljivije od svih koje danas spominjem, jer zapravo sadrže glazbu koja je složena tematski, poput lista pjesama za dan žena ili meni vrlo dragu “It’s ok not to be ok”. Znam, tinejdžerica sam u duši.

Ako bih morao opisati kako zvuče liste Pull&Beara, rekao bih da zvuče kao njihova odjeća; dovoljno “drugačije” da ih ne čujete baš na radiju, ali dovoljno pitke da ih može slušati svaka basic osoba. Tu spadaju Lorde, Frank Ocean, Kodaline i druge “meke” alternative mainstreamu za ljude koji nose majice od Sex Pistolsa koje su napravljene da izgledaju “retro”.

Ocjena: ⭐⭐

U redu je glazba, ali nema neki “wow faktor”.

McDonald’s

Najveći svjetski brend prehrane na Spotifyu je vrlo opušten i smiren. Sviđaju mi se njihove liste jer imaju posebno skrojene popise iz nekih država, poput Australije ili Španjolske.

Osim toga, tu je standardna kolekcija hitova i nekih drugih tematskih popisa. Iskreno, ovdje bih volio slušati ASMR zvukove pečenja burgera i sjeckanja salate te zbog nedostatka toga najbolji restoran brze prehrane na Spotifyu i dalje ostaje KFC.

Ovdje valja spomenuti i Wendy’s te Burger King koji također imaju mnoštvo dobrih popisa pjesama, ali nisu posebno zabavne pa mi u ovoj situaciji nisu ni pretjerano zanimljive. Prilika promašena kao ona dva penala Ramosa prošle godine.

Ocjena: ⭐

Očekivao sam zvukove restorana, ne ove “ozbiljne” gluposti. Kako ne mogu dati 1.5 zvijezdu, a ovo nije za dvije – zamislite si pola jedne.

Gymshark

Posljednji na mom popisu danas je brend odjeće za teretanu Gymshark. Kao što biste pomislili, njihove liste se više manje sve baziraju na treninge pa tako tamo možete pronaći posebno kurirane liste nekih od fitnes trenera i ambasadora brenda, kao što su Steve Cook ili David Laid. Također, imate liste zanimljivo zvane “leg day”, ili “hype” koje možete slušati dok vježbate – specifičan dio tijela. Iskreno, ovo je super, ali Spotify ima mnogo bolje liste za teretanu, tako da zaista ne vidim zašto se Gymshark uopće trudio.

Ocjena: ⭐

Ovo je već prežvakano, i ne nudi ništa novo.

Spotify kao promotivni kanal – ali ne kroz reklame?

Zaključak ovog teksta je da, osim ako niste malo skrenuli – ne biste trebali tražiti prijedloge dobre glazbe na profilima tjestenine ili supermarketa, ali to možete napraviti na profilima restorana brze prehrane ili odjeće. 

Ako ćete kao brend već otvarati Spotify, imajte na umu da ljudi tamo idu slušati glazbu – osim ako im ne ponudite nešto zanimljivo i novo, radije će slušati poznatije liste pjesama. Korištenje Spotifyja za oglašavanje nije novost, a očito je kako su mnogi brendovi odlučili jednostavno složiti svoje popise umjesto da se oglašavaju unutar aplikacije i tako se “prišuljati” korisnicima poput mene i vas. To je svakako bolje i Spotify može biti izuzetan alat, samo ga treba koristiti u razumnim količinama.

Možete otići skroz u smjer humora i napraviti album poput Lidla ili iskoristiti svoje prednosti kao što to radi Barilla. No, što god radili nemojte raditi Spotify samo njega radi, nikog ne zanima kakvu glazbu ima za preporučiti Burger King.

Hvala vam što ste došli na moj TED Talk, a ako imate neki brend koji biste voljeli podijeliti – pišite u komentare, siguran sam da postoji mnogo bizarnih lista koje nisam otkrio!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?