“Radite” na Internetu? SOPA je problem i vašem domaćem internetskom startupu, tvrtki ili freelancingu
SOPA je — za vas dvojicu koji ste se tek probudili iz zimskog sna — prijedlog američkog zakona o kontroliranju sadržaja na internetu za građane SAD-a. Iako se američki zakoni uglavnom ne odnose i na našu državu, potrebno je sagledati širu sliku, jer na toj slici američko internet tržište hrani većinu svjetskih internet poduzetnika, pa tako i nas. Na manje formalnim diskusijama među kolegama iz Hrvatske koji žive od vlastitih proizvoda i usluga koje prodaju putem interneta, ali i prema pričama predavača na međunarodnim konferencijama, često se raspravlja o geografskoj lokaciji internet kupaca.

SOPA je — za vas dvojicu koji ste se tek probudili iz zimskog sna — prijedlog američkog zakona o kontroliranju sadržaja na internetu za građane SAD-a. Iako se američki zakoni uglavnom ne odnose i na našu državu, potrebno je sagledati širu sliku, jer na toj slici američko internet tržište hrani većinu svjetskih internet poduzetnika, pa tako i nas.
Na manje formalnim diskusijama među kolegama iz Hrvatske koji žive od vlastitih proizvoda i usluga koje prodaju putem interneta, ali i prema pričama predavača na međunarodnim konferencijama, često se raspravlja o geografskoj lokaciji internet kupaca.
Populacija ili kupci
Jako je zanimljivo da linkanje nekog sadržaja na necenzuriranom portalčiću iz neke azijske Garešnice, donosi i do 80 posto posto ukupnih posjeta. Dakle Kina : Ostali Svijet, 4 : 1. Zašto onda ne bismo sve siteove preveli na kineski i jednostavno počeli izvoziti u Kinu?
Odgovor je jednostavan. Većinu kupaca na internetu čine posjetitelji iz SAD-a. U slučajevima nekih domaćih internet poduzetnika radi se i o 90 posto ukupnog prometa. Razlog tome je što je konzumerizam u toj državi dio njihove kulture. Unatoč tome što je u europskim i azijskim turističkim destinacijama poznata averzija prema američkim turistima, njima je prirodno trošiti novac (za razliku od “nekih drugih” turista). Uostalom, kada se radi analiza poslovanja turisti iz SAD čine značajan udio u zaradi na starom kontinentu.
Naši (potencijalno cenzurirani) kupci
Razlike u sklonostima kupovanju se još više očituju na internetu. Ne samo da su Amerikanci navikli plaćati za sve što žele posjedovati (možda najvećim dijelom i zbog efikasnosti američkog pravosuđa), već i svaki amer, pa i njegov pas — ima kreditnu karticu. Ovi koji borave na Internetu vrlo vjerovatno imaju otvoren i PayPal account, pa je barrier of entry smanjen na minimum.
Globalno gledano — čak i ako ste najveći cinik i antiglobalist (kako se najčešće politički korektno nazivaju mrzitelji kapitalizma), a izvozite digitalne proizvode i usluge — vjerovatno je i vama u interesu da internet za svakoga na svijetu ostane oaza slobodnog odabira.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Goran
19. 01. 2012. u 11:41 am
@Marko: ovo mi se više čini kao igra lobija nego ozbiljna rasprava o piratstvu. Kako stvari stoje, neće biti ništa od toga.
p.s. objašnjenje je dobro, iako malo šturo 🙂
Marko Dugonjić
19. 01. 2012. u 11:45 am
@Goran bitno je samo da se ne muljamo, kao nije nam toliko bitno 🙂