Moram priznati kako mi je trebalo vremena i poticaja kako bih isprobao Snapchat, dugo sam se opirao, ali nakon jednog dana korištenja postao sam 'opsjednut' tim duhom - ako ste i vi, možete me popratiti na marijanpalic89! Dok sam na mobitelu (a to je gotovo uvijek - znaju to dobro osobe koje su često oko mene), stalno gledam na Snapchat, sada čak i više nego na Facebook, Twitter i Instagram zajedno. No, zašto?
Zašto volim Snapchat?
Zato što je stvoren za sadržaj “iza kulisa” – kada vidite snimke, osjećate se kao da ste na terenu s igračima, kao da ste na utakmici omiljenog kluba ili na stadionu koji ste oduvijek željeli posjetiti. Ma to je ta aplikacija koju je sport čekao!
Ne daje vam mogućnost naknadne promjene, a to je, uz nedostatak oglasa (za sada), jedino što privlači mlade generacije, millennialse. To je taj pravi in the moment experience, koji ne nudi nijedna druga društvena mreža ili aplikacija.
Snapchat omogućuje i kreativnost prilikom objava, a to otvara brojne mogućnosti poput potpisivanja igrača, pokrivanja lica emojijima, crtanja, citiranja, prikazivanja vremenskih uvjeta…
Rast Snapchata najbolje je vidljiv u Engleskoj nogometnoj ligi gdje je na početku sezone (kolovoz 2015.) samo 35% klubova imalo Snapchat, dok je danas (siječanj 2016.) taj postotak povećan na 70%! Treba znati da se rijetko klubovi odlučuju na uvođenje novih komunikacijskih kanala tijekom sezone… Ali to ovdje nije bio slučaj.
Prednosti za oglašivače
Iako sam naveo da ne postoje oglasi, tu sam mislio na one “standardne” bannere toliko puta viđene na internetu. Snapchat omogućuje oglase integrirane u sadržaj, a to su oglasi za koje korisnici često ni ne misle da su oglasi.
Odličan primjer u sportu definitivno su pokazali klubovi iz NBA lige, koji su unutar svojih Snapchat priča počeli promovirati i tenisice. Na isti je način i Bayern München promovirao svog tehničkog sponzora, Adidas.
Ljepota Snapchata za sponzore je u tome što vi taj “oglas” morate vidjeti jer ne znate koji vas sljedeći snap u nekoj priči čeka. Odlično, zar ne? Naravno, ako budete imali konstantno veću količinu oglasa, nitko neće gledati vaše priče (pa zato je ekipa i pobjegla s Facebooka, Twittera i Instagrama).
7 milijardi pregledanih videa – dnevno
Kada gledam priču nekog kluba na Snapchatu, djeluje mi kao da zajedno s igračima dolazim na stadion, pratim zagrijavanje, slavim pobjede, letim na gostovanja… Ma jednostavno sam dio te ekipe!
Snapchat stvara ovisnost i zato što njegove priče traju samo 24 sata, a nakon toga nestaju. To vas “tjera” kao navijača da barem jednom u danu otvorite aplikaciju i pogledate što je objavljeno, jer ako to ne učinite, nikada nećete vidjeti objavljeni sadržaj.
Rezultat toga? Više od 7 milijardi pogleda videa dnevno. Za usporedbu, Facebook ih ima 8 milijardi u istom razdoblju!
Medveščak ponovno prvi
Da će 2016. godina biti sjajna godina Snapchata, svjedoči i KHL Medveščak. Oni su kao naši vjesnici proljeća na društvenim mrežama, budući da probijaju led na svim novim aplikacijama.
Tako su i popularni Medvjedi odlučili isprobati Snapchat te svojim fanovima omogućiti pravi doživljaj “iza kulisa”. Kako izgleda medvjeđi brlog i što igrači rade u slobodno vrijeme, a što prije utakmice, moći ćete potražiti na njihovom profilu khlmedvescakzg.
Drago mi je što mogu spomenuti i Osijek Cannonse koji su isto tako hrabro započeli svoju avanturu na Snapchatu, a nadam se kako će im se i ostali hrvatski klubovi uskoro priključiti.
Osijek – prvi grad u regiji s geofilterom!
Prije objave ovoga članka zatekao sam se u Osijeku i saznao kako je taj grad prvi u regiji počeo koristiti geofilter. Mlada ekipa iz King Kong Agency sve je postavila i odradila na fenomenalan način, a geofilter je već aktivan.
Karlo König, koji mi je i otkrio ovu super stvar, najavio je kreiranje geofiltera za Zagreb te Snapchat radionice. Nadam se da će uskoro uz gradove i naši klubovi i savezi početi uvoditi geofiltere, kako bi još više poboljšali doživljaj navijača na utakmicama.
Knjiga o Snapchatu u sportu
U Overtimeu smo shvatili kako je Snapchat prevelika stvar o kojoj se jako malo zna. Posebno se to odnosi na njegovu primjenu u sportu, budući da mali broj klubova u Europi i ostatku svijeta (izuzev SAD-a) zna kako ga implementirati u svojim digitalnim strategijama.
Upravo zbog toga, odlučili smo prvi u svijetu napisati, ebook o Snapchatu u sportu i omogućiti klubovima i savezima da se što bezbolnije “uhvate” ove popularne aplikacije.
U ebooku se nalaze primjeri najjačih klubova koji su na Snapchatu, prijedlozi sadržaja koji se mogu odmah primijeniti, velika studija slučaja o tome kako je EHF kvalitetno iskoristio Snapchat za komunikaciju tijekom Europskog prvenstva u Poljskoj i još puno toga.
Više detalja o eBooku možete pronaći i na web stranici snapchatsport.com.
Još uvijek niste koristili Snapchat ili ste ga preuzeli pa obrisali? Dajte mu šansu, instalirajte putem Google Playa ili App Storea i probajte komunicirati, popratite svoj omiljeni klub ili nešto drugo što vas zanima – i uživajte.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
28. 01. 2016. u 5:09 pm
Marijane jedan savjet, get a life
Mia Biberović
28. 01. 2016. u 5:44 pm
Wow.
krešo
28. 01. 2016. u 11:49 pm
dobivam dojam da ti tribaš get-ati a life, s obzirom da si sad potrošija 3 minute svog precious life-a čitajući/gledajući o autorovom life-u, odnosno usmjerenost autorovih preferencija spram određenih aplikacija