Kevin Rose, suonsnivač društvenog agregatora vijesti Digg i partner u Google Venturesu, radi na novoj aplikaciji Tiiny koja se bavi potpuno novim i nimalo izjahanim konceptom nestajućih slikovnih poruka. Točnije, riječ je o "malim" slikama, što je jednako nezanimljivo kao i svi ostali klonovi Snapchata, no iskoristimo na trenutak ovaj simptom prenategnutog trenda kojem je vrijeme za mirovinu da bismo se pozabavili većom boljkom startup svijeta.

Kevin Rose, suonsnivač društvenog agregatora vijesti Digg i partner u Google Venturesu, radi na novoj aplikaciji Tiiny koja se bavi potpuno novim i nimalo izjahanim konceptom nestajućih slikovnih poruka. Točnije, riječ je o “malim” slikama, što je jednako nezanimljivo kao i svi ostali klonovi Snapchata, no iskoristimo na trenutak ovaj simptom prenategnutog trenda kojem je vrijeme za mirovinu da bismo se pozabavili većom boljkom startup svijeta.
Kud svi, tud i mali Mujo
Dvijeitrinaesta zapamćena je po Snowdenu te novoprobuđenoj brizi za privatnost, no kada je cijeli hype zamro s prelaskom u novu godinu, sva ta osviještenost o sigurnosti informacija atrofirala je u pomamu za nestajućim porukama koje, usput budi rečeno, uglavnom brzo nestaju s telefona, ne i servera.
Tu je led probio Snapchat, a uslijedili su Facebookov Slingshot, Blink, Hash koji isti princip primjenjuje na kratke videe, Wicker i Ansa za samouništavajuće tekstualne poruke, a tu je sad i Tiiny s malim nestajućim slikama. Nemojmo zaboraviti ni na nestajuće Twitove i Facebook postove te sve ostale iteracije zbog kojih mi se ne da prosipati slova iz tipkovnice.

Nije neuobičajeno da se neki trend zarola kao snježna kugla kada jedan servis postigne značajan uspjeh, kao što su Snapchatovi milijuni korisnika i nekoliko milijardi dolara teške ponude za akvizicijom. Slično se dogodilo i kada je Facebook kupio WhatsApp – Rakuten je pratio njegov primjer kupivši Viber, a preko noći je niknula tisuću i jedna aplikacija za dopisivanje.
Ovdje je ipak bila riječ o široj niši u kojoj je više prostora za istraživanje i gdje je dio njih mogao naći svoje mjesto pod suncem zahvaljujući različitim profilima korisnika – neki su se zaljubili u jednostavnost sučelja Telegrama, drugi u mnoge (šarene) opcije koje nudi Line, trećima su bili bitni kvalitetni video pozivi pa su se odlučili za Skype.
Što smo iz ovoga naučili?

Pa ipak, trend aplikacija s nestajućim porukama drukčiji je od onog s aplikacijama za dopisivanje. Jednu od gore navedenih sigurno i dalje imate na svojim uređajima, ako ne i više njih. No koliko još uvijek imate aplikacija za nestajuće poruke? Koliko se od gore navedenih imena uopće sjećate? Poigrajmo se doktora i postavimo anamnezu da vidimo što nije u redu s aplikacijama koje slijepo naskaču na ovaj trend:
- Rješava li ova aplikacije neki problem? Problem na koji se aplikacije s nestajućim porukama provlače je panika oko privatnosti, a nju smo kolektivno kao društvo sami riješili tako da smo više-manje zaboravili što se događalo prošle godine i nastavili dijeliti svoje podatke šakom i kapom. Ukratko, ne.
- Nudi li inovativan pristup problemu za koji već postoje rješenja? Konkurencija nije loša stvar i malo je potpuno novih ideja, no ako se već bacate na tržište na kojem je više rješenja, vaše mora donijeti nešto novo, nešto bolje ili atraktivnije kako bi privuklo korisnike. Jesu li male slike koje nestaju nešto što se efektivno razlikuje od uobičajenih slika koje nestaju? Bit ću tako hrabra da i to ocijenim s jednim “ne”.
- Postoji li (dovoljno veliko) tržište za to? Dok su aplikacije za dopisivanje imale široko tržište i različite profile korisnika koje su mogle privlačiti, servisi za poruke koje nestaju jedan su minijaturan fragment te niše, u kojem uistinu nema prostora za toliko iteracija jednog te istog ograničenog koncepta. Skupina korisnika koju privlače “male” nestajuće slike je ista koju privlače i one drugog formata, kao i nestajući video uradci i tekstualne poruke. Ukratko, mjesta ima za Snapchat i teško je da će ga neka druga aplikacija svaliti s trona. Kratki odgovor na postavljeno pitanje opet je dakle – ne.
Sad kad smo to prošli, krenimo raditi inovativnija i promišljenija rješenja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari