Smartica: Riješenje za pametnije plaćanje gradskog prijevoza

Može li se plaćanje gradskog prijevoza učiniti “pametnijim” u nekoliko tjedana?

Svojim mobilnim telefonima možemo plaćati u dućanima, platiti parkiranje, na njih dobivamo virtualne ulaznice za kino i koncerte, ali u većini hrvatskih gradova (a i mnogim svjetskim) još uvijek se oslanjamo na papirnate ili plastične kartice kada je riječ o javnom prijevozu. No to nije slučaj u Osijeku, gdje se građani mogu opušteno voziti znajući da im je karta sigurna u aplikaciji na pametnom telefonu. 

Riječ je o aplikaciji Smartica za pametne telefone koju je s partnerima kreirao Vipnet, a na zadovoljstvo putnika implementirao osječki Gradski prijevoz putnika (GPP). Preko nje jednostavno možete kupiti dnevnu ili jednokratnu kartu koja će se naplatiti s vašeg računa (bilo da imate pretplatu ili bonove), pratiti kada ističe i čuvati neaktivirane karte za neke druge vožnje.

Japan, Južna Koreja, Francuska, Turska… I Osijek

Danas se to čini prilično jednostavnim i uobičajenim (iako u Zagrebu još uvijek čekamo rješenje koje bi nas lišilo karata i kartica), no Vipnet je na ovom rješenju počeo raditi prije gotovo osam godina, kada je takav način plaćanja prijevoza nije bio zastupljen ni u svjetskim metropolama, ispričao nam je Alen Gojčeta, direktor ICT prodaje i rješenja u Vipnetu:

Vipnet je još 2013. godine ponudio inovaciju Vip mPrijevoz koja se temeljila na ugradnji sigurnosnih elemenata tradicionalnih „plastičnih“ NFC kartica u SIM kartice pametnih telefona. Treba spomenuti da je prema izvorima krovne svjetske GSM asocijacije, do tada produkcijska mobilna aplikacija za NFC plaćanja u javnom gradskom prometu bila implementirana u samo četiri države svijeta: Japanu, Južnoj Koreji, Francuskoj i Turskoj.

Ta je usluga plaćanja karata za javni prijevoz SMS-om evoluirala u sustav Smartica, koja je danas dio Vip Metronet Business Solutions ponude za poslovne korisnike – podsjetimo se, od prosinca prošle godine Vipnet i Metronet nastupaju pod zajedničkim brendom kao jedinstvena cjelina u pružanju telekomunikacijskih i ICT usluga poslovnim korisnicima.

Smartica je kao platforma predstavljena prije ljeta prošle godine, ističe Alen, a osječki GPP i drugi put se pokazao spremnim za inovacije:

Iako nije bio među prvima s kojima smo radili na predstavljanju, GPP se pokazao kao najagilniji i najkonkretniji u prihvaćanju inovativnog pristupa koji smo ponudili. Pokazali su interes temeljem kojega je tijekom ljeta napravljen mali pilot na kontroliranoj bazi korisnika, koji nam je poslužio da poboljšamo iskustva putnika s platformom. Nakon toga je uslijedio pravi pilot projekt na području samo jedne gradske zone, da bismo negdje pred kraj prošle godine omogućili građanima nesmetano korištenje Smartice za pojedinačne i dnevne karte u obje gradske zone.

Trenutno Smartica podržava samo plaćanja SMS-om, ali Alen ističe kako se u duhu digitalne ekonomije radi o otvorenoj platformi koja nije zaključana za Vipnetove korisnike te da su se pružanju usluge kroz Smarticu pridružila i preostala dva mobilna operatora kako bi svi Osječani i posjetitelji mogli koristiti pogodnosti Smartice, bez obzira na operatera.

Novi sustav naplate karata – u tek nekoliko tjedana

Smartica ne konkurira postojećim mehanizmima naplate karata, već se na njih naslanja, ističe Alen Gojčeta.

Aplikacija se, dakako, sastoji od dijela za krajnje korisnike koji je dostupan u Apple Storeu i Google Play trgovini, no cijela se platforma se temelji na još nekoliko nevidljivih elemenata: sustavu validatora te robusnom cloud pozadinskom sustavu s pripadajućim sučeljima za integracije sa servisima trećih strana, administrativnim sučeljima i analitičkim aplikacijama.

Projekt je razvijen u suradnji s tvrtkama Trilix i Grafik net, a Alen kaže kako im je pritom najveći izazov bio kako se suzdržati da ne odu preširoko, već da se drže strategije i budu najbolji u onome što rade.

No najbolji dio Smartice, krajnjim korisnicima također nevidljiv, je možda upravo činjenica da uvođenje ovakvog načina plaćanja ne zahtijeva mjesece, godine i pola gradskog budžeta – dapače, Smartica je napravljena kako bi se mogla integrirati – u tek nekoliko tjedana:

Smartica je otvorena platforma koju možemo u roku nekoliko tjedana implementirati u bilo kojem gradskom prometnom poduzeću. Bitno je reći da je Smartica osmišljena tako da ne ugrožava postojeće sustave upravljanja u gradskim prijevoznim poduzećima, već se na njih naslanja. Pri tome smo otvoreni i za integracije s takvim sustavima koje mogu ponešto odgoditi uvođenje, ali nužno ni ne moraju kočiti početnu implementaciju i odgađati trenutak u kojemu će građani dobiti nov, atraktivan i jednostavan način kako nabavljaju i koriste karte javnog gradskog prometa.

Ovaj se sustav može proširiti različitim mogućnostima, ovisno o potrebama prijevoznika – drugim metodama plaćanja i oblicima putnih karata, kao i podrškom za integralni prijevozni sustav – no planovi za njeno širenje mnogo su veći od samo domaćih prijevoznika:

Kad govorimo o tržištu, skrećemo pažnju da se radi o digitalnoj platformi koja je kao takva sposobna za implementaciju bilo gdje u svijetu, a naša je ambicija da ovaj hrvatski proizvod u najmanju ruku plasiramo u zemlje u okruženju i zemlje u kojima se nalaze tvrtke članice Telekom Austria grupe.

A prije no što Smarticu vidimo implementiranu u gradovima diljem Europe, nadamo se da ćemo je vidjeti i u drugim gradovima hrvatske, gdje nam ne bi smetalo da se odreknemo papirnatih karata.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Vedran Mušica

    Vedran Mušica

    22. 03. 2018. u 11:45 am Odgovori

    Zagreb, odnosno Zet je mogao slično (bolje ili lošije) rješenje uvesti davno, kad su imali mogućnost plaćanja karata SMS-om – trebalo je samo bolje razviti rješenje koje su tada imali, te bi s time riješili i problem “prebacivanja” karata drugima… Ali kad se nema volje…

  2. Doris

    Doris

    29. 05. 2020. u 3:14 pm Odgovori

    Aplikaciju Smartica koristim kod vožnje Autotrolejom, a skinula sam ju preko Huawei AppGallerya. Aplikacija je jednostavna za korištenje i super mi je što se karta može kupiti preko sms poruke.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.