Pametni kotač FlyKly, o kojemu smo pisali na Netokraciji kada je prikupio 100.000 dolara samo u prva dva dana, upravo je završio kampanju na Kickstarteru. Osnivač Niko Klanšek je sa svojim timom postigao slovenski rekord - prikupljeno je više od 700.000 dolara, što je sedam puta veći iznos od postavljenog cilja.
Pametni kotač FlyKly, o kojemu smo pisali na Netokraciji kada je prikupio 100.000 dolara samo u prva dva dana, upravo je završio kampanju na Kickstarteru. Osnivač Niko Klanšek je sa svojim timom postigao slovenski rekord – prikupljeno je više od 700.000 dolara, što je sedam puta veći iznos od postavljenog cilja.
Kako je izjavio za slovensko izdanje Netokracije, sada je glavni fokus na ispunjavanju očekivanja osoba koje su poduprle projekt:
Rezultatom smo, naravno, iznenađeni od samoga početka, a o konačnom zbroju prikupljenih donacija nismo previše razmišljali. Pozornost smo usmjerili na uspješno vođenje kampanje, gdje smo doista dali sve od sebe. Unatoč velikom zanimanju za pametni kotač, proizvod bi trebao biti isporučen korisnicima u obećanom roku, u svibnju 2014. Sada ćemo se fokusirati na što bržu proizvodnju i razvoj FlyKly mobilnih aplikacija, koje bi trebale biti dostupne već sljedećeg mjeseca.
Pametni kotač za gradski prijevoz
Podsjetimo, pametni kotač FlyKly zapravo se sastoji od tankog električnog motora i inteligentne elektronike, koji su smješteni između žbica. Kako kažu kreatori, može se postaviti na gotovo svaki biciklistički okvir, a sve u cilju što učinkovitijeg i udobnijeg bicikliranja. Motor se uključuje prilikom okretanja pedala i ubrzava na željenu brzinu, kako bi vozač mogao brže i uz manje truda doći do željene destinacije. Njime se upravlja pametnim telefonom uz pomoć mobilnih aplikacija, koje su dostupne za iOS i Android i pametni sat Pebble. Aplikacija se koristi za zaključavanje kotača, a u slučaju da se on naglo pomakne (krađa), vlasnika se obavještava porukom. Kotač je moguće pratiti putem GPS-a.

Plagijat?
U pojedinim slovenskim medijima projekt je bio kritiziran zbog sličnosti s Copenhagen Wheelom, no Niko Klanšek te navode odlučno odbacuje:
Pametni kotač koristi potpuno novi, revolucionarni motor koji je moćniji, lakši, tanji, a posebno učinkovitiji od svih motora do sada. Riječ je o takozvanom “pedal assist”, što znači da motor radi samo kada korisnik pedalira. To nije obični električni bicikl, nego pomoć pri vožnji. Pametni kotač koristi pametne tehnologije, poput Bluetooth veze, GPS lokacije i aplikacije za smartphone koja prati korisnikove biciklističke navike i „uči“ od njih te na temelju tih informacija nudi bolju biciklističku praksu.
Copenhagen Wheel je inače je opremljen senzorima za mjerenje buke i zagađenja, ali ova informacija se koristiti isključivo u statističke svrhe. I što je najvažnije: Copenhagen Wheel je već četiri godine samo koncept te se nije razvio dalje od faze prototipa.
Samim time što je FlyKly prikupio više od 700.000 dolara dokazano je kako postoji velik interes među korisnicima za ovakvim proizvodom. Inače, ovo je samo jedna od uspješnih slovenskih grupno financiranih kampanja, a o ostalima ste više mogli čitati u nedavnom tekstu urednice slovenske Netokracije, Ane Eterović, zajedno s prednostima i manama ove vrste financiranja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.