Igra Skjaar na Kickstarteru: Podržite domaću steampunk horor avanturu

Igra Skjaar na Kickstarteru: Podržite domaću steampunk horor avanturu

Na Kickstarteru je u tijeku kampanja za još jednu zanimljivu igru iz hrvatske radinosti, steampunk horor fantaziju Skjaar. Iza nje stoji višečlani tim programera, kreativaca i zaljubljenika u fantasy i anime, kojima je ovaj pozamašan projekt prvi iskorak u razvoj komercijalnih igara. Više o samoj igri i tome kako su je razvijali ispričao nam je Dean Gvozdić, inače zadužan za dizajn igre.

Avantura Skjaar kombinira steampunk i elemente horora
Avantura Skjaar kombinira steampunk i elemente horora.

Na Kickstarteru je u tijeku kampanja za još jednu zanimljivu igru iz hrvatske radinosti, steampunk horor fantaziju Skjaar. Iza nje stoji višečlani tim programera, kreativaca i zaljubljenika u fantasy i anime, kojima je ovaj pozamašan projekt prvi iskorak u razvoj komercijalnih igara. Više o samoj igri i tome kako su je razvijali ispričao nam je Dean Gvozdić, inače zadužan za dizajn igre.

Skjaar je avantura koja se može odigrati iz dva potpuno različita gledišta, a vodi vas kroz mračnu, neobičnu i krajnje fantastičnu scenografiju u kojoj pokušavate razotkriti misterije objekta koji se odjednom pojavio u svijetu protagonista, blizanaca Orina i Cammile Halloran, te njihove NPC (non-player character) prijateljice.

Skupina koja čini razvojni tim Stellark Magic okupila se oko zajedničkog interesa – igara – i krenula tkati priču. Svi su već radili zajedno ili surađivali na raznim projektima, a često bi došli na temu kako bi jednom trebali napraviti nešto samo njihovo, prepričava Dean:

Mi smo mali tim različitih interesa, ali su nam igre nešto zajedničko što nas je povezalo. Imali smo tu neku priču u našim kolektivnim glavama, a avantura je kao stil igre ispao idealan, možda i jedini način da tu priču formiramo točno onako kako smo ju zamislili. Nije bilo druge nego zasukati rukave i baciti se na posao.

Iz ljubavi prema steampunku i hororima L. P. Lovercrafta

Tri lika ulaze u mračnu dimenziju gdje moraju izbjegavati opasnosti i otkriti tko su
Tri lika ulaze u mračnu dimenziju gdje moraju izbjegavati opasnosti i otkriti tko su.

Priča je jednostavno rasla sama od sebe kako su svi stavljali ideje na stol i pričali o stvarima koje vole, o kojima najradije čitaju ili igrama koje najviše vole igrati. Steampunk je ispao zajedničkim nazivnikom i prirodnom početnom točkom, a na to su se nadovezale horor priče H. P. Lovecrafta.

Dodajte tome inspiraciju iz drugih klasičnih avantura kao što su Grim Fandango, Day of the Tentacle, Gabriel Knight i serijal The Metal Gear Solid te anime Fullmetal Alchemist, Bleach i Last Exile i dobili ste mračnu avantura s tri lika koji iz svog steampunk svijeta zakorače u mračnu alternativnu dimenziju. Sama priča i gameplay prošli su puno iteracija kako bi se došlo do nečega za što bi svi u timu rekli “Da, ovako nešto bih stvarno htio odigrati”, te što bi moglo osvojiti srca potencijalnih igrača i podržavatelja na Kickstarteru.

Iako je riječ o igri koja u sebi ima mnoge elemente point-and-click avantura, ono što je izdvaja od konkurencije je nepredvidiv krajolik koji se stalno mijenja i doprinosi dinamici, pa tako nikad ne znate što vas čeka iza ugla, čak i onog za koji ste nedavno zašli. Igru je također moguće igrati na više načina – ljubitelji borbe moći će se latiti oružja i krenuti na svoje neprijatelje, dok će oni skloniji taktiziranju i mozganju moći iskoristiti prostor oko sebe da bi na neki način izbjegli opasnosti koje vrebaju.

Putem Red Solsticea

U Skjaaru se krajolik stalno mijenja i zajedno uz neprijatelje koje morate pobijediti doprinosi dinamici
U Skjaaru se krajolik stalno mijenja i zajedno uz neprijatelje koje morate pobijediti doprinosi dinamici

Skjaar je kao i mnoge igre odlučio potražiti potporu putem grupnog financiranja, a Kickstarter, gdje su neke hrvatske igre već požele uspjeh im se činio kao najbolje rješenje. I sama platforma povukla je veliku medijsku pažnju zadnjih godinu dana zbog velikih kampanja koje su se na njoj vodile, pa tako uz financije projekti poput Skjaara ondje mogu doprijeti i do šire zajednice i objaviti svoje postojanje.

Cilj im je skupiti 14.600 funti kako bi dovršili igru i lansirali je za Windows, Mac i (nešto kasnije) Linux, a prijeđu li traženu sumu na Kickstarteru u planu su i verzije za tablete (iOS, Android i Windows RT) i konzole (PS4 i Xbox One). Ako kojim slučajem ne dođu do svog cilja, nemaju nikakvu namjeru odustati od Skjaara – s razvojem će svakako nastaviti, a ako bude potrebno možda pokrenu još jednu kampanju. To je, uostalom, napravio i Red Solstice, čija prva kampanja nije polučila željene rezultate, ali su zato i više nego nadoknadili drugom.

Želite li isprobati kako ova igra izgleda u praksi i biti među prvima koji će Skjaar zaigrati podržite je na Kickstarteru. Osim što ćete pomoći odličnoj igri da ugleda svjetlo dana, doprinijet ćete i raznolikosti i razvoju hrvatske gaming scene – a svima nam treba malo više steampunka u životu.

U međuvremenu napredak igre i nove materijale možete pratiti na Facebooku.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?