Slučaj "simpatičan penal": Je li tvit dovoljan razlog za otkaz?

Slučaj “simpatičan penal” i NK Rijeka: Je li tvit dovoljan razlog za otkaz?

Prije gotovo mjesec dana, Joško Jurković koji je radio digitalnu komunikaciju u NK Rijeci, dobio je otkaz. Razlog otkaza? Tvit na kojemu je pisalo: "Simpatičan penal". Ovaj otkaz podijelio je mnoge, neki su odobravali, a neki su bili oštro protiv otkaza.

nk rijeka twitter

Upravo je NK Rijeka u našoj analizi na Netokraciji proglašen kao klub koji radi najbolje na društvenim mrežama. Velike zasluge u tome definitivno je imao Joško, čija je jedna “pogreška” rezultirala prekidom suradnje.

Umjesto podrške, napad

Iznenadila je i reakcija GNK Dinama, posebice njihovog predsjednika Mirka Barišića, koji je za 24sata.hr izjavio:

Nisam to uspio vidjeti, ali to ide njima na čast. Naravno da Dinamo nikada ne bi napravio nešto slično. Mi ne radimo takve stvari. S protivnikom se borimo samo na zelenom travnjaku, a ne na ovakav način.

Khm, sjećate li se kampanje za prodaju godišnjih ulaznica GNK Dinama?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ili prvotravanjske šale pod nazivom “Kupimo Sušića” koja je mnogim medijima izgledala kao ruganje s glavnim rivalom?

Hajduk Dinamo

Ovi primjeri definitivno demantiraju predsjednika GNK Dinama. Očekivana je podrška od strane aktualnog prvaka Hrvatske, a ne “dolijevanje ulja na vatru”. Pogotovo jer je to sve dobro. 🙂

Komunikacija na Twitteru

Inače, prije slučaja “simpatičan penal”, Rijeka i Dinamo imali su dobru komunikaciju na Twitteru. 

Rijeka Dinamo Twitter

Rijekina reakcija na tipfeler u objavi GNK Dinama, a na što je i Dinamo odlično odreagirao, mogla je biti smjer za reakciju oko “simpatičnog penala”. Sigurno bolja opcija od već spomenute izjave u medijima.

Istaknuo bih i jednu odličnu raspravu na Twitteru između NK Rijeke i KK Cedevite, koja je završila “sportskim podbadanjem”.

Rijeka Cedevita Twitter

Takav način komunikacije otkazi će samo otežati, budući da se nitko neće osjećati sigurno ući u raspravu i komunicirati opušteno.

Nakon otkaza – oprezno

Odličan primjer navedenog opreza su objave Rijeke na Twitteru, nakon što su postigli pogotke protiv Intera. Nema emocija, GIF-ova i komentara.

Twitter Rijeka

Twitter Rijeka

U svijetu je takav oblik komunikacije – normalan

U Europi i SAD-u su shvatili kako uprava ne može voditi komunikaciju na društvenim mrežama jer je sve jako dinamično. Upravo zbog toga, osobe koje vode taj segment imaju puno povjerenje i otvorene ruke u donošenju odluka, odnosno pisanju statusa te odgovorima na komentare.

Kako i mi testiramo načine komunikacije, tako smo za ovu priliku snimili kratki video s pregledom situacije i primjerima iz svijeta. Javite u komentarima ispod kako vam se čini, a to su samo neki od zanimljivih objava na Twitteru, za koje se nadamo da ćemo vidjeti i kod nas u regiji.

Mi se kao tim zalažemo za otvoreniju komunikaciju koja će pridonijeti uključivanju navijača, boljem imidžu klubova, zanimljivosti, većem interesu medija… Upravo zbog toga vjerujemo da se ovakve “pogreške” mogu riješiti i na bolji način.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. P P

    P P

    21. 03. 2016. u 1:44 pm Odgovori

    Ima jedan mali ali značajan detalj koji Vam je promakao; ne radi se o tome tko je šta napisao, nego o kome. Da je istu pošalicu stavio za neki drugi krug malo je vjerovatno da bi dobio otkaz, u najgorem slucaju prigovor. Neki drugi klub možda to nebi ni uzeo za zlo, već možda za to kako i piše: simpatičan penal. Simpatičan se može protumačiti na razne načine, ali u normalnom društvu to nebi bilo uzeto za zlo, eventualno za podbadanje. Tako da CM nije ništa pogrješio osim šta ima iluziju da živi u nekom drugom obliku društva.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?