Kako je i Netokraciji i TechCrunchu zbog ShrtURL-a 'narastao nos'

Kako je i Netokraciji i TechCrunchu zbog ShrtURL-a ‘narastao nos’

Rano jutrom, prije prve kave, obavljam svoju svetu dužnost i čituckam vijesti, prelazim Facebook feed i na mobitelu palcem vrtim objave na Twitteru, kad mi na zaslonu računala zapne objava s Netokracije. 'Pa to je baš lijepo', mislim pospano dok klikam na tekst “Dennis Puzak prelazi iz Tictiqa u Madbarz“, da vidim tko je to i kada objavio, o čemu se uopće radi, i zašto su linkovi krivo postavljeni. Dok čitam tekst i pitam se koje je gljive jučer jeo Brezak, navedeni autor, i zašto ih nije podijelio s ostatkom redakcije, počinje djelovati prvi kofein, a URL me konačno ubode u oko- shrturl.co!

Na ShrtURL članak "na Netokraciji" sam, priznajem, nasjela
Na ShrtURL članak “na Netokraciji” sam, priznajem, nasjela

Rano jutrom, prije prve kave, obavljam svoju svetu dužnost i čituckam vijesti, prelazim Facebook feed i na mobitelu palcem vrtim tvitove, kad mi na zaslonu računala zapne objava s Netokracije. ‘Pa to je baš lijepo’, mislim pospano dok klikam na tekst “Dennis Puzak prelazi iz Tictiqa u Madbarz“, da vidim tko je to i kada objavio, o čemu se uopće radi i zašto ne znam ništa o tome. Dok čitam tekst i pitam se koje je gljive jučer jeo Brezak Brkan, navedeni autor, i zašto ih nije podijelio s ostatkom redakcije, počinje djelovati prvi kofein, a URL me konačno ubode u oko – shrturl.co!

Svi elementi izuzev adrese odgovaraju izgledu stranice, uključujući i komentare
Svi elementi izuzev adrese odgovaraju izgledu stranice, uključujući i komentare

Riječ je o servisu koji, kako mu kaže slogan, „falsificira Internet od 1942“, što je uostalom i prilično dobar opis alata koji je zaslužan za neke prilično dobre hoaxove koji su se proširili u prošlih nekoliko dana. Među njima je možda najraširenija bila vijest da je VC tvrtka Andreessen Horowitz kupila poznati akcelerator Y Combinator.

Vijest o akviziciji odmah se proširila društvenim mrežama
Vijest o akviziciji odmah se proširila društvenim mrežama

Prividno “objavljena” na TechCrunchu, ova je vijest i šala Shehmeera Jiwanija u 12 sati dobila više od 25 tisuća pogleda, kako javlja TechCrunch u stvarnom članku. Problem ili glavna prednost ovog alata, koji omogućava da bilo koju stranicu na internetu opremite svojim tekstom i slikama, jest što je sve izuzev same adrese stranice po PS-u: font, zaglavlja, dizajn, čak i widgeti, sve odražava izgled stranice koju želite falsificirati. Da nije riječ o stvarnom izvoru, vidi se tek iz URL-a, koji se može dijeliti i kao bit.ly skraćena adresa, maskirajući odredište i doprinoseći konfuziji.

Woohoooo, idemo na Kubu!
Woohoooo, idemo na Kubu!

Kreator stranice ShrtURL je Alexander Griffioen, dizajner s portala The Next Web, a lažne stranice, kao sav dobar ili loš humor na njima, srećom, traju samo 48 sati – tko zna koliko bi mediji inače vijesti prenosili o jagodastim drogama i velebnim akvizicijama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.