Rano jutrom, prije prve kave, obavljam svoju svetu dužnost i čituckam vijesti, prelazim Facebook feed i na mobitelu palcem vrtim objave na Twitteru, kad mi na zaslonu računala zapne objava s Netokracije. 'Pa to je baš lijepo', mislim pospano dok klikam na tekst “Dennis Puzak prelazi iz Tictiqa u Madbarz“, da vidim tko je to i kada objavio, o čemu se uopće radi, i zašto su linkovi krivo postavljeni. Dok čitam tekst i pitam se koje je gljive jučer jeo Brezak, navedeni autor, i zašto ih nije podijelio s ostatkom redakcije, počinje djelovati prvi kofein, a URL me konačno ubode u oko- shrturl.co!

Rano jutrom, prije prve kave, obavljam svoju svetu dužnost i čituckam vijesti, prelazim Facebook feed i na mobitelu palcem vrtim tvitove, kad mi na zaslonu računala zapne objava s Netokracije. ‘Pa to je baš lijepo’, mislim pospano dok klikam na tekst “Dennis Puzak prelazi iz Tictiqa u Madbarz“, da vidim tko je to i kada objavio, o čemu se uopće radi i zašto ne znam ništa o tome. Dok čitam tekst i pitam se koje je gljive jučer jeo Brezak Brkan, navedeni autor, i zašto ih nije podijelio s ostatkom redakcije, počinje djelovati prvi kofein, a URL me konačno ubode u oko – shrturl.co!

Riječ je o servisu koji, kako mu kaže slogan, „falsificira Internet od 1942“, što je uostalom i prilično dobar opis alata koji je zaslužan za neke prilično dobre hoaxove koji su se proširili u prošlih nekoliko dana. Među njima je možda najraširenija bila vijest da je VC tvrtka Andreessen Horowitz kupila poznati akcelerator Y Combinator.

Prividno “objavljena” na TechCrunchu, ova je vijest i šala Shehmeera Jiwanija u 12 sati dobila više od 25 tisuća pogleda, kako javlja TechCrunch u stvarnom članku. Problem ili glavna prednost ovog alata, koji omogućava da bilo koju stranicu na internetu opremite svojim tekstom i slikama, jest što je sve izuzev same adrese stranice po PS-u: font, zaglavlja, dizajn, čak i widgeti, sve odražava izgled stranice koju želite falsificirati. Da nije riječ o stvarnom izvoru, vidi se tek iz URL-a, koji se može dijeliti i kao bit.ly skraćena adresa, maskirajući odredište i doprinoseći konfuziji.

Kreator stranice ShrtURL je Alexander Griffioen, dizajner s portala The Next Web, a lažne stranice, kao sav dobar ili loš humor na njima, srećom, traju samo 48 sati – tko zna koliko bi mediji inače vijesti prenosili o jagodastim drogama i velebnim akvizicijama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.