Shift dev konferencija ove godine ulazi u svoje sedmo izdanje, a od prve godine promijenilo se mnogo toga - čak i sama tema konferencije.
Lako je posjetiti neki događaj ili konferenciju i razmišljati o tome kako je to sve divno i krasno danas kada sjedite s vrećicom punom promo materijala u rukama i slušate prezentaciju nekog tko je proputovao pola svijeta kako bi samo vama govorio o nečem što je totalno super, ali nisu sve uspješne konferencije oduvijek na visokom nivou.
Takva je i priča Shift konferencije u Splitu, koja je u izrasla u najveću developer konferenciju u jugoistočnoj Europi. Ususret novom izdanju Shifta koje nas očekuje krajem svibnja razgovarao sam s Ivanom Burazinom, suosnivačem i organizatorom Shifta o počecima ove konferencije, zanimljivim detaljima iz njene sedmogodišnje povijesti i planovima za budućnost.
Kako sve počinje od dobre ideje, tako sam odmah pitao Ivana kako je došlo do ideje za organizaciju konferencije i kako je izgledala organizacija prvog izdanja onoga što danas nazivamo Shiftom:
2011. godine smo sa startupom Codeanywhere sudjelovali na konferenciji „Startupweek Vienna“. Startupweek je imao konferencijski i natjecateljski dio, a mi smo ušli u top 50 startupova Europe, no na žalost nismo ništa osvojili. Međutim, Startupweek nije bila prva konferencija na kojoj smo se natjecali i koju smo posjetili, tijekom 2011. samo obišli nekoliko konferencija od Pekinga, preko Londona do San Francisca. Na ovoj konferenciji sam upoznao osnivača konferencije, a sasvim spontano, kroz zezanciju se razvila ideja da organiziramo nešto slično i u Hrvatskoj.
Ivan dodaje i kako je Shift počeo kao startup događaj pod imenom Startup Live Split, organiziran u suradnji s bečkim kolegama. S vremenom se i konferencija razvila od startup događaja do developerske konferencije, a od hobija je postala i pravi projekt poznat u Europi.
Od startupa do developmenta
Istina, u posljednjih sedam godina dogodilo se mnogo toga, pa se tako i Shift promijenio od spomenutog startup događaja u developersku konferenciju. Ivan kao razlog “prelaska” na development daje – tržište:
Shift konferencija bila je koncipirana kao startup konferencija u kombinaciji s tematikom informacijskih tehnologija, a s vremenom je svoju orijentaciju usmjerila ka developerima. Tržište nam je pokazalo veću potrebu i interes za time, pa smo se prilagodili i preuredili koncept konferencije. Konferencija prolazi kroz različite teme iz područja dizajniranja proizvoda, razvijanja softvera i vođenja tvrtki s digitalnim proizvodima, te je namijenjena ponajviše dizajnerima digitalnih proizvoda i programerima.
Neke stvari se ipak nikada neće promijeniti, pa se tako Shift svake godine do sada održavao koncem svibnja i početkom lipnja kako bi se posjetitelji konferencije mogli prošetati gradom i iskusiti ga prije nego što ga turisti “preuzmu”. Ivan dodaje i kako je svako izdanje Shifta do sada bilo orijentirano i na zabavu sudionika te želju da svi koji posjete konferenciju dožive i nešto više.
Kroz sedam godina je tako u Splitu gostovao velik broj vrsnih stručnjaka, a Ivan kaže kako je svaki od govornika na poseban način pridonio kvaliteti konferencije te godine. Ipak, ako mora birati izabrao bi Justina Kana, poznatog kao osnivača Twitcha:
Osim što je održao odlično predavanje, njegov poslovni put mi je bio inspiracija, a njegove riječi motivacija, te su mi pomogle da prođem kroz neke od svojih poslovnih izazova.
Magična brojka 1000
Ivan je vjerojatno prava riznica znanja o Shiftu, a vjerujem kako je broj zanimljivih situacija koje može izdvojiti u ovih sedam godina mnogo veći nego što to imamo mjesta u samo jednom tekstu. Ipak, kada bi morao izdvojiti neke od najboljih uspomena s dosadašnjih izdanja, Ivan kaže kako mu je svakako jedna od najzanimljivijih stvari bila pratiti startupe koji su se predstavljali na konferenciji prije nego što je postala Shift:
Mnogo je startupova koji su prošli konferenciju i teško ih je sve nabrojati, no istaknuo bih PhotoMath, BellaBeat i Oradian koji su prijašnjih godina bili pobjednici na konferenciji, a sada su već lideri u svojim sektorima. Sakupili su brojne investicije i razvili svoje proizvode koji sad rastu na tržištu.
Jedan od highlighta je svakako bio i trenutak kada smo prešli brojku od 1.000 posjetitelja koja nam je bila prekretnica i cilj kojeg smo sami sebi postavili.
Po svemu sudeći ovogodišnji Shift će sigurno posjetiti mnogo više od 1.000 ljudi, a kada je riječ o tome što nas očekuje na ovogodišnjem izdanju Ivan kaže:
Ne bih htio otkrivati baš sve detalje, no ove godine, u dva konferencijska dana, 31. svibnja te 1. lipnja, govornici će obraditi više desetaka tema među kojima će se naći standardne teme u vezi web i mobile developmenta, ali i najaktualnije IT teme o kojima se piše svakodnevno kao što su umjetna inteligencija, Blockchain i decentralizirane aplikacije.
Uz sve veći interes lokalne zajednice o mogućnosti primjene praktičnih znanja u svakodnevnom poslovanju, organizirat ćemo i posebne radionice usmjerene na mlade developere, a sudionicima ćemo ponuditi jedinstveno iskustvo.
Najbolje od svjetske IT scene
Dio tog jedinstvenog iskustva svakako će biti i vrsni panelisti i govornici koji će u splitski HNK donijeti ono najbolje od svjetske IT scene. Tako nas u Splitu čekaju Mathias Meyer iz TravisCI, Cyrille Fauvel iz Autodeska, Marc Abraham iz Mind the Product te Håkon Wium Lie.
Upravo je Håkon jedna od glavnih zvijezda konferencije, zajedno s DeVarisom Brownom:
Među navedenim imenima, posebice bismo istaknuli gostovanje norveškog web pionira, HåkonaWiuma Liea, osnivača Pirate Party of Norway i bivšeg glavnog tehnologa softvera Opera, kojeg je i MIT Technology Review 90-ih proglasio jednim od Top 100 inovatora. Ime DeVarisa Browna od 2016.godine vezuje se uz jedan od najuspješnijih američkih neprofitnih projekata #FloodgateAcademy, kojemu je cilj pomoći mladim talentiranim ljudima da unutar svoje zajednice razviju vještine i znanja, tj.obrazuju se kako bi postali nova generacija DevOps inženjera.
Ivan za kraj dodaje i kako je misija Shift konferencije od samog začetka bila dovođenje utjecajnih pojedinaca u Hrvatsku kako bi se domaći projekti prepoznali kao vrijedni investicijski projekti i partneri. Jasno, želja je uvijek bila i pronijeti riječ o domaćoj IT sceni i kvaliteti domaćih tvrtki.
Shift je to bez sumnje i uspio, a ovogodišnja konferencija sigurno će okupiti velik broj stručnjaka koji će inspirirati posjetitelje, ali i pomoći im da saznaju nešto više o temama koje muče developere današnjice.
Ako se još niste prijavili na ovogodišnji SHIFT, to još možete učiniti na stranicama konferencije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.