Prvo smo tržište za Settle, nordijski sustav koji će POS zamijeniti vašim mobitelom?

Prvo smo tržište za Settle, nordijski sustav koji će POS zamijeniti vašim mobitelom?

Pionir nordijskog plaćanja, Auka uz Sberbank Hrvatska donosi nam Settle aplikaciju za mobilna plaćanja. Hoćemo li Hrvatsku pamtiti kao prvo tržište budućeg Alipaya Europe?

S Aukom, nordijskim liderom na području mobilnih plaćanja, već smo imali priliku upoznati se na Netokraciji. Prije nešto manje od godinu dana, Daniel Döderlein, izvršni direktor i osnivač tvrtke, najavljivao je ulazak na naše tržište koje im je bilo iznimno poželjno zbog količine gotovinskog prometa, ali i prodora pametnih telefona i interneta. Znači, dobri uvjeti su bili tu. Svoj ulazak na hrvatsko tržište zapečatili su od danas službeno dostupnim Settleom, njihovom aplikacijom za mobilna plaćanja, a koja je izgrađena na Aukinoj dokazanoj platformi koju u Norveškoj koristi preko 65% stanovnika.

Settle je aplikacija koja će se u narednim mjesecima širiti na nova tržišta i zemlje Europe, no Hrvatska postaje prva zemlja u kojoj se uvodi. Settle stiže kroz ekskluzivan partnerski sporazum sa Sberbank Hrvatska koja će ga distribuirati i promovirati na hrvatskom tržištu. Predsjednik uprave Sberbank Hrvatska, Csaba Soós u službenoj najavi spomenuo se kako je suradnja dio strateškog cilja Sberbanke, a to je “ponuditi usluge na tržištu koje su zasnovane na digitalnim tehnologijama te poboljšati iskustvo mobilnih korisnika u upravljanju njihovim novcem“.

Samo još jedna aplikacija za plaćanja?

Iako se u Hrvatskoj ne možemo baš pohvaliti da nam niču fintesi na sve strane, prodor trendova je ipak osjetan kako na tržište ulaze strane tvrtke poput Revoluta, ali se i razvijaju neke domaće poput KeksPaya. Ono što pak Settle razlikuje od njih jest, kao prvo, činjenica da u pitanju nije aplikacija koja funkcionira kao virtualna banka niti je namijenjena samo za manje, “slatke” transakcije. Settle je aplikacija koja je trenutno fokusirana na P2P (person to person) plaćanja, ali koja će s vremenom obuhvaćati širu lepezu financijskih transakcija kako za pojedince tako i za tvrtke, što uglavnom ponajviše podsjeća na Alipay ili WeChat koji već neko vrijeme dominiraju azijskim tržištem.

Ovakva vrsta mobilnog plaćanja uklanja poznate nepraktičnosti koje su vezane uz gotovinske transakcije i dugačke brojeve transakcijskih računa. Sve se svodi na korištenje mobilnog telefona, a s kojim uz Settle aplikaciju, svatko može platiti ili biti plaćen u trenu. Korisnici mogu slati novac sa svojih debitnih i kreditnih kartica, ili sa svojeg bankovnog računa, na bilo koji broj mobilnog telefona. Primljen novac postaje odmah dostupan unutar korisničkog računa u Settleu te se može odmah automatski preusmjeriti i pohraniti na račun u banci. Osim toga, za hrvatske korisnike Settlea ne postoje nikakve transakcijske naknade za slanje i primanje novca jer su sve nacionalne transakcije besplatne.

Najvažnije je stoga napomenuti i da Settle mogu koristiti svi korisnici u Hrvatskoj, neovisno o tome s kojom bankom posluju i vrsti kartice koju posjeduju, a registracijski proces gotov je u okviru nekoliko minuta.

Trgovci, zaboravite na POS, stiže Settle

Nakon što su na vlastitom, domaćem tržištu promijenili način na koji ljudi plaćaju i primaju novac, Daniel Döderlein je itekako zadovoljan s otvaranjem prvog tržišta od niza planiranih za koje žele donijeti prednosti mobilnog plaćanja. No, prednosti koje će Settle, vjerujem, donijeti našem tržištu, više se tiču poslovanja i tvrtki nego pojedinačnih korisnika.

U nordijskim zemljama i Aziji, prihvaćenost alata za mobilna plaćanja kakav je Settle vrlo je značajna. Mobilna plaćanja posve su nov način plaćanja i primanja novaca za pojedince i tvrtke, a tvrtke ih koriste i za rast i razvoj poslovanja. Radi se o izuzetno snažnim rješenjima koja će promijeniti i scenu mobilnih plaćanja u Hrvatskoj.

Iako je tijekom ove faze, odmah nakon predstavljanja, Settle dostupan pojedinačnim korisnicima koji žele obavljati P2P transakcije, vizija za Settle jest učiniti od njega poslovno rješenje koje će omogućiti trgovcima da šalju i primaju novac od svojih lokalnih kupaca. Što znači da će trgovci moći slati i primati novac bez oslanjanja na POS (point of sale) terminale i terminale za procesiranje kartica, što im smanjuje troškove i omogućava brže uvođenje, posebice u slučaju manjih i neovisnih trgovaca kao što su kafići i restorani, objašnjava Döderlein:

Funkcionalnosti za trgovce predstavit ćemo u sklopu Settlea u narednim mjesecima. Korisnicima će to omogućiti da za proizvod ili uslugu plate brzo, korištenjem QR kodova ili NFC funkcionalnosti, dok će trgovcima to omogućiti da jednostavno primaju ove vrste uplata, bez kompliciranih ugovora i dogovora s bankama.

U praksi, kako je već u intervjuu s Ivanom Brezakom Brkanom objašnjavao Döderlein, to znači da će i najmanji trgovac, primjerice suvenirima, ili prodavač krofni i kukuruza na plaži, moći otvoriti svoj račun na Settleu i bez brige oko vraćanja novca (i njegove pohrane) obavljati svoj posao, primajući transakcije od lokalnog stanovništva, ali i turista.

Netokracija

Više od jednostavnog načina digitalizacije novca

Kako mi javlja Daniel, nedavno su proveli istraživanje s tisućama poduzeća kako bi istražili trendove i odnos prema plaćanjima. Ono što su naučili je da gotovo četvrtina (24%) ispitanih hrvatskih tvrtki smatra da bi najvažniji čimbenici predloženog rješenja za prihvaćanje plaćanja za njih bili sposobnost angažiranja i stjecanja novih kupaca. Što to znači za Auku, odnosno Settle?

Trenutno tvrtke nemaju inteligentne podatke i uvide o svojim klijentima koji im mogu pomoći da bolje plasiraju svoje proizvode, prilagođavajući svoje ponude određenim kupcima i poboljšavajući cjelokupno iskustvo.

Snaga Settlea znači mnogo više od digitalnog novca za tvrtke – to je i inteligentni alat koji pristupom podacima pomaže poboljšati poslovanje što na kraju pomaže i u akviziciji novih klijenata. Zato vjerujemo da je Settle toliko važan malim poduzećima koja tradicionalno nemaju sredstava za takve tehnologije. Uz Settle, moći će obavljati poslove u stvarnom vremenu, digitalizirati novac i dobiti pristup trendovima kupaca, što će zauzvrat utjecati na njihovu marketinšku strategiju i poboljšati profit.

Pričat će se… Bili smo im prvo tržište

Već smo prije s Danielom raspravljali na temu prihvata sličnih novih oblika plaćanja u hrvatskom društvu. Iako Hrvati u velikoj mjeri koriste pametne telefone, bez problema bi mogli biti skeptični koliko su Hrvati digital-ready. Spremna je vjerojatno nekolicina onih koji su svakako s iščekivanjem čekali dolazak Revoluta, Apple i Google Paya, no što je s ostatkom?

S obzirom na to da je Auki Hrvatska prvo Settle tržište, naravno da stvari nisu prepuštene slučaju, kako mi priča Daniel, njihov onboarding proces započinje s mnogo istraživanja. Već spomenuto istraživanje s više od 28 tisuća tvrtki diljem Europe donijelo im je izvrstan uvid u regionalnu i lokalnu situaciju:

Pregledali smo trendove i ponašanja mnogih regija, a također smo proveli mnogo vremena na terenu s lokalnim tvrtkama, kao i potencijalnim partnerima. Postojala je velika pozitivnost prema mobilnim plaćanjima u Hrvatskoj što nas je dodatno uvjerilo da trebamo donijeti mobilna plaćanja ovdje.

Brzo su saznali da potrošači i vlasnici tvrtki imaju mnogo problema s plaćanjem koja će Settle riješiti:

Na primjer, naše istraživanje jasno pokazuje da Hrvati žele bolji način da steknu kontrolu nad svojom potrošnjom i podjelom računa, dok se trgovci bore s gotovinskim rukovanjem i pronalaženjem i povezivanjem s novim kupcima – uključujući turiste.

A kad smo kod turista i onboardinga, Settle upravo kreće s prvim transakcijama na domaćem terenu kroz glazbeni festival Crossover Music Festival koji se održava u Zagrebu od 4. do 7. srpnja. Tamo će do 30 tisuća posjetitelja imati priliku skinuti Settle, napraviti svoj profil i početi koristiti aplikaciju za mobilno plaćanje hrane i pića na samom festivalu. Što se pak tiče dugoročnog predviđanja o širenju mobilnih plaćanja, Daniel ističe kako su ona već eksplodirala u Kini, nordijskim zemljama, pa čak i u Indiji, tako da je zapravo samo pitanje vremena kada će val detonacije dostići i Europu.

Što (Sber)banka ima s tim?

Osnovnu platformu na kojoj se temelji Settle u cijelosti je izgradila Auka i na njoj već radi niz uspješnih rješenja u bankama još od 2010. godine, pri čemu je cjelokupna platforma smještena u Googleovom cloudu. Sve transakcije posve su sigurne i zaštićene, za što jamči licenca za financijske usluge koju Auka ima na razini EU, a kojom je regulirana kao institucija koja rukuje digitalnim novcem.

Kada je u pitanju konkretna suradnja s bankama, Döderlein ističe kako poslovni model Settlea omogućuje svim partnerima da zarađuju proviziju na svakom potrošaču i trgovcu kojeg su uključili u Settle sustav.

Na taj način Settle partnerima, odnosno bankama, postaje novi kanal prihoda. Settle je tako za Sberbanku postao novi način kako doprijeti do svojih klijenata s novim relevantnim uslugama.

Settle će u Hrvatskoj raditi uz lokalnu podršku i marketinške aktivnosti koje će pružati Settle Hrvatska, lokalna pravna osoba koja će osigurati da većina prihoda ostvarenih kroz Settle ostaje u Hrvatskoj te da se kroz taj proces stvaraju lokalna radna mjesta i vraća vrijednost u lokalnu poslovnu zajednicu.

Settle je dostupan na Google Play Storeu, kao i Appleovom App Storeu, no korisnici mogu skinuti aplikaciju i sa službene web stranice. Trgovci koji žele prihvatiti Settle kao način plaćanja u svojim trgovinama također mogu pronaći više informacija i izraziti interes za suradnjom na službenom webu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Matija

      Matija

      04. 07. 2019. u 9:38 pm Odgovori

      Slažem se. Aplikacija je u debeloj beti, potupno nedorađena, puna bugova. Jednostavano loš UI i UX. U pravilu odrađuje ono za što je zamišljena, ali čini mi se da je puštena u rad nekoliko mjeseci prije nego što je trebala… A i dolaskom Apple Pay-a ni ne razmišljam o korištenju Settle aplikacije, osim ako stvarno u potpunosti eliminiraju POS

      • Ivan

        Ivan

        20. 07. 2019. u 9:17 pm Odgovori

        Apple pay nema (još?) mogućnost slanja novaca drugim Apple korisnicima preko iMessages u HR (Apple cash), niti Google Pay nema (još?) tu mogućnost kod nas, trenutno se samo može plaćati mobitelom na POS uređajima umjesto bankovnih kartica i plaćati online. Tako da su Apple i Google negdje između starog kartičnog sistema i novog mobilnog. Settle u suprotnom ima mogućnost slanja novca instantno između korisnika Settle aplikacije (bez dnevnog limita kao kod Keks pay), trgovci imaju mogućnost naplate preko bar koda isprintanog na komad papira ili POS uređaja koji podržava Settle. Slažem se da je dizajn aplikacije i UX iz 2008., Keks pay tu bere najveće pohvale.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?