
Marketingaši i developeri moraju naučiti surađivati – kako u skaliranju tako i u kreativi
U razgovoru s osnivačem SeekandHita, tvrtke koja se bavi razvojem u području marketinških tehnologija, otkrivam mogu li marketingaši i developeri živjeti zajedno.
Ne znam je li to zato sto sam studirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu koji su kolege s FER-a i FSB-a zvali “tečaj”, ili zato što sam od osnivača tehnoloških tvrtki doživio da sve što nije programiranje doživljavaju kao “podršku”, ali tema animoziteta između developera i marketingaša mi je poznata.
Nemojte me krivo shvatiti, dosad nisam imao osobna neugodna iskustva vjerojatno zato što sam oduvijek sudjelovao na meetupima pa i kratko se pokušavao baviti frontendom pa me možda developeri zato podnose.
Ali nije da marketingaši obožavaju IT-jevce. Posebno smo kod STEM pokreta vidjeli animozitet nekih prema društvenim znanostima koji je nepotreban, ali i mnogi koji se bave marketingom okreću oči na programerska pitanja.
Kao netko tko je uvijek bio u sredini Venn dijagrama ove dvije strane, cijela situacija čini se apsurdna i kontraproduktivna posebno kad govorimo o razvoju hrvatskih tehnoloških tvrtki, posebno onih najuspješnijih poput Nanobita, Infobipa i Microblinka. Tehnološke tvrtke koje se bave proizvodima trebaju dizajn marketing, prodaju, podršku korisnicima i sve ostalo što čini vrhunsko korisničko iskustvo, a nije samo kod. Dapače, kvalitetna suradnja oko skaliranja marketinga može pomoći tvrtkama da izbjegnu situacije poput Uberove u kojoj su u toj tvrtki otkrili da 100 milijuna dolara vrijedno oglašavanje nije imalo učinka!
SeekandHitovo iskustvo od digitalnog marketinga do vlastitih proizvoda
Tvrtka za koju nisam očekivao da će dobro povezati svijet tehnologije i marketinga je SeekandHit, splitska razvojna tvrtka koja osim vlastitih proizvoda poput Socialbrandoa (kojeg su 2012. prodali češkom Socialbakersu) i Captna kojeg razvijaju u suradnji s Davorom Runjom i timom Airta, radi na marketinškim tehnologijama za tvrtke poput Kiwi.com.
Osnivač Mario Frančešević je nakon kratke karijere u administraciji servera počeo kao perfomance marketing profesionalac i s vremenom postao jedan od istaknutih hrvatskih blogera na temu internet marketinga.
Developeri i marketingaši mogu razviti još bolja rješenja!
U razgovoru s Mariom u Podcast Studiju koji je od nekadašnje vodeće performance marketing agencije stvorio i razvojnu tvrtku prolazimo:
- zašto je developerima i marketingašima tako teško surađivati;
- količina podataka kao ono zaista zanimljivo developerima u svijetu marketinga;
- važnost “kreative” u svijetu u kojem ispada da se svi bave isključivo skaliranjem kampanja – i može li jedna tvrtka biti i tehnološki napredna i zaista kreativna;
- kako developeri i marketingaši mogu uspješno surađivati;
- savjeti za ulazak marketingaša u tehnološku industriju i developera u svijet marketinga.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode (i komunikacijske failove ili uspjehe).
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.