Investicijski fond Seedcamp već godinama ulaže u hrvatske startupe poput Framerona i Teddy the Guradian, a očito taj niz planira nastaviti te potaknuti druge ulagače da se okrenu prema domaćoj startup sceni, jer je Hrvatska prva zemlja u regiji koja je dobila vlastiti lokalizirani dokument o općim uvjetima investiranja, prilagođen jeziku i zakonima. Riječ je o bitnom koraku prema transparentnosti i pojednostavljivanju ulaganja, koja su dosad zahtijevala poprilično balansiranja između lokalnih i međunarodnih zakona, a ujedno i osigurava dobre uvjete za startupe u suradnji s lokalnim investitorima.

Investicijski fond Seedcamp već godinama ulaže u hrvatske startupe poput Farmerona i Teddy the Guardian, a očito taj niz planira nastaviti te potaknuti druge ulagače da se okrenu prema domaćoj startup sceni. Hrvatska je prva zemlja u regiji koja je dobila vlastiti lokalizirani dokument o općim uvjetima investiranja, prilagođen jeziku i zakonima, javlja nam ekskluzivno Seeedcamp. Riječ je o bitnom koraku prema transparentnosti i pojednostavljivanju ulaganja, koja su dosad zahtijevala poprilično balansiranja između lokalnih i međunarodnih zakona, a ujedno i osigurava dobre uvjete za startupe u suradnji s lokalnim investitorima.
Opći uvjeti za Hrvatsku dokument je nezanimljivog naslova, ali velikog značaja za lokalnu poduzetničku scenu, a izdaje ga Seedsummit, grupa i inicijativa vodećih investitora kao što su Eden Ventures, Passion Capital, Kima Ventures i Wellington, usmjerena na uvođenje transparentnosti u europski startup ekosustav.
Jedna od glavnih metoda je usustavljivanje ugovora i dokumenata koje europski startupi koriste te prilagođavanje istih zakonima pojedinih država kako bi se i investitori i startupi poštedjeli potencijalnih legalnih začkoljica i problema te kako bi im se omogućilo brzo i jednostavno sklapanje ugovora bez velikih izdataka za prijevode i interpretacije postojećih i neprilagođenih dokumenata.
Hrvatska prvi odabir u regiji
Riječ je o prvom takvom dokumentu u regiji i petom u inicijativi Seedsummita. Osim Hrvatske, lokalizirane dokumente imaju samo Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka, Francuska i Irska. Hrvatska je odabrana zbog Seedcampovih dosadašnjih ulaganja u domaće startupe, te vjere u velik potencijal cijelog ekosustava zbog koje želi potaknuti daljnja ulaganja, izjavili su predstavnici Seedsummita za Netokraciju:
Visoka kvaliteta poslovnih ideja i talentirani timovi koji dolaze iz Hrvatske impresioniraju nas već godinama. Startup scena brzo se širi i sve više tvrtki aktivno traži investicije. Seedcamp je već uložio u 3 hrvatske tvrtke (Farmeron, Oradian i Teddy the Guardian) i Hrvatsku vidi kao cvjetajući ekosustav koji će samo nastaviti rasti.
Ovaj dokument preveden je na hrvatski i prilagođen zakonima koji se razlikuju od engleskih, na kojima je temeljen izvornik: tako primjerice u Hrvatskoj postoji samo jedna vrsta dionica, dok u Engleskoj i Walesu postoji više inačica, što bi izazvalo konfuziju u odnosu na dva različita zakona. U zahtjevnom poslu lokalizacije sa Seedsummitom su radili lokalni stručnjaci, odvjetnički ured Šarolić Robić te Marija Butković, a pothvat podržava i Zagrebački inkubator poduzetništva.
Opći uvjeti kao predložak za pregovore
Dokument startupi mogu koristiti kao polaznu točku ili predložak pri pregovorima i sklapanju ugovora. U njemu su pokriveni svi veliki uvjeti za ulaganja u ranoj fazi razvoja, a vođeni su praksama Seedsummita i sestrinskih organizacija.
Matija Kopić, osnivač Farmerona u čiji je startup Seedcamp prethodno uložio, objasnio je važnost ovog dokumenta za hrvatske startupe:
Ovako će se unijeti prijeko potrebna transparentnost u ponekad nejasne uvjete investiranja na lokalnoj startup sceni. Nadam se da će to potaknuti i nove investitore da se upoznaju s ovim mehanizmima ulaganja.
Osim Farmerona, o čemu smo prvi pisali, Seedcamp je uložio i u hrvatski Oradian te Teddy the Guardian, koji je investiciju dobio nakon prošlogodišnje konferencije RockPaperStartups.
Startupi mogu preuzeti dokument na stranicama Seedsummita, a svi koji se žele pridružiti ovoj inicijativi, bilo lokalizacijom dokumenata ili u diskusiji o poboljšanju već postojećih mogu se javiti na mail adresu info@seedcamp.com.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Luka
30. 07. 2014. u 1:00 pm
odlično, samo vidim jedan problem u članku, ako ga vide dežurni dušebrižnici opalit će po netokraciji jer je u naslovnoj slici upotrijebila HR grb kao slovo U 😀
Mirko
30. 07. 2014. u 1:47 pm
EU se opet bavi administracijom i proiivodnjom dokumenata dok Amerika konretno investira. Ne postoji špranca za ulaganje jer svako je drugačije. To što su uložili u 3 startupa tokom nekoliko godina je iznos koliko u Silicijskoj dolini ulože dnevno. Samo da se vidi relacija ‘ozbiljnosti’ svega ovoga
Sasa Cvetojevic
30. 07. 2014. u 2:51 pm
Ja sam moj komentar vec javio uredniku. Inicijativa je dosla i pokrenuta je od ZIPa, te nije u redu da se ama bas nigdje ne spomene ZIP. Ima tu jos stosta, ali eto, za sad necu dalje. Inicijativa je dobra i hvale vrijedna. Znam i zasto 🙂 a znao sam to i prije.
Ivan Brezak Brkan
30. 07. 2014. u 3:16 pm
Saša, mi smo od Seedsummita i Seedcampa dobili infomracije koje jesmo i ZIP nigdje nije spomenut u materijalima, odgovorima itd.. Ne znam kako je povezan ZIP, jer od tebe prvo to čujem, ali mislim da je to nešto što moraš riješiti očito s njima 🙂
Sasa
30. 07. 2014. u 11:21 pm
Slazem se, ne treba ubiti glasnika, cak i kad je poruka neispravna.