Kako sam na Seedcamp gledao i kao startuper i kao mentor?

Kako sam na Seedcamp 2009. gledao kao startuper, a kako danas kao – mentor

Kad sam krajem prošlog mjeseca dobio priliku kao mentor sudjelovati na Seedcamp Weeku u Londonu, glavnom događaju najpoznatijeg europskog 'seed' fonda, priznajem da sam jedva dočekao iz prve ruke vidjeti kako Seedcamp izgleda danas, punih šest godina nakon što smo Viktor Marohnić i ja na tom istom događaju grizli nokte očekujući rezultate Demo Daya i proglašenje pobjednika. Zanimalo me što se u međuvremenu promijenilo, kakvi su novi klinci i nove ideje kojima se europska startup scena nadmeće s američkom.

Seedcamp 1

Prve tri godine

Te davne 2009. godine na Seedcamp smo se prijavili očarani uspjehom Zemante, pobjednika prve generacije Seedcampovih timova. Zemanta je bio slovenski startup koji je probudio nadu da investiciju poznatih europskih i američkih fondova može dobiti čak i tvrtka iz regije, nadu da se možda može napraviti nešto na svjetskoj razini, čak i ako ste rođeni i živite u zemlji kao što je Hrvatska. 

Malo je poznato, ali ne manje zanimljivo, to što u trenutku dobivanja investicije Zemantin tim nije ni približno imao ideju o tome na koji način će zarađivati. Istina, Zemanta je imala cool tehnologiju, tim pametnih i motiviranih ljudi, ali pored toga ne više od obećanja – obećanja da će nekako s vremenom pronaći način zarade. Rekli bi zlobnici – prve se godine na Seedcampu moglo pobijediti “na spiku”, samo uz dobar set PowerPoint slajdova.

Samo godinu dana nakon Zemante, u generaciji 2008., situacija se bitno promijenila, a konkurencija među timovima zaoštrila. Ni sexy slide show ni izvrsne prezentacijske vještine ni kvalitetni osnivači više nisu bili dovoljni za pobjedu. Većina startupa prijavila se s proizvodom koji je bio ili u završnoj fazi razvoja ili u beti ili već lansiran na tržište.

2009. je u pogledu konkurencije postala još kompetitivnija, a investitori izbirljiviji. Ne samo što se od startupa tražila dovršenost produkta, već su se očekivali i korisnici, a po mogućnosti i prihodi. Erply, pobjednik generacije, već je imao 200 klijenata i solidne prihode s rastom koji je kroz nekoliko mjeseci garantirao pokriće svih troškova, čak i bez investicije. 

Neki novi klinci

Seedcamp 2

Fast-forward u sadašnjost. Sjedim u Googleovom kampusu u Londonu, trenutnom Seedcampovom sjedištu i coworking prostoru njihovih startupa, i nestrpljivo očekujem prezentacije generacije 2015. Osim poznatih lica Reshme i Carlosa, partnera u fondu, dvorana je nakrcana ljudima koji poput mene gore od želje vidjeti tko su ovogodišnji hot-shots europske startup scene. Svi su tu s istim pitanjem – hoće li iz tvrtki koje će uskoro prezentirati izrasti neki novi “jednorog”, neki novi startup s evaluacijom od preko milijardu dolara?

Za razliku od prethodnih osam godina kroz koje je Seedcamp Week više sličio na tehnološku verziju Američkog idola tijekom kojeg bi startupi u nizu pitcheva pokušavali pridobiti srca i novčanike okupljenih investitora, ovaj Seedcamp Week bio je drukčiji, opušteniji. Naime, svi timovi na Seedcamp Week došli su već s osiguranom Seedcamp investicijom. Yep!

Jedan po jedan, dvadeset startupa održalo je svoje trominutne prezentacije s čijom kvalitetom sam iskreno ostao impresioniran. Tih dvadeset startupa su:

  • API Changelog (London, UK & Barcelona, Španjolska) – napredni sustav za obavještavanje developera o promjenama na APIima koje koriste;
  • CAPTINI (London, UK) – analitika WiFi prometa koja pomaže pružateljima WiFi usluga i telekomima monetizirati svoju bazu korisnika;
  • DeviceHub (Krakow, Poljska) – skalabilna internet of things platforma za kreiranje, automatizaciju i integraciju proizvodnih procesa u tvornicama;
  • Findify (Stockholm, Švedska) – inteligentan sustav za pretragu koji koristeći strojno učenje pomaže povećati zaradu vašeg web shopa;
  • Fractal Labs (London, UK & Zurich, Švicarska) – automatizirani sustav koji zamjenjuje vašeg računovođu;
  • GetAgent (London, UK) – sajt za usporedbu agenata za nekretnine;
  • Land Insight (London, UK) – pomaže vam pronaći i procijeniti potencijal zemljišta koja trenutno nisu izlistana za prodaju;
  • Lateral (Berlin, Njemačka) – personalizirane preporuke sadržaja u vašoj aplikaciji, web stranici ili servisu;
  • Monese (London, UK) – otvorite bankovni račun u Engleskoj u manje od 3 minute sa svog mobitela, čak i bez lokalne adrese stanovanja;
  • Much Better Adventures (London, UK) – globalni marketplace za bukiranje avantura i iskustava kod lokalnih, neovisnih turoperatora;
  • MyRecovery (London, UK) – mobilna aplikacija koja pomaže pacijentima, vodeći ih “korak po korak” kroz put oporavka poslije operacije;
  • Priori Data (Berlin, Njemačka) – bolja analitika podataka o aplikacijama u App Storeu;
  • Pronto (London, UK) – omiljena hrana Londončana, uz talijanske standarde, s dostavom u roku od 20 minuta;
  • Splittable (London, UK) – financijska platforma za pomoć u upravljanju dijeljenih troškova kod rastuće populacije mladih stanoprimaca;
  • Spoke (London, UK) – online shop i virtualni brend muške odjeće;
  • TalkPush (Hong Kong) – softver za automatizaciju procesa zapošljavanja kod tvrtki s velikim brojem natječaja i prijava;
  • Traderion (Bukurešt, Rumunjska) – najnapredniji alat za testiranje i obuku trgovaca dionicama;
  • Trussle (London, UK) – jednostavniji način za podizanje kredita za kupnju nekretnine;
  • Uipath (Bukurešt, Rumunjska) – softver za automatizaciju robotiziranih procesa;
  • Wanna (Tel-Aviv, Izrael & London, UK) – marketplace za roditelje – mjesto na kojem roditelju kupuju i prodaju jedni od drugih, lokalno.

Seedcamp 3

Timovi su redom imali izvrsne prezentacije odrađene na perfektnom engleskom, razrađene modele monetizacije, a neki i solidne prihode. Iznenadilo me koliko mnogo osnivača dolazi s višegodišnjim iskustvom rada u većim tvrtkama poput Googlea ili Facebooka. Iako mediji vole isticati priče osnivača koji su se obogatili jako mladi, sudeći po Seedcampu, kasne dvadesete i rane tridesete idealno su vrijeme za započinjanje vlastitog posla. Ipak, najfascinantnije je bilo to što su svi startupi već podigli pre-seed ili seed runde, neki od njih i u milijunskim iznosima. 

Sve u svemu, Seedcamp kao fond, a i Seedcamp Week, prešli su od svog osnivanja dugačak put. Do sada uloženih 280 milijuna dolara u 156 tvrtki s preko 1400 zaposlenih, od kojih je 11 imalo exit, 111 je trenutno u funkciji, a svega 34 su ugašene – sve to govori da Seedcamp ekipa sigurno nešto radi kako treba.

Konkurencija među startupima kontinuirano je iz godine u godinu sve veća, timovi postaju zreliji, produkti sve dovršeniji, a dobiti Seedcamp investiciju postaje sve teže. Međutim, startuperi poput Matije Kopića, Ane Burice, Josipe Majić ili Antonija Šeparovića pokazuju da se ipak može. Čak i ako ste iz Hrvatske.

Što čekate?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...