
Neuhvatljiva generacija Z: Kako je Samsung putem Snapchata dosegnuo više od 70% ciljane publike?
Odgovor na pitanje u naslovu ponajviše se tiče odabira platforme, a u nastavku saznajte zašto smo kao Httpool u suradnji sa Publicisom savjetovali da Samsung svoju novu liniju pametnih telefona oglašava upravo putem Snapchata.
Dok generacija Z sve više stasa, njoj omiljene platforme postaju omiljene i oglašivačima. Snapchat privlači pažnju generacije Z koja zauzima najveći udio u ukupnoj publici na ovoj platformi zbog čega sve više brendova prepoznaje Snapchat kao ključnu za doseg prema istima, pogotovo zbog mogućnosti korištenja novih tehnologija, poput proširene stvarnosti.
Snapchat je svojedobno promijenio način na koji komuniciramo online, a glavna karakteristika te platforme je stvaranje kreativnog, ali kratkotrajnog sadržaja poput fotografija i videa.
Iako se činilo da neće zaživjeti nakon inicijalnog booma 2011., Snapchat stabilno raste i danas broji velikih 332 milijuna aktivnih korisnika diljem svijeta. U Hrvatskoj, Snapchat bilježi YoY rast od 66 % od svibnja 2021 do svibnja 2022.
Okvirno 75 % korisnika na platformi ima od 13 do 24 godine, a ukupno bilježi više ženske publike.
Platforma za generacije koje žele kreativnu interakciju
Odgovor na pitanje zašto mladi biraju Snapchat se može tražiti u brzom, kratkom i iskrenom modelu komunikacije, koji je u isto vrijeme na Snapchatu i značajno kreativan. Od dostupnih društvenih mreža, Snapchat možda najbolje odražava razgovore “licem u lice”, što, čini se, mladi ne nalaze na drugim platformama.
Za generaciju Z interakcija je od vitalnog značaja, bez obzira koliko daleko odvojeni mogu biti. Vizualna komunikacija leži u srcu njihove interakcije, pružajući mogućnost izgradnje dubljih odnosa. Ova generacija redefinira komunikaciju i izražava se na kreativnije te interaktivnije načine kako bi se zabavila.
Intenzivnijem i autentičnijem iskustvu koje im to omogućuje doprinose AR leće (eng. augmented reality, proširena stvarnost) s kojima se Snapchat posebno ističe na tržištu. Riječ je o tehnologiji proširene stvarnosti koja korisnicima omogućuje da kamerom snime i u stvarnom vremenu kreiraju sadržaj vizualnim efektima, bilo da se radi o primjeni efekata na sebi, drugima ili okruženju oko nas. U prosjeku, na globalnoj razini više od 250 milijuna korisnika dnevno koristi AR leće, a pojedini korisnik u prosjeku koristi AR do 30 puta na dan (Snap Inc. internal data Q1 2022).
Što se tiče korisnika na hrvatskom tržištu, 87 % njih koristi leće – također u prosjeku 30 puta na dan (izvor: Snapchat Audience Insights tool & Snapchat internal data).
Ako je Generacija Z vaša publika, bez zadrške možemo reći da je Snapchat za vas nezaobilazna aplikacija, a mogućnosti za oglašavanje su široke. Osim klasičnih oglasa, na Snapchatu se možete oglašavati upravo koristeći Snapchatove spomenute AR značajke.
Kako? Evo konkretnog primjera.
U visoko konkurentnoj industriji inovacija, poput industrije pametnih telefona, pronalaženje najučinkovitijeg načina da brendovi dosegnu relevantnu publiku na pamtljiv način ključno je za uspješne kampanje. Ako je naš cilj doći do generacije Z, koja je odrasla uz internet, jasno je da ih moramo osvojiti inovativnim pristupom i najnovijim značajkama proizvoda koje im omogućuju širenje kreativnosti u online sferi.
Samsung je prošle godine lansirao novi model pametnog telefona Samsung Galaxy serije A, koji osim što sadrži IP67 značajku (certificiranu otpornost na vodu i prašinu) posebno je dizajniran za generaciju Z, odnosno podržava korisnike koji uživaju u stvaranju sadržaja na svojim pametnim telefonima. Uzimajući to u obzir, dva stručnjaka u području – medijska agencija Publicis te Httpool, kao zastupnik poznatih svjetskih digitalnih platformi, među kojima i Snapchata, dali su tvrtki Samsung preporuku da se u online oglašavanju usmjeri na Snapchat.
Za promociju njihovog najnovijeg modela, preporučili su im kombinaciju aktivnosti kroz Snap oglase i korištenje Snapchatove AR leće koja je kreirana upravo za promociju nove linije pametnih telefona i IP67 značajke koja je bila nit vodilja jednostavne, a učinkovite AR kreative. Riječ je o globalnoj kreativi koja je potom prilagođena za hrvatsko tržište uz Httpoolovu partnersku agenciju Social Snack.
Httpool u suradnji s njima inače stvara specijalizirane digitalne strategije za kreiranje AR iskustava u kojima kombiniramo 3D iskustvo, motion graphics i interakcije. U svemu tome dodatno nam je pomogao ekskluzivni Snapov softver pod nazivom Fun Mode koji korisnicima daje pristup Snapchatovim AR lećama i filterima putem izvorne kamere uređaja.
Zašto je AR važna prilika za marketing na Snapchatu
Pokazalo se da proizvodi koji nude iskustvo proširene stvarnosti postižu do 94 posto veću stopu konverzije s obzirom na to da kroz nju korisnici mogu bolje procijeniti proizvod i povezati se s brendom, a AR osigurava gotovo dva puta višu razinu vizualne pažnje u usporedbi s klasičnim iskustvom, što poboljšava pamtljivost brenda i responzivnost korisnika.
Generaciju Z može biti izazov osvojiti ako ne razmišljamo na inovativan i autentičan način. Publicis i Samsung su u osmišljavanju i realizacije ove kreative toga bili itekako svjesni. Sadržaj oglasa na Snapu koji se fokusirao na značajke pametnog telefona i tehnologija AR leća pokazali su se u tu svrhu kao dobitna kombinacija.
U isto vrijeme, odabir prikladne platforme, u ovom slučaju Snapchata – koji je primarni pružatelj usluge proširene stvarnosti u mobilnom prostoru, ne samo za svoju bazu korisnika, već i za korisnike koji AR koriste i na drugim platformama te ga tako približava mainstreamu – donio je odlične rezultate za Samsung:
- kroz Snap oglase i AR leće Samsung je dosegnuo više od 70 posto svoje ciljane publike;
- postigao je 13 posto višu stopu uporabe swipe up opcije (koja je vodila na relevantnu odredišnu stranicu) od prosječne Snapchatove referentne vrijednosti,
- dok su korisnici AR leću, s kojom su ostvarili interakciju kroz kameru, podijelili više od 18 tisuća puta kroz Story ili chat s prijateljima te spremili više od 3000 puta u Memories ili na svoj mobitel;
- u prosjeku su korisnici s lećom bili u interakciji gotovo pola minute (29,84 sekunde).
Inovativnim tehnologijama velikih platformi, kao što je u ovom slučaju Snapchatova, u Hrvatskoj se može pristupiti preko Httpoola. Za Samsung, Httpoolovo partnerstvo sa Snapchatom omogućilo im je pristup ekskluzivnim značajkama platforme, koje su onda omogućile doseg do ciljne publike na pravi način.
Zaključno, osvajanje generacije Z ne mora biti velik izazov, ako se ovoj novoj generaciji pristupi na nov način. Era proširene stvarnosti i usmjerenosti na stvaranje korisničkog sadržaja imat će sve veći značaj u digitalnom oglašavanju, a stručno znanje i iskustvo u implementaciji ovakvih kampanja moglo bi postati sve traženije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.