RipRus: Od borbi robota do pobjede na 'Izboru naj robota'

Kako je umirovljeni borbeni robot RipRus odnio titulu ‘naj robota’ na Brave New Worldu

Brave New World završio je Izborom naj robota gdje je među entuzijastima pobijedio RipRus - "umirovljeni" borbeni robot Filipa Kovačića Popova koji se nekada borio na Borbama robota u Zaprešiću.

RipRus
Tvorac RipRusa je Filip Kovačić Popov iz Smart Lumiesa.

Prošli tjedan je završio 2. po redu festival Brave New World. U šest dana trajanja više od 2000 posjetitelja je prošlo kroz HUB385, a zadnji je dan festivala, uz utrku dronova u kojoj je pobjedu odnio 14-godišnji Fran Kaić iz Zagreba, obilježio Izbor naj robota.

Roboti koji su “prošetali” crvenim tepihom bili su:

  • R2D2 (Hrvatska StarWars Udruga),
  • RipRus (Filip Kovačić Popov),
  • STEMI (Hrvatska udruga Bura Znanja),
  • Alfa 1S – humanoidni robot (Hrvatski robotički savez),
  • Lego robot s pomičnom rukom (Leon Brčić),
  • Robotsko kazalište (Veljko Kukulj),
  • MRP-014.2 “Jazavac” (Ivica Zdelarec) te
  • auto-robot napravljen od 3D printanih dijelova i fishertechnik kockica (Jerko Ćubić).
U kategoriji juniora pobjednik je 12-godišnji Jerko Ćubić.
U kategoriji juniora pobjednik je 12-godišnji Jerko Ćubić.

Nagrade su dodijeljene u dvije kategorije. Pobjedu u junior konkurenciji odnio je 12-godišnji Jerko Ćubić koji se robotikom bavi već skoro 3 godine i dobitnik je nekoliko međunarodnih priznanja. Među entuzijastima je pak najbolji bio RipRus, “umirovljeni” borbeni robot kojeg je prije 10 godina napravio Filip Kovačić Popov iz Smart Lummiesa.

Od borbi robota do pobjedničkog naslova – 10 godina kasnije

RipRus je s lakoćom osvojio mlade robotičare i posjetitelje u publici, a Filip je i nas zainteresirao svojom “borbenom” prošlošću, stoga smo nestrpljivo čekali da nam ispriča kako je nastao njegov robot.

Pobjednički robot RipRus nastao je prije više od 10 godina kako bi se natjecao na 4. Borbama robota koje su se održavale u Zaprešiću. Robot je nastao kao zamjenski robot tima Robotics Innovations koji se sastojao od Vedrana Štuke i mene. Originalnog robota Undertaker 2.0 nismo stigli dovršiti pa smo na brzinu složiti RipRusa od viška dijelova koje smo imali. Kućište robota je napravljeno od aluminijskih profila, a motore smo uzeli iz stare Zastave s odlagališta za automobile. Kontroler za robota je bio tada najskuplji dio koji smo srećom imali od prijašnjih borbi.

U Hrvatskoj su se do sada održale četiri službene Borbe robota pod inicijativnom Vedrana Relje, objašnjava Filip. Moglo bi se reći da su ta događanja u prošlome desetljeću bila ispred svoga vremena da bi zatim jednostavno nestala sa sportskog repertoara. U Americi je drugačije, tamo su borbe robota veliki hit, a pod imenom Battle Bots su čak emitirane na kablovskoj televiziji. Kako je to ne tako davno izgledalo u Hrvatskoj, dobro pokazuje video:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

“Kroz borbe robota se uči o fizici, elektronici, strojarstvu, ali i timskom radu”

Iako neki smatraju da su borbe robota preagresivne za djecu, Filip ističe da mogu biti odličan poticaj za učenje o fizici, matematici, strojarstvu i elektronici, ali i o timskom radu, raspodjeli vremena i budžeta. Iako je danas dostupno mnogo tutorijala kako napraviti borbenog robota, prije 10 godina ih je bilo svega jedan ili dva, a bila je dostupna samo jedna internetska stranica s koje su se mogli naručivati dijelovi.

Kao srednjoškolci bili smo ograničeni s budžetom pa smo svoje dijelove potražili na auto otpadu, odakle je uzeta većina motora koje smo koristili u robotu. Materijal smo nabavljali u lokalnoj trgovini alata i materijala koju je vodio tata jednog od članova tima.

Osim što danas postoji više edukacija, poput RioBotz Combat Robot Tutoriala koji preporučuje Filip, dijelovi su pristupačniji i cijena baterije je manja. A tu su i događanja poput Brave New Worlda koji okuplja mlade entuzijaste i koji je Filipu pružio priliku da ponovno izvadi “iz ormara” svog borbenog robota.

I mi se kao i Filip nadamo da će se Izbor naj robota ponoviti i iduće godine, te da će biti još više sudionika koji će predstaviti svoje “limene ljubimce”.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.