
Kakav je novi HCL.hr, je li frontend administracija budućnosti i kako debugirati WordPress?
Trebalo je proći malo više od godinu dana od prvog WordPress Meetupa u Zagrebu pa do WordPress Meetupa u već četvrtom gradu Hrvatske – Rijeci. Ono s čime se slažu svi koji su bili na 1. WordPress Meetupu Rijeka je da je Meetup bio odličan, što po pitanju predavača Igora Belana, Natka Hasića i Ivana Blagdana, ali i po pitanju organizacije u režiji Netokracijinog developera Zorana Ugrine. Naravno, veliku pomoć su pružili iz CARNeta i Odjela za informatiku Sveučilišta u Rijeci koji su nesebično pomogli u prijenosu uživo, dok je Odjel za informatiku ustupio odličnu učionicu u kojoj se Meetup održao.

I, kako će izgledati novi HCL.hr?
Igor Belan glavni je urednik gaming portala HCL.hr koji je sigurno poznat svakome tko se ikada igrao, bilo na računalu ili konzoli. U svom predavanju o razlozima zašto HCL.hr prelazi na WordPress Igor se na početku prvo dotaknuo prednosti “custom CMS-a” koje su, po njemu, to što je rađen isključivo za korisnike, nema suvišnih mogućnosti i funkcionalnosti te je moguća veća razina sigurnosti.
Međutim, prilagođeni CMS ima i svojih problema poput komplicirane nadogradnje funkcionalnosti, ovisnosti o jednom developeru (ili timu developera) te skupih nadogradnji. Upravo zbog toga, kako kaže Igor, na starom CMS-u on sam objavljuje sve novosti jer je administracija, koja je omogućavala višekorisnički pristup, nakon nekog vremena prestala raditi i nije ju imao tko dalje održavati.

Kod odabira CMS-a prevagnula je popularnost i jednostavnost WordPressa. Tako Belan dalje priča kako su jako zadovoljni onime što WordPress nudi “u startu”, poput više razina korisnika, boljeg editora tekstova, spremanje skica članaka, dobar sustav za administriranje komentara, olakšano postavljanje fotografija i tako dalje. U novom redizajnu HCL-a tako će se naći mjesta za niz novih funkcionalnosti, poput logičnije kategorizacije sadržaja (kroz korištenje raznih rubrika i oznaka (tagova), kvalitetnije pretrage (auto complete) te napredne pretrage. Bit će tu još puno nadogradnji poput lajkanja komentara, sustava notifikacije za korisnike i naprednih novih profila. Sve u svemu, jedva čekamo novi dizajn HCL-a, iako je datum i dalje nepoznat, no kako Igor kaže – bit će spreman, kada bude spreman.
Administracija WordPressa u frontendu
Natko Hasić, autor nekoliko tema i pluginova za WordPress, pričao nam je o svojoj viziji održavanja internetskih stranica, kako na WordPressu, tako i na drugim platformama. Kao primjer dobre prakse, usporedio je društvene mreže poput Facebooka, koji zapravo ne posjeduje klasičnu administraciju već se sve akcije odvijaju u sučelju koje je identično onome što vide naši prijatelji. Natko smatra kako su naši klijenti naučeni na takav pristup, pa je stoga i logično da im i kod održavanja WordPress stranica omogućimo barem osnovne mogućnosti izmjene sadržaja unutar prikaza stranice, a ne kroz administraciju.

Kao primjer takve prakse, naveo je primjere iz svojih tema, poput jednostavne izmjene naslova stranice, izmjene fotografija ili brzog odobravanja komentara. “Klijent želi gledati svoj website i uređivati ga u frontendu” smatra Natko, s čime bih se načelno složio, uz moju ogradu kako to ipak zahtijeva više posla nego izrada standardne WordPress teme, što klijenti možda i nisu spremni dodatno platiti. Sve u svemu, mnogi su rekli kako im je upravo Natkovo predavanje bilo i najbolje i mogu potvrditi da je zaista dobro ispričao priču uz mnoštvo argumenata “za” uređivanje sadržaja u frontendu. Nažalost, trenutna situacija nije bajna pa tako postoji Front-end Editor dodatak koji nije ažuriran već nekoliko mjeseci (to nije nužno loše, ali postoji bojazan da se editor neće dalje razvijati).
Za kraj bih samo istaknuo Natkov savjet da “realizirate svoje ideje jer to nije teško” odnosno kako je “dobra ideja nekad važnija od tehničkog znanja”. Svakako petica za trud.
Što trebate znati o debugiranju WordPressa
Posljednji predavanje jedne lijepe proljetne večeri u Rijeci pripalo je Ivanu Blagdanu, WordPress developeru iz Splita koji radi za američku agenciju Convertiv. Kada govori o debugiranju, Ivan kaže kako postoje određene korisne informacije koje će pomoći svakome da lakše uoči i otkloni problem, a to su:
- točan URL na kojem je problem vidljiv;
- screenshot problema;
- što se događalo kada je nastao problem;
- što se događalo, a da je prethodilo problemu;
- postoji li backup.
Zahvaljujući tim informacijama svakom će developeru biti olakšana istraga nastanka problema. Također, developeri će koristiti i neke dodatne informacije koje im stoje na raspolaganju, poput Server error loga (za one manje iskusne: potražite ga u cPanelu pod Logs > Error log ili na lokacijama “/usr/local/apache/logs/error_log”, “/var/log/httpd/error_log” ili “/var/log/nginx/error.log”.

Problemi kod WordPressa najčešće nastaju zbog nekompatibilnosti PHP-a. To se manifestira prilikom instalacije i nadogradnje pluginova te kod anonimnih funkcija ispod ili u verziji PHP 5.3. Drugi česti problem je nedovoljno memorije, što se događa uslijed slanja veće količine podataka (npr. upload velikih, neoptimiziranih fotografija) odnosno opet prilikom instalacije ili nadogradnje pluginova.
WordPress developeri već vjerojatno koriste neke od pluginova koji olakšavaju život, poput Debug Bara. Debug Objects i Query Monitor olakšat će vam pregled odakle se poziva query te koje su akcije registrirane za pojedini hook. Ovdje ćemo stati pa ćemo vas pozvati da pratite službenu stranicu WordPress Hrvatska gdje ćemo kroz neko vrijeme objaviti i video Ivanovog predavanja, u kojem se govori o još naprednijim načinima debugiranja WordPressa, ali i općenito informacijama o samom principu debugiranja na PHP-u.
Naši dojmovi s riječkog Meetupa
Rijeka je čekala svoj WordPress Meetup godinu dana i možemo reći kako se čekanje – isplatilo. Naime, na Meetupu je bilo četrdesetak ljudi koji su došli poslušati jako dobra predavanja. Poslije Meetupa oni najhrabriji i najuporniji još su se malo družili na već uobičajenoj PPWM (pivi poslije WordPress Meetupa), tradiciji koju smo započeli u Zagrebu i nastavili na druženjima u Splitu i Puli. Prilika je to da se korisnici WordPressa bolje upoznaju, razmijene ideje i mišljenja te dogovore neke buduće suradnje.

I upravo je to snaga hrvatske WordPress zajednice – činjenica da događanja nisu centralizirana u jednom gradu već se “šire” po cijeloj Hrvatskoj. Da je to korak u pravom smjeru pokazuje i dobra posjećenost lokalnih Meetupova – nije stvar toliko u broju, već u tome što posjetitelji dobiju zauzvrat, a kod WordPress Meetupa dobiju puno – od novih poznanstava do novih ideja.
Ovaj ćemo mjesec zaključiti i zagrebačkim WordPress Meetupom kojeg smo baš jučer najavili ovdje na Netokraciji. Posebnost zagrebačkog WordPress Meetupa bit će u tome što ćemo ovog puta imati samo – predavačice jer – djevojke vode glavnu riječ. Vidimo se.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.