Renée Saboti Slovenc: Ni najbolja ideja ne može zaživjeti bez tima

Renée Saboti Slovenc: Ni najbolja ideja ne može zaživjeti bez podrške tima

Nakon niza konferencija koje sam posjetila protekle i ove godine, napokon je došao red i na Combisovu, i to jubilarnu 10. koja se održala u Umagu. Zbog niza okolnosti i jedne nesretne viroze, razgovor s Renée Saboti Slovenc, direktoricom Combis konferencije morao je pričekati sve do sada. No, možda i bolje, jer smo već saznali neke od novosti koje Combisovci spremaju za iduću godinu.

renee_saboti_slovenc_cover
Renée Saboti Slovenc, direktorica Combis konferencije ne skriva zadovoljstvo ovogodišnjim jubilarnim događajem, ali i timom s kojim radi.

Ovogodišnja Combis konferencija ostvarila je rekordnu posjećenost, a sudeći prema dojmovima i ocjenama sudionika koje smo analizirali u ovih mjesec dana od završetka događaja, sudionici su i više nego zadovoljni, priča mi Renée Saboti Slovenc, direktorica Combis konferencije, sada kad je gužva prošla, a dojmovi slegli.

Konkretno to znači da nam se ove godine u Umagu pridružilo 408 sudionika, od kojih je čak 96 posto izjavilo kako želi i iduće godine doći na Combis konferenciju. Očigledno je jubilarna konferencija ispunila sva očekivanja sudionika.

Renée među brojnim zanimljivim predavanjima ističe ono Harryja Redknappa, poznatog nogometnog trenera i bivšeg nogometaša, koji je privukao interes mnogih. Harry je na sebi svojstven način govorio o vođenju i motivaciji timova, jer se s brojnim situacijama u sportu mogu povući paralele u poslovnom svijetu.

Različiti izazovi u evoluciji konferencije

Oni koji prate tehnološke teme, vjerojatno znaju kako je Renée začetnica Combis konferencije, koja je tijekom godina izrasla u prepoznatljiv IT događaj, ne samo zbog količine sudionika i tema, nego i zbog networkinga. No, tijekom godina, susretala se s različitim izazovima.

Tako je u početku glavni izazov bio približiti kolegama ideju, pojasniti njezin značaj za razvoj COMBISa. I da budemo potpuno iskreni, sama odluka o pokretanju COMBIS konferencije nije bila niti laka, a niti brza. Tražila je preuzimanje odgovornosti, određenu dozu bezobrazluka i hrabrosti, nesebičnu podršku i povjerenje svih direktora na čemu sam im i danas neizmjerno zahvalna. I naravno, jako puno upornosti.

Nakon ‘probijanja leda’ i prvih godina, u fokusu je bilo unaprjeđenje konferencije u organizacijskom dijelu, a posljednje četiri godine i u sadržajnom te dovođenju stranih govornika, kaže Renée. Dodaje kako su tijekom godina, iskušavali različite opcije za konferenciju  od samog trajanja, lokacije, broja predavanja, popratnih sadržaja i zabave.

I nakon upravo održane, jubilarne konferencije, stvarno mogu reći da sam iznimno ponosna njenim prvim desetljećem.

Iduća konferencija trajat će – tri dana

combis_konferencija3
10. jubilarnu Combis konferenciju koja se održavala u Umagu posjetilo je više od 400 sudionika.

Međutim, zabluda je da nakon završetka konferencije posao staje jer to je praktički već početak organiziranja iduće. Pa kako to izgleda?

Pogledamo video snimke, rezultate ankete, broj sudionika po predavanjima, poslušamo kolege i dojmove korisnika i tek nakon toga imamo zaokruženu priču o tih 48 sati. A nakon što jedna nije niti završila, već kreće organizacija iduće – od traženja idealne lokacije, preko potrage idealnog predavača plenarnog predavanja i izvođača za party do sponzora kojima uvijek nastojimo pružiti što više. Ključnu ulogu igraju i korisnici s kojima koncipiramo teme u želji da prezentirani projekti bude što zanimljiviji i edukativniji.

Dodaje kako su već ove godine uvidjeli potrebu da iduće godine produže trajanje konferencije, budući da mnoge kvalitetne teme ove godine nisu uspjele naći svoje mjesto u programu.

Iz tog razloga, definitivno smo već donijeli odluku da ćemo se na idućoj konferenciji družiti kroz tri dana. I to je ono što vam sada, ovog trenutka, mogu reći i potvrditi. A da samo znate koliko je još stvari o kojima promišljamo, a još o njima ne možemo u javnost. 😉

Organizacija konferencije podrazumijeva dobro uhodan tim. U ovom slučaju, najuži tim čine Mitra Karakaš, Štefica Grižinovec, Antonija Smek, Mirjana Grgić, ali za realizaciju je zaslužan gotovo svaki Combisovac, dodaje Renée.

Uostalom, niti najbolja ideja ne može zaživjeti bez podrške apsolutno svih kolega i tima!

Od sistem integracije do clouda, IoT-a i Big Data

Tijekom deset godina konferencije, predstavljeni su mnogi trendovi, od kojih na mnoge danas gledamo sa čuđenjem. Tako je prve godine fokus bio na sistem integraciji kao ključnom elementu optimizacije, kaže Renée.

Znam da zvuči čudno. No, te davne 2007. godine značaj i mogućnosti sistem integracije nisu bile toliko blizak pojam poslovnom svijetu kao danas. Potom smo se redom bavili ICT strategijom, trendovima u tehnologiji, inovativnim potencijalom i kompetencijama u ICT-u, digitalnim svijetom… Trendovi koji posljednjih godina zauzimaju sve više prostora su cloud, Big Data i IoT. Stoga je logičan i naglasak na digitalnoj transformaciji kompanija.

Dodaje kako im je cilj svih ovih godina bio pokazati kako tehnologija može biti okosnica novih poslovnih vrijednosti i ne samo popratiti val inovacija i promjena u ICT-u, nego ih i potaknuti.

Daljnje eksperimentiranje sa sadržajem i formama konferencije

renee_saboti-slovenc_resize1
Predstaviti pravu tehnologiju, u pravo vrijeme, na pravi način – i dalje je naš najveći pokretač, ističe Renée.

Kad ste dugo u nekom poslu, teško se ne vezati i za ljude i za projekte. Kako Renée gleda na to?

Dvije riječi koje najčešće izgovaram na poslu vjerojatno su Combis i konferencija. Sve što Combis eksterno komunicira prolazi kroz filter, odnosno promišljanje je li ili nije važno, je li povezivo ili nije povezivo – s Combis konferencijom.

Govoreći o željama i planovima za iduće razdoblje, ističe da priželjkuje daljnje eksperimentiranje sa sadržajem, formatom i načinom prezentiranja stručnog sadržaja i zaključuje:

Živimo u uzbudljivom svijetu napredne tehnologije koja ubrzano mijenja naše poslovanje, i otvara mnogobrojne prilike. Predstaviti pravu tehnologiju, u pravo vrijeme, na pravi način – i dalje je naš najveći pokretač, što se zasigurno neće mijenjati niti u budućnosti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marijan

    Marijan

    24. 11. 2016. u 3:52 pm Odgovori

    Pogresno. Lose ideje mogu zazivjeti uz pomoc kapitala, a ideje sa najboljim timom vecinom ne uspijevaju bez podrske kapitala. Kljuc je u kapitalu a ne timu Tim je zamjenjiv, kapital nije.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.