Hrvatski Red Sky osigurao 200.000 dolara za AI koji slijepima i slabovidnima omogućuje navigiranje prostorom

Hrvatski Red Sky osigurao 200.000 dolara za AI koji slijepima i slabovidnima omogućuje navigiranje prostorom

Što imaju u planu s investicijom i samim razvojem Sarah sustava kojeg razvijaju već sedam godina?

EDIT (14.8.2020.) U daljnjem istraživanju na osnovu komentara g. Patela i u razgovoru s g. Baksom saznali smo da ova investicija na kraju ipak nije realizirana.

Tvrtka Red Sky, kao ni njihova tehnologija, možda vam nisu toliko poznati. S obzirom na strateške važnosti IT-a u Hrvatskoj, logično je da će high tech proizvod poput njihovog naći više pažnje u inozemstvu. Tako su nedavno kroz Found8 program kojeg podupire Google, došli i do 200 tisuća dolara investicije od HealthxCapitala, singapurskog VC fonda. Prije toga pak, otvorila su im se i neka vrata u regiji, poput ABC akceleratora, gdje su od 660 startupa CEE regije došli i do odabranih 12.

Ovaj, skoro primarno healthtech startup, između ostalog, razvija naočale koje uz sustav umjetne inteligencije odnosno pomoćnika Sare (Sarah), slijepim i slabovidnim osobama pomažu u navigiranju prostorom. Uputama koje čuju od Sare, osobe se uz naočale mogu olakšano kretati kroz zatvorene prostore, definirajući udaljenost između objekata i lokacija te izbjegavajući prepreke.

Red Sky najviše svoje proizvodne moći krije u softveru, dok se dizajn i razvoj hardvera naočala uglavnom tiče nadogradnje kamerama i senzorima. Više o samoj investiciji, Sari i tehnologiji, razgovarala sam s osnivačem Red Skya, Velimirom Baksom.

Sarah, AI asistentica za pomoć slijepima i slabovidnima

Red Sky tim čine Nikica Dumbović, Katarina Dinkić te sam Velimir Baksa, a svoju proizvodnju su smjestili u Varaždinu, zasad, ističe Velimir. Njihove Red Sky naočale trenutno su u proof-of-concept fazi razvoja. Navode kako je do sada izrađeno i uništeno 28 prototipova te je 15. lipnja u proizvodnju stavljen konačan proizvod. No, kako se uopće netko sjeti ovako specifičnog rješenja?

Na ideju se došlo prilično slučajno. Prije tri godine, 2016., u Starbucksu sam promatrao slijepca kako hoda i pokušava naći slobodan stol – tada se rodila ideja za razvoj umjetne inteligencije specifično za slijepe ljude.

Prilikom istraživanja pametne tehnologije za slijepe, shvatili su da ona kao takva ne postoji, dok su u razgovoru sa slijepima došli do zaključka da je situacija još gora. Velimir dodaje kako na tržištu trenutno nema baš dobrih rješenja:

Postoji Aira, ‘all seeing app’ i ostale stvari, ali one ne koriste AI, niti rade na zadovoljavajućoj razini, a daleko su preskupe i limitirane za određena tržišta ili su to pak aplikacije isključivo za iPhone uređaje.

Po čemu je Red Sky bolji?

Kada je u pitanju Red Sky tehnologija, Velimir mi objašnjava kako ne rade mapiranje prostora. Ističe da ne žele koristiti LiDar radi neučinkovitosti i komplikacija koje donosi. I bez toga, u prepoznavanju objekata svejedno su zadržali visok postotak preciznosti od 98,7%, što im je jedna od glavnih prednosti.

Inače, kompletno upravljanje sustavom je glasovno – Sarah uči zajedno s korisnikom te se kroz korištenje prilagođava njemu. Tako prepoznaje predmete, njihov položaj, udaljenost do njih, njihovu lokaciju, ali isto tako raspoznaje osobe i emocije te – može čitati:

Recimo, na primjer, kad korisnik uđe u restoran, on ne mora tražiti pomoć kod traženja slobodnog stola već uputi glasovnu naredbu te ga Sarah navodi korak po korak do stola. Ako mora na WC, treba samo reći da li treba muški ili ženski te ga Sara obavijesti gdje je koji. Ako se osobi jedu, primjerice, kolači – korisnik to isto zatraži te Sara potom samo čita deserte iz menija.

Sarah, dodaje Velimir, neće cijelo vrijeme pričati i govoriti koje je predmete detektirala u prostoriji već samo one koji su na putu osobi. Ipak, korisnik može definirati koje predmete od interesa želi da sustav pamti, bez obzira gdje su. Osim toga, važno je spomenuti i kako AI udaljenost mjeri u koracima jer slijepe osobe ne doživljavaju metre.

Također, Sarah ima mogućnost prepoznavanja osoba:

U bazu se mogu pohraniti rodbina i bliski prijatelji, no Sarah može zapamtiti i ljude koje upoznamo na sastancima te sljedeći puta kada se sretnu, ona će osobi reći tko se nalazi pred njom.

Sve te informacije prenose se preko slušalice. Sam uređaj dolazi sa slušalicama u paketu te se na uređaju nalaze i 3.5 audio jack i bluetooth za slučaj da korisnik želi koristiti svoje slušalice.

Healthtech u potrazi za financiranjem

Iako im je ovih 200 tisuća dolara prva investicija, Red Sky timu ovo svakako nisu prvi dani pitchanja. Naravno, i za ovu investiciju je zaslužan dobar networking. Michael Manning kojeg su upoznali 2018. godine na Collision konferenciji u New Orleansu, preporučio ih je HealthXCapitalu. A kako je u ožujku bio otvoren poziv za investicije – odlučili su se pitchati.

Što su tražili, a što su dobili?

Cilj nam je bio jednostavan. Naći investitora koji ima muda, koji je povezan u sferama u kojima radimo i koji nam neće smetati prilikom rada s tjednim, mjesečnim, dnevnim i sekundnim izvještajima, sastancima i nebulozama, već će nam dati vjetar u leđa, povezati nas, pomoći gdje treba i dati nam mira kad radimo.

Nažalost, u specifičnom smo području kojeg se investitori boje te radije biraju fintech i mobilne igre. Također, cilj je bio naći investitora koji s nama dijeli istu ideju, strast i misiju. Tu su uletjeli HealthXCapital s Googlom preko Antlera i Turn8 programa te prije njih ABC accelerator iz Ljubljane koji su nam pomogli s usmjeravanjem, savjetima i edukacijom.

Osiguranu investiciju planiraju uložiti u nabavu opreme te razvoj i proizvodnju 100 uređaja.

Međutim, sama Sarah dio je jednog znatno većeg projekta

Sarah je zapravo all-purpose AI koji je sad već sedam godina u razvoju. Trenutno se razvija u tri sfere, AI za slijepe, AI za skrb starijih osoba te AI za detekciju i prevenciju šumskih požara.

Ekipa iz Red Sky-a tako već surađuje sa slovenskim centrom i britanskim institutom za slijepe i slabovidne osobe, ali isto tako i s hrvatskim Crvenim križem, s kojim su napravili i prvu pilot studiju Sare, uz druge tehnologije koje razvijaju:

U suradnji s Crvenim križem radimo na pametnoj narukvici koja mjeri krvni tlak, otkucaje srca, pokrete te u slučaju pada, pred infarktnog stanja ili moždanog udara – odabranom kontaktu šalje precizne GPS koordinate s podacima o svim tjelesnim funkcijama u trenutku nezgode, a omogućuje i real-time praćenje pacijenta na putu do Hitne te po poruci dodatno radi i poziv na Hitnu.

Planovi za daljnji razvoj Sare u sve tri sfere su zapravo veliki, komentira Velimir:

Jedan od segmenata u kojem treniramo Saru je i klasifikacija tumora te trenutno imamo preciznost od 85% na tumoru kože, pluća, dojke i grla. Cilj nam je pojednostaviti zdravstvenu njegu i približiti je svakome čovjeku, a ne samo onome tko ju si može priuštiti. Danas gledamo sve one cool tehnologije poput dronova za dostavu pizze, robota za kuhanje kave, burger printere, digitalizirane trgovine u blockchainu, aplikacija za novorođenčadi i sl. Nažalost u RedSky-u mi nemamo cool tehnologije već radimo na stvarima koje mogu sačuvati ljude da bi tko imao koristiti od sve te cool tehnologije.

Čeka ih seljenje, testiranja i nadaju se – nove suradnje

Red Sky tim u srpnju se seli u Singapur gdje će ostati šest mjeseci na testiranju. Paralelno uz Singapur, testiranja će se odraditi u Ljubljani, Londonu, Manili, Hong Kongu, Palo Altu te Varaždinu, a trenutno se pripremaju potpisati ugovore s ministarstvima zdravstva Japana, Kanade, Južne Koreje, Filipina i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

U proizvodnji trenutno imamo 10 uređaja, dok će do kraja godine njih 50 biti s prvim korisnicima. Paralelno radimo na nadogradnjama i testiranju vanjske navigacije za slijepe te pokrećemo zakladu u koju će se uplaćivati 20% od svakog prodanog uređaja, a koja će biti i javno dostupna za donacije svih građana. Slijepim i slabovidnim osobama diljem svijeta koje žive u neimaštini iz zaklade će se donirati ne samo naš uređaj već štapovi i knjige na Brailleovu pismu.

Uz Saru razvijaju AI za detekciju i prevenciju šumskih požara te bi ga rado postavili po obali i testirali zajedno s vatrogasnom zajednicom. Planova i ideja za dalje ne nedostaje, zaključuje Velimir.

EDIT (14.8.2020.) U daljnjem istraživanju na osnovu komentara g. Patela i u razgovoru s g. Baksom saznali smo da ova investicija na kraju ipak nije realizirana.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.