Po čemu je jedna igra o kaubojima bolja od bilo kojeg filma ikada snimljenog? Po novcima, naravno.
Ako su vam u proteklih nekoliko dana promakle priče o Red Dead Redemptionu 2 i mislili ste kako ste na Netokraciji sigurni, ne brinite. Niste. Igra, koju se najlakše može opisati kao simulaciju odmetnika i kauboja, u svom prvom tjednu uprihodila je nerealnih 725 milijuna dolara.
Dok vam ta brojka i dalje stoji na umu, podsjetimo što je uopće Red Dead Redemption 2. Igra je to iza koje stoje tvorci kultnog serijala GTA Rockstar Games (što se i nazire u određenim situacijama), u kojoj preuzimate ulogu Arthura Morgana, odmetnika koji se snalazi u SAD-u krajem 19. stoljeća. Igra preuzima neke od mehanika koje su učinile GTA 5 najprodavanijom igrom svih vremena, ali dodaje gomilu novosti koje su ju dovele do nestvarne ocjene 9,7 na agregatoru Metacritic.
Sedamsto dvadeset i pet milijuna dolara za samo tri dana podatak je kakvog bi se mogli postidjeti svi koji su stvorili bilo što u industriji zabave u ovoj godini, a bome i u svakoj godini u povijesti. Usporedbe radi, niti jedan film ikada snimljen nije došao blizu igri u kojoj jašete konja i pljačkate vlakove. Novi Avengeri skupili su otprilike 640 milijuna dolara, ali vjerujem da su Marvelovi filmovi dragi mnogo široj publici nego GTA na konjima.

Rekorder prema svim kriterijima
Ova planina novaca koja će uskoro sjesti na račune Rockstar Gamesa još je impresivnija zbog toga što je igra Red Dead ekskluziva za konzole i od prvog dana uopće nije dostupna na računalima. To je i razlog zašto je Red Dead također oborio i rekord za najviše prodanih primjeraka jedne cjelovite igre na PlayStation Networku te rekord za najviše prednaručenih kopija jedne igre na toj platformi.
Ako ćemo govoriti o tehnikalijama, radi se o najviše prodanih primjeraka za jedan opening weekend, koji podrazumijeva vrijeme od dana izlaska do prve nedjelje. Prema tome, iako je Grand Theft Auto 5 uprihodio milijardu u svom prvom vikendu i stoji kao najbolje prodavan proizvod industrije zabave ikada, tehnički je imao više vremena jer je izašao u utorak, a Red Dead u – petak.
Ako se vodimo ovom logikom, Red Dead Redemption je zapravo nešto brži u svojoj prodaji i bez sumnje će uskoro prijeći i tu magičnu milijardu. Jasno, ove tehnikalije su manje važne kada se svi možemo složiti da su dva najprodavanija proizvoda u industriji plod istih ljudi. Ovo je enorman uspjeh za Rockstar koji pokazuje kako nitko na svijetu ne može doći blizu kada je riječ o stvaranju otvorenog svijeta u kojemu istražujete, prolazite misije i jednostavno radite gluposti.
Nije sve tako sjajno
Ipak, silni milijuni i dalje su u sjeni optužbi koje su na Rockstarov račun stizale sa svih strana zbog njihove navodne politike cruncha, odnosno rada vikendima te nerijetko mnogo više od osam sati dnevno. Rockstar je tako optuživan za, blago rečeno, izrabljivanje radnika, ali vjerujem da ovo nije samo slučaj u Rockstaru, nego u gotovo svakom game dev studiju ili development agenciji na svijetu. Problemi nastaju kada se taj crunch time produlji na mnogo više nego što bi trebao.
Kako je rekao Jason Schreier u svojoj analizi Rockstara i ove teme:
Je li moguće stvarati sjajnu umjetnost bez nerazumnih žrtava? To je pitanje koje progoni industriju igara već desetljećima i ostaje jedno od onih pitanja koja su vrlo teška ili čak nemoguća za odgovor.
Rockstar će idući mjesec izbaciti i Red Dead Online koji će igrati milijuni, a kada se prašina slegne, kako kaže Jason, prebacit će se na druge projekte. Pitanje je samo koliko će ti projekti i igre, koje će nedvojbeno biti izuzetne, odnijeti u onoj najvažnijoj valuti, ljudima.
Rockstaru sada sigurno ne fali novca i mogu se okrenuti nadogradnjama na Red Read, ali i razmišljanja o PC verziji kojoj se nada doslovno pola svijeta, a mogli bi i svima koji su radili na ovoj igri dati sav godišnji odmor ovoga svijeta – zaslužili su.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.