
Budućnost ne mora biti mračna; Red Bull Futur/io nastoji pronaći njezine pozitivne strane
Vladavina megakorporacije, distopijski scenariji, klimatski problemi - što nas čeka za 100 godina i da li postoji pomoć? Živjeti svaki dan kao da je posljednji nije uvijek najbolje rješenje za neizvjesnost budućnosti.
Možda budućnost ne možemo točno predvidjeti, ali ljudski rod je uvijek nekako nastojao pogoditi što nas to čeka iza ugla, i kako ćemo se snaći u novim prilikama za 10, 20, ili 100 godina. Želja za znanjem nas je i dovela do svih ovih tehnoloških otkrića u kojima danas uživamo, ali složit ćete se da današnja razmišljanja o budućnosti i nisu baš previše – pozitivna.
Ako vas ovog trenutka pitam kako mislite da će svijet izgledati za 50 godina, vjerojatno ćete spomenuti nešto o letećim automobilima i robotima, ali i barem jedno skeptično predviđanje o tome kako smo sve bliže rubu – kako je samo pitanje vremena kada ćemo shvatiti da smo Zemlju uništili toliko da se više ne može sama vratiti na staro.
Percepcija o tome koliko nam je “loše” ili “dobro” uvelike se gradi na sadržajima iz medija, filmova, serija, knjiga i drugih tvorevina moderne kulture, a ako se sjetite kako budućnost izgleda u, recimo, Ready Player One, nećete se previše radovati istoj. Iako je ovo dobar argument za sve one koji govore kako trebamo živjeti svaki dan kao da je posljednji, možda na sve ipak možemo gledati malo pozitivnije.
Pisci i filmaši uvijek su imali moć stvarati svjetove po svom vlastitom nahođenju i viziji, a iako se scenariji budućnosti često prikazuju kao distopijski i mračniji, postoje i prilike za one koji ipak razmišljaju drugačije.
Red Bull Futur/io traži ideje koje gledaju na budućnost kroz nešto ružičastije naočale, a upravo će oni moći pokazati kako nije sve baš tako crno (ili sivo).

Dobra perspektiva zlata vrijedi
Naime, ako se odmaknemo od činjenice da živimo u zemlji koja nekada zaista nema nikakvog smisla i gledamo širu sliku, mogli bismo reći da nikada nije bilo bolje biti čovjek nego što je to upravo danas.
Istina, ako ste stariji od 50 vjerojatno ćete reći kako je sve bilo bolje u bivšoj državi (ili kada je Sanader bio premijer!?), ali objektivno, ljudskoj rasi kao kolektivu vjerojatno nikada nije bilo bolje. Jasno, imamo ratove, siromaštvo i terorizam, ali barem nemamo kugu i možemo ići normalno na WC.
No, dosta o prošlosti. Budućnost neće čekati na naše rasprave o partizanima i ustašama, ali možda nas u njoj i čeka nešto zaista pozitivno.
Koliko god bilo zanimljivo razglabati o tome kako će uskoro sve biti puno gore, vjerujem da mnogi od nas razmišljaju i o pozitivnim stranama, a neki od njih možda napišu knjigu ili snime film. Prilika za to stiže od Red Bulla, tvrtke koja je poznata po projektima svih vrsta i namjena, a čiji će se tim okušati u pronalasku najbolje ideje koja bi dobro opisala društvo budućnosti u pozitivnom svjetlu.
Sudionici projekta tako će dobiti priliku snimiti video od 60 sekundi u kojem opisuju svoju verziju pozitivne budućnosti, a najbolji će se naći u Lisabonu u ožujku iduće godine kako bi odabrali koja ideja će dobiti pravu filmsku adaptaciju. Ako već imate neke dobre i pozitivne ideje, ne košta ništa prijaviti se na natječaj!
Ružičastija budućnost?
Red Bull Futur/io akademija u Lisabonu okupit će najbolje prijavljene videe, a o tome tko dobiva priliku snimiti film odlučit će žiri kojeg čine Alexander Mankowsky, futurist iz tvrtke Daimler AG, Elena Malakhatka, stručnjakinja za VR, AR i big data i Martin Wezowski, glavni dizajner i futurist SAP-a.
Prijave traju do 10. veljače 2019., a pobjednici će biti izabrani sredinom veljače kako bi sudjelovali na Red Bull Futur/io Akademiji koja će se održati krajem ožujka.
Ova ideja je prilično zanimljiva upravo zbog toga što dolazi u vrijeme generalne apatije i mišljenja da nam je zapravo najgore ikada. Tko zna, možda se upravo iz ove ideje rodi neki serijal filmova koji ne govori nužno o tome kako je budućnost loša, već ju stavlja u neki drugačiji kontekst.
Da se razumijemo, ne kažem kako je sve sjajno i treba zažmiriti na neke negativnosti koje se svakog dana događaju, ali vjerujem kako i dalje u svijetu ima mnogo dobroga, a osobe koje imaju vizije pozitivnih promjena svakako treba podržati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.