Više od 110 predavanja, nogometni turnir i tri dana druženja i networkinga obilježit će peti po redu Reboot Develop koji se održava u Dubrovniku od 19. do 21. travnja.
Ako ste dio gaming industrije vrlo vjerojatno mogu pretpostaviti da znate što nas čeka u Dubrovniku za tjedan dana. Ako pak niste, zamislite filmski festival u Cannesu ili nešto na sličnoj razini, a glumce zamijenite s developerima igara i osobama koje su izrađivale neke od najpoznatijih naslova u povijesti gaminga. Da, upravo tako.
Reboot Develop – najveća game development konferencija na ovim prostorima, počinje svoje 5. izadnje 19. travnja u Dubrovniku. Iza nje stoji tim koji već godinama organizira vrlo uspješni Reboot InfoGamer, a iako su Develop i InfoGamer zapravo dio skroz druge domene u industriji, oba događaja pozitivno utječu na cjelokupnu domaću gaming zajednicu.
Reboot Develop u pet godina etablirao se kao jedna od najboljih konferencija na temu gaminga ne samo u Europi, već i šire. U proteklim godinama na konferenciji su gostovale osobe kao što su Tim Schafer i John Romero, a primijetan rast kvalitete same konferencije nastavlja se i ove godine.
Kako najavljuju iz organizacije, 2018. nas očekuje više od 110 predavanja koja će držati stručnjaci iz gaming tvrtki diljem svijeta. Svjetski priznati game developeri, marketingaši, dizajneri i artisti prenijet će svoja iskustva i ponuditi vrijedne savjete za sve prisutne.
Odlična prilika za indie studije
Važan dio konferencije i ove godine će biti indie expo. Tamo će indie studiji moći predstaviti svoje igre posjetiteljima konferencije i čuti njihovo mišljenje ili eventualnu kritiku. Indie studiji će se također natjecati za nagradu u jednoj od pet kategorija:
- Igra godine,
- Najbolji gameplay,
- Najbolji vizualni dojam,
- Najbolja glazba i audio, i
- Posebna kategorija koja se prvi puta otkriva ove godine.
Organizatori napominju kako će o najboljim igrama suditi stručni žiri, a ostaje nam vidjeti tko će kući ponijeti vrijedne nagrade i trofej za najbolju igru u svakoj od kategorija.
Kada je riječ o indie studijima, ove godine će se najbolji game development studiji moći kvalificirati na Nordic Game Discovery Contest i prezentirati svoju ideju žiriju kako bi dobili priliku ući u finale i prezentirati svoju video igru u Malmöu ove godine, na Nordic Game konferenciji.
Kao šlag na torti za indie studije, na Developu će moći predstaviti svoje igre na još jedan način – putem pitching sessiona. Ovim putem studiji mogu predstaviti svoju igru žiriju i investitorima kako bi također dobili koju konstruktivnu kritiku, ali i pohvalu i mogućnost rasta ako se radi o igri koja posebno impresionira.
Sam vrh industrije
Sve u svemu, na ovogodišnjem Developu indie studiji će imati najviše šanse za predstavljanje svojih projekata, a vjerujem kako će i broj mladih timova pokazati koliko je regija zainteresirana za razvoj igara. Ne smijemo zaboraviti ni B2B dio na kojem će se predstavljati investitori, izdavači i tvrtke koje se ne bave nužno razvojem igara, ali se njihovi alati uvelike koriste u industriji.
Najteži dio ovog teksta svakako je izdvajanje nekih od gostiju konferencije kao “zvučnih imena”, ali mislim da bi bilo dobro reći da na Develop dolazi Fredrik Wester, CEO Paradoxa, Tim Schafer, Josh Sawyer iz Obsidiana, Hideki Kamiya i Atsushi Inaba iz Platinum Gamesa, Julian Gollop i gomila drugih za koje jednostavno nemam mjesta ovdje.
Svi oni držat će predavanja tijekom tri dana konferencije na nekoj od sedam pozornica, a predlažem svim gostima konferencije planiranje unaprijed kako bi posjetili što više prezentacija, iako je jednostavno nemoguće poslušati ih sve.
Prema tome, ovogodišnji Develop će imati ponešto za svakoga – koga imalo zanima gaming, a ima govora i o tome kako će upravo ovu konferenciju neke tvrtke iskoristiti za najavu nekih novih projekata i naslova. Govori se tu o novom Serious Samu i još mnogo toga, ali to ćemo tek još saznati?
A ova godina je posebna i po tome što tim Netokracije prvi put posjećuje ovu sjajnu konferenciju. Vidimo se!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.