Reboot Develop u Dubrovnik dovodi najbolje iz svijeta gaminga

Peti Reboot Develop u Dubrovnik dovodi najbolje od gaming industrije

Više od 110 predavanja, nogometni turnir i tri dana druženja i networkinga obilježit će peti po redu Reboot Develop koji se održava u Dubrovniku od 19. do 21. travnja.

Ako ste dio gaming industrije vrlo vjerojatno mogu pretpostaviti da znate što nas čeka u Dubrovniku za tjedan dana. Ako pak niste, zamislite filmski festival u Cannesu ili nešto na sličnoj razini, a glumce zamijenite s developerima igara i osobama koje su izrađivale neke od najpoznatijih naslova u povijesti gaminga. Da, upravo tako.

Reboot Develop – najveća game development konferencija na ovim prostorima, počinje svoje 5. izadnje 19. travnja u Dubrovniku. Iza nje stoji tim koji već godinama organizira vrlo uspješni Reboot InfoGamer, a iako su Develop i InfoGamer zapravo dio skroz druge domene u industriji, oba događaja pozitivno utječu na cjelokupnu domaću gaming zajednicu.

Reboot Develop u pet godina etablirao se kao jedna od najboljih konferencija na temu gaminga ne samo u Europi, već i šire. U proteklim godinama na konferenciji su gostovale osobe kao što su Tim Schafer i John Romero, a primijetan rast kvalitete same konferencije nastavlja se i ove godine.

Kako najavljuju iz organizacije, 2018. nas očekuje više od 110 predavanja koja će držati stručnjaci iz gaming tvrtki diljem svijeta. Svjetski priznati game developeri, marketingaši, dizajneri i artisti prenijet će svoja iskustva i ponuditi vrijedne savjete za sve prisutne.

Odlična prilika za indie studije

Važan dio konferencije i ove godine će biti indie expo. Tamo će indie studiji moći predstaviti svoje igre posjetiteljima konferencije i čuti njihovo mišljenje ili eventualnu kritiku. Indie studiji će se također natjecati za nagradu u jednoj od pet kategorija:

  • Igra godine,
  • Najbolji gameplay,
  • Najbolji vizualni dojam,
  • Najbolja glazba i audio, i
  • Posebna kategorija koja se prvi puta otkriva ove godine.

Organizatori napominju kako će o najboljim igrama suditi stručni žiri, a ostaje nam vidjeti tko će kući ponijeti vrijedne nagrade i trofej za najbolju igru u svakoj od kategorija.

Kada je riječ o indie studijima, ove godine će se najbolji game development studiji moći kvalificirati na Nordic Game Discovery Contest i prezentirati svoju ideju žiriju kako bi dobili priliku ući u finale i prezentirati svoju video igru u Malmöu ove godine, na Nordic Game konferenciji.

Kao šlag na torti za indie studije, na Developu će moći predstaviti svoje igre na još jedan način – putem pitching sessiona. Ovim putem studiji mogu predstaviti svoju igru žiriju i investitorima kako bi također dobili koju konstruktivnu kritiku, ali i pohvalu i mogućnost rasta ako se radi o igri koja posebno impresionira.

Sam vrh industrije

Sve u svemu, na ovogodišnjem Developu indie studiji će imati najviše šanse za predstavljanje svojih projekata, a vjerujem kako će i broj mladih timova pokazati koliko je regija zainteresirana za razvoj igara. Ne smijemo zaboraviti ni B2B dio na kojem će se predstavljati investitori, izdavači i tvrtke koje se ne bave nužno razvojem igara, ali se njihovi alati uvelike koriste u industriji.

Najteži dio ovog teksta svakako je izdvajanje nekih od gostiju konferencije kao “zvučnih imena”, ali mislim da bi bilo dobro reći da na Develop dolazi Fredrik Wester, CEO Paradoxa, Tim Schafer, Josh Sawyer iz Obsidiana, Hideki Kamiya i Atsushi Inaba iz Platinum Gamesa, Julian Gollop i gomila drugih za koje jednostavno nemam mjesta ovdje.

Svi oni držat će predavanja tijekom tri dana konferencije na nekoj od sedam pozornica, a predlažem svim gostima konferencije planiranje unaprijed kako bi posjetili što više prezentacija, iako je jednostavno nemoguće poslušati ih sve.

Prema tome, ovogodišnji Develop će imati ponešto za svakoga – koga imalo zanima gaming, a ima govora i o tome kako će upravo ovu konferenciju neke tvrtke iskoristiti za najavu nekih novih projekata i naslova. Govori se tu o novom Serious Samu i još mnogo toga, ali to ćemo tek još saznati?

A ova godina je posebna i po tome što tim Netokracije prvi put posjećuje ovu sjajnu konferenciju. Vidimo se!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.