Na pozornici jučerašnjeg Bug Future Showa organiziran je panel na temu Rat smartphonea, gdje su se pod moderatorskom palicom Dragana Petrica o sadašnjem stanju i budućnosti pametnih telefona raspravljali Petra Razić Rogić, direktorica HTC-a za regiju North Adriatic, Luka Abrus, direktor tvrtke Pet Minuta, Tomislav Boroša, Lead Account Manager za Nokia Solutions & Networks te Željko Marčec, već svima poznat tviteraš, gadget freak i androidaš u srcu.

Na pozornici jučerašnjeg Bug Future Showa organiziran je panel na temu Rat smartphonea, gdje su se pod moderatorskom palicom Dragana Petrica o sadašnjem stanju i budućnosti pametnih telefona raspravljali Petra Razić Rogić, direktorica HTC-a za regiju North Adriatic, Luka Abrus, direktor tvrtke Pet Minuta, Tomislav Boroša, Lead Account Manager za Nokia Solutions & Networks te Željko Marčec, već svima poznat tviteraš, gadget freak i androidaš u srcu.
U tržišnom ratu pametnih telefona, tvrtke se natječu cijenom, tehničkim specifikacijama, softverskim mogućnostima, no i marketinškim trikovima, pokušavajući stvoriti što veći hype pa je rasprava započela pitanjem što od tih stavki najviše utječe na izbor pametnog telefona.
‘Hype’ oko telefona rijetko je bitan faktor u odabiru
Dok je dio sudionika priznao kako prati Appleove događaje zbog njihove već uobičajene teatralnosti, generalni je konsenzus da je cijeli hype koji se stvara oko pojedinih flagship uređaja rijetko veliki faktor u odabiru. Abrus pati na softverske mogućnosti, više nego na hardver, barometre, senzore za vlagu i druge stavke kojima se proizvođači natječu u nedostatku boljih ideja, dok Marčeca upravo privlače tehničke mogućnosti, a smeta mu nepotreban i nepoželjan softver koji zauzima pola memorijskih kapaciteta novih uređaja.
Sada kada, međutim, nema više mnogo prostora za hardverska poboljšanja, proizvođači moraju pažnju javnosti usmjeriti na druge kriterije. Koji su to točno, teško je procijeniti u ovoj prevrtljivoj industriji, no HTC-ovka Razić Rogić kladila bi se na dizajn, iako je priznala da HTC sprema jedno veliko iznenađenje za korisnike, no nije htjela odavati više detalja.
Što će te karakteristike biti, vidjet ćemo kroz sljedećih godinu, dvije ili pet, a Tomislav Boroša zaključio je da bi mreže svakom korisniku trebale omogućiti minimalno gigabajt prometa kako bi se mogao iskoristiti puni potencijali pametnih telefona, a i Abrus je potvrdio kako će povezanost na mrežu imati više utjecaja na razvoj pametnih telefona i njihovih mogućnosti no same specifikacije uređaja.
Moj operativni sustav je bolji od tvog
Nezaobilazna je bila i rasprava o operativnim sustavima, ona koja podsjeća na “Mac vs PC rasprave” kojima smo mislili da nikad neće biti kraja, u koju se odmah uključio Marčec kao poznati zaljubljenik u Android. Ljubav je krenula u ranim danima, objasnio je, kada se iOS borio s nekim vrlo bazičnim nemogućnostima, primjerice, mijenjanjem melodije zvonjave.
Priznao je međutim kako je Android u početku zaostajao za Appleovim operativnim sustavom, no smatra da ga je u međuvremenu dostigao i prestigao, ali Boroša je naglasio da Android ima neke mane. Primjerice, troši više signalizacije od iPhonea, što je problem jer veliki udari na mrežu mogu biti pogubni i ne mogu se lako riješiti.
Razić Rogić zaključila je kako iOS i iPhone nisu operativni sustav i telefon koji biraju prosječni korisnici, što je prilično upitna izjava, no Abrus se nadovezao na nju spomenuvši kako velik broj Android korisnika svoje telefone uopće ne koristi kao pametne uređaje u njihovom punom kapacitetu.

Svoje mjesto u raspravi dobila je i često previđena Windows Phone platforma, ovim povodom prozvana sustavom u povojima. Jedan od razloga zašto ljudi od nje zaziru je nedovoljna informiranost i strah od nepoznatog, zaključila je Petra.
Ova tri operativna sustava, međutim, nisu jedini na svijetu. Abrus je spomenuo kako u Pet minuta prate i događanja sa drugim sustavima, primjerice onim koji vrti Pebble i s Firefox OS-om, no dodao je kako se BlackBerry OS ne može otpisati i kako ga na životu i dalje održava snaga brenda.
Snaga brenda upravo je ono što razlikuje iOS i Android – dok se prvi usko veže za Apple, potonji je rasprostranjen na brojne proizvođače i još brojnije modele uređaja, zbog čega se jedan te isti sustav ponaša drukčije ovisno o hardveru na kojem se vrti.
Budućnost je u jednostavnosti korištenja
Što nam nosi budućnost ako je riječ o pametnim telefonima bila je zadnja velika tema o kojoj se raspravljalo na panelu. Iako je na ovo pitanje teško odgovoriti, a trendovi su često nepredvidljivi, Petra je prilično sigurna da će smartphone zauzeti centralno mjesto u našim životima, što je trend koji već možemo vidjeti, a društvene mreže imat će u tome veliku ulogu. Abrus se složio da tehnologija postaje sve veći dio naših života, no i nadodao je kako će jedna od bitnih stavki biti učinkovitost:
Glavna stvar kod tehnologije je da nam što manje smeta, da ne budemo robovi tehnologije koja ne funkcionira i stalno zahtjeva pažnju.

Jedan od smjerova u kojem bi tehnologija pametnih telefona mogla krenuti je multifunkcionalnost. Jedan smartphone danas ima specifikacije kao što je to prije nekoliko godina imalo prosječno prijenosno računalo, pa tako nije nevjerojatno da će naši telefoni postati uređaji postati i naša osobna i krajne prenosiva računala. Treba ipak imati na umu da je riječ je ipak o vrlo promjenjivom tržištu i inovacije mogu u potpunosti promijeniti smjer u kojem će se razvijati.
U svakom slučaju, takozvani rat smartphonea zapravo je zdrava konkurencija, zaključili su svi, koja potiče na inovacije i razvoj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari