
Davor gasi sve notifikacije, a Filip zaboravi da ima laptop – kako vi koristite svoj pametni telefon u poslovne svrhe?
Koristi li vam pametni telefon u radu više od računala? Ili se potpuno izolirate dok radite? U bilokojem slučaju, niste jedini, svoja različita iskustva su s nama podijelili poduzetnici Davor Runje i Filip Ljubić.
Od trenutka kad je pokojni suosnivač i prvi čovjek Applea Steve Jobs svijetu pokazao prvi iPhone, pametni telefoni su postali sveprisutnima brže nego vjerojatno bilo koji drugi uređaj iz kategorije potrošačke elektronike koji im je prethodio.
Za nešto više od desetljeća i pol duboko su se nam se uvukli pod kožu, kako u privatnom tako i u poslovnom životu. Toliko da je brojnim ljudima teško zamisliti život bez njih.
Među njima je, recimo, Filip Ljubić, suosnivač i izvršni direktor uspješne domaće tvrtke Q.
Čim se za to ukazala prilika sve sam više toga obavljao van ureda, u pokretu. Danas ogromnu većinu posla radim na smartfonu.
I po tjedan dana bez laptopa
U mnogo slučajeva smartfon mu je zamijenio računalo:
Baš sam neki dan spomenuo prijateljima kako se zna dogoditi da ne otvorim laptop po tjedan dana. Pogotovo ne sad, u vrijeme kad zbog pandemije koronavirusa ne provodim puno vremena fizički u uredu, već sam kod kuće.
Praktično sve sastanke – ponekad njih desetak dnevno – rješava online na pametnom telefonu, često dok šeta šumom. Tako se najbolje usredotoči na razgovor, kaže. Osim toga, mobitelom komunicira s kolegicama, kolegama, partnerima i klijentima putem WhatsAppa i maila, otvara prezentacije, šalje povratne informacije i sl.
U Q-u također puno koriste i aplikaciju Trello, kao i Jenz, internu društvenu mrežu koju smo predstavili na Netokraciji već, a pomoću koje si međusobno šalju i dijele sve relevantne dokumente, podatke i informacije, razmjenjuju mišljenja, rade ankete, objavljuju događanja.
Filip i za to koristi ponajviše smartfon, kao i za niz drugih aplikacija kao što su recimo Google Docs, Sheet, Slides, Meet…
Apple za funkcionalnost i estetiku
Pobornik je Applea pa svake druge godine kupuje novu generaciju njihovog pametnog telefona.
Sad sam prešao s desetke na iPhone 12. Uzeo samo model Pro Max zato što mi je važno imati veliki ekran, ali i zato što volim lijepe uređaje.
Nova generacija iPhonea doista je vrlo pogodna za obavljanje posla jer je opremljena moćnim procesorom Bionic A14, legendarno kvalitetnim Appleovim zaslonima tipa Super Retina (sad su svi u OLED izdanju) s posebnim zaštitnim slojem, vanserijskim kamerama, najizdržljivijim baterijama dosad i podrškom za 5G mrežu.
Serijski tehnološki poduzetnik Davor Runje pomalo se s nostalgijom prisjetio svog prvog pametnog telefona.
Bila je to Nokia 7110, a pametna je bila u smislu da je imala pristup mobilnom internetu i to je otprilike bilo to. Imao ju je i Neo u filmu „Matrix“. To je bio stvarno legendarni telefon.
Dok se radi, nema notifikacija
Za razliku od Filipa, Davor većinu radnog vremena provede razvijajući softver, za što mu smartfon i nije naročito potreban. Štoviše, dok je u uredu obično isključi sve notifikacije kako ga ne bi ometale.
Najviše ga koristi za komunikaciju kad je izvan ureda, kao i za listanje vijesti u aplikaciji Flipboard. Ostatak vremena popuni surfanjem društvenim mrežama i za provjeravanje emailova. Ipak, ima još nešto za što ga koristi.
U zadnje vrijeme sam otkrio live streaming programiranja prije spavanja. Da mi je to netko pričao da će to postojati prije deset godina, mislio bih da nešto nije u redu s njim.
Ekstenzija naših mogućnosti ili…?
Bez obzira koristite li pametni telefon više ili manje intenzivno u radu, evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli poslužiti da posao teče glatko i putem malih ekrana.
Razdvojite poslovno i privatno
Zbog brojnih, ponajprije sigurnosnih razloga bilo bi idealno kad biste mogli koristiti jedan pametni telefon za poslovne, a drugi u privatne svrhe. Ali, razumijemo kako to nije uvijek praktično, pa ni izvedivo rješenje. Ako je tomu tako, nađite uređaj koji podržava dvije kartice SIM (jedna može biti i e-kartica) pa razdvajanje lakše riješite.
Kad smo već kod toga… Imati posao stalno na dohvat ruke može biti super praktično, a često i jest. Ali, lako se može dogoditi da granica između radnog i slobodnog vremena izblijedi do neprepoznatljivosti. To nije dobro, kako za vas, tako i za posao koji trebate obaviti, a time i za tvrtku u kojoj radite.
Preuzmite uredske i druge korisne aplikacije
Istina, možete se osloniti i na servise u računalnom oblaku poput primjerice Googleovih, ali time riskirate kako će vam biti nedostupni u ključnom trenutku. Preuzmete li ih na smartfon – aplikacije za obradu teksta, tablica, prezentacija i slične, datoteke će vam biti dostupne dokle god je vaš uređaj funkcionalan.
Ili, instalirajte aplikaciju za upravljanje računalom na daljinu. Tako ćete moći pristupiti sadržaju i funkcionalnostima vašeg računala i kad mu niste u blizini. Ovo je veoma korisno kad vam, primjerice, zatreba neki dokument, a niste ga ponijeli sa sobom ili pohranili u računalnom oblaku.
Nemojte pretjerati s aplikacijama
Kad se nađete suočeni sa smartfonom povećeg memorijskog kapaciteta moglo bi biti izazovno oduprijeti se iskušenju da preuzmete i instalirate na njega sve i svašta. U pravilu, trebali biste instalirati samo aplikacije koje redovno ili barem često koristite jer će prenakrcani smartfon prije ili kasnije početi sporije raditi.
Koristite digitalne osobne pomoćnike
Appleova Siri, Googleov Assistant, Amazonov Echo i drugi mogu biti itekako korisni pri obavljanju posla jer im, primjerice, možete glasovno naložiti da nazovu nekog, pošalju email, otvore aplikacije, podsjete vas na sastanak i tome slično.
Pojačajte sigurnost
Na kraju, ali nikako ne i najmanje važno: poduzmite sve mjere predostrožnosti koje su vam dostupne kako bi zaštitili svoj poslovni pametni telefon od neovlaštenih upada i krađe.
Postavite lozinku i biometrijsku zaštitu, koristite virtualne privatne mreže, instalirajte antivirusnu i antimalware zaštitu, budite posebno oprezni s e-poštom koja stiže od nepoznatih pošiljatelja…
Ja biram tebe!
Dok je iPhone 11 bio relativno mlak napredak u smislu Apple dizajnerskog jezika koji gledamo još od šestice, iPhone 12 se po prvi puta u dugo vremena doima kao potpuno novi uređaj. Radite li u 2021. udaljeno, hibridno ili iz ureda, ovo bi mogao biti smartfon partner koji vas neće iznevjeriti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.