Bliži se kraj godine, vrijeme kada će se iskristalizirati slika uspješnosti poslovanja u 2015. godini, ali i kada se rade pripreme za onu nadolazeću. No, koji su pred vama zadatci te što vas čeka u 2016. godini?
U velikom računovodstvenom “pospremanju” pred Novu godinu imate tri zadatka:
- Stvaranje realne slike o poslovanju
- Smanjivanje poreza na dobit
- Provjera statusa u sustavu PDV-a
Kako dobiti realnu sliku poslovanja?
Svima nam je cilj dobiti što vjerniju sliku rezultata u tekućoj godini, a kako bi to bilo moguće, postoji nekoliko stavki koje treba provjeriti.
Jesu li sve fakture na broju? Kako bismo dobili što realniji prikaz prihoda društva, treba provjeriti jesu li svi poslovi koji su odrađeni u tekućoj godini i fakturirani klijentima.
Isto vrijedi i s troškovima – postoje li računi koji nikada nisu pristigli u društvo? Ako nisu, treba što prije od dobavljača tražiti da ispostave račune, jer u suprotnom dobivamo nerealnu sliku poslovanja, a ako je društvo u sustavu PDV-a, onemogućava se i korištenje pretporeza po tim računima.
Kontrola evidencije računa posebno je bitna kada su dobavljači ili klijenti iz EU, i kada je društvo u sustavu PDV-a, jer se tada po računu radi prijenos porezne obveze, tzv. reverse charge. Takvi računi završavaju na poreznim izvještajima vaših poslovnih partnera, no vi ste ih također dužni prijaviti kroz odgovarajuće obrasce. Ne budu li oba porezna izvještaja usklađena, nemojte se iznenaditi ako vas kontaktira Porezna uprava.
Među mnogim zadatcima koje vam zakon nalaže, tu je i inventura koja se mora provesti jednom godišnje – nju svakako odradite s 31. 12. 2015, kako bi se stvarno stanje moglo uskladiti s računovodstvenom. Pod time se podrazumijeva popis dugotrajne materijale imovine (osnovna sredstva), financijske imovine, potraživanja, zaliha roba i materijala (uključujući i sitni inventar), novca na računima u bankama i blagajnama te dugoročnih i kratkoročnih obveza.
Blagdanski duh davanja, kupovine i smanjivanja poreza na dobit
Ako već niste, krajem godine promislite i o prigodnim darivanjima: božićnicama, daru djelatnicima u naravi ili darivanju njihove djece. Osim što su ova davanja neoporeziva, podižu moral zaposlenika i pokazuju da ih cijenite (nije sve motivirano računicama!).
Neoporezivi iznos naknade u jednoj kalendarskoj godini je 2500 kn kumulativno, što uključuje naknade u obliku uskrsnice, regresa i božićnice. Sredstva za darivanje djece djelatnika do 15 godine života neoporeziva su do 600 kuna po djetetu, a dar u naravi djelatnicima u obliku bonova ili bilo kakvog drugog poklona koji nije novčani neoporeziv je do vrijednosti od 400 kuna.
Za kraj godine možete se povesti blagdanskim duhom i krenuti u nabavku opreme –nemojte se zanijeti, jer se kao trošak razdoblja priznaje samo nabavka sitnog inventara i opreme do vrijednosti 3500 kuna. Sve iznad te vrijednosti ravnomjerno se raspoređuje po predviđenom vijeku trajanja opreme – primjerice, kroz dvije godine ako je riječ o informatičkoj opremi.
Kraj godine vrijeme je za otpis potraživanja za poslove koje ste fakturirali, ali ne i naplatili, a istekao im je rok zastare. Otpis je porezno priznat ako svaki pojedini račun po pojedinom kupcu (pravnoj osobi) ne prelazi iznos od 5.000 kn, a nakon cijele balade, vi ćete zauzvrat dobiti bolju sliku o poslovanju.
Nova godina, novi status u sustavu PDV-a
Kada smo već na novoj godini i novim počecima, ne zaboravite provjeriti porezni status društva. Je li društvo obvezno od iduće godine ući u sustav PDV-a ili želi ući dobrovoljno? Želite li promijeniti vrstu obveznika PDV-a kojemu pripadate, sada je krajnje vrijeme za to!
Rokovi za ulazak ili izlazak iz sustava PDV-a do 15. 1. 2016. godine za 2016. godinu, dok je mogućnost ulaska u sustav PDV-a prema naplaćenim naknadama do 31. 12. 2015. godine za narednu godinu!
Pripreme za 2016. (poslovnu) godinu
U 2016. će vas umjesto čestitke dočekati nekoliko zakonskih promjena koje će vam djelomično olakšati, a djelomično zakomplicirati život.
Od 1. 1. 2016. računi koje izdaje društvo više neće trebati biti ovjereni žigom i potpisom, ako će račun biti uređen po poreznim propisima i ako će sadržavati ime i prezime osobe koja je odgovorna za njegovo izdavanje
Od istog datuma i svaka knjigovodstvena isprava osim izlaznog računa (primjerice ulazni računi dobavljača) morat će imati najmanje jedan potpis odgovorne osobe i oznaku konta na koji će knjigovodstvena isprava biti knjižena.
Uvodi se i novi obrazac tzv. OPZ-STAT-1 u kojem se evidentiraju dospjela, a nenaplaćena potraživanja od klijenata, a sastavljat će se kvartalno za Poreznu upravu.
Budite spremni za novu godinu, plaćajte poreze i volite svog računovođu koji za vas prati sve promjene zakona. Sretna vam fiskalna godina 2016.!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.