PyLadies okupio 50 budućih Python programerki uz podršku HGK, Dobrog koda, IN2 i Girl Geek Dinners
U suradnji inicijative PyLadies iz SAD-a i zajednice Girl Geek Dinners Hrvatska, u Zagrebu je 14. i 15. prosinca održana besplatna dvodnevna radionica programiranja u Pythonu za početnice. U prostorima Hrvatske gospodarske komore, okupilo se 50 djevojaka i žena motiviranih za savladavanje osnovnih koncepata programiranja te osnova programskog jezika Python i okruženja Django.
U suradnji inicijative PyLadies iz SAD-a i zajednice Girl Geek Dinners Hrvatska, u Zagrebu je 14. i 15. prosinca održana besplatna dvodnevna radionica programiranja u Pythonu za početnice. U prostorima Hrvatske gospodarske komore, okupilo se 50 netokratkinja motiviranih za savladavanje osnovnih koncepata programiranja te osnova programskog jezika Python i okruženja Django. Radionica je bila primarno namijenjena početnicama u programiranju, ali i onim iskusnijima koje su odlučile nadopuniti ili osvježiti svoje znanje.
PyLadies je međunarodna inicijativa programerki iz SAD-a koje mentoriraju i pomažu djevojkama i ženama da postanu aktivne i brojnije sudionice u Python open-source zajednici. Besplatnu radionicu sponzorirale su tvrtke IN2, Designeus i Dobar kod u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i zajednicom Girl Geek Dinners Hrvatska, a ista ne bi bila moguća bez mnogih iskusnih Python programera i programerki koji su se volonterski pridružili na radionici kao mentori i mentorice.
Mentori su bili…
To su redom: Lynn Root – softverska inženjerka u Rad Hatu i osnivačici podružnice PyLadies u San Franciscu, te niz domaćih stručnjaka iz ovog područja: Vedrana Janković, Senko Rašić, Goran Peretin, Ana Mandić, Maja Cvijanović, Marina Tajić, Anita Bendelja, Mirela Validžić, Matej Vidaković, Mislav Cimperšak i Vanja Štefanec.
Sveukupno se na radionicu prijavilo čak 250 djevojaka no nažalost broj sudionica bio je ograničen na 50. Interes za sudjelovanje na radionici iskazale su većinom djevojke bez prethodnog iskustva u programiranju, njih 50 posto, no prijavljivale su se i djevojke s osnovnim, pa čak i naprednim znanjem programiranja.
Bojana Mandić, organizatorica i osnivačica Girl Geek Dinners Hrvatska, izjavila je:
Motivi za sudjelovanje na radionici su bili različiti iako se najviše djevojaka prijavljivalo zbog želje da nauče jednu novu vještinu, a čak 17 posto djevojaka koje su sudjelovale na radionici razmišljaju o karijeri programerke u budućnosti. Mnoge su već krenule samoinicijativno učiti programirati te su pohvalile trud ovakvih volonterskih inicijativa, jer im nudi prijeko potreban sustav potpore u zajednici, opuštenu radnu atmosferu i povezivanje s djevojkama sličnih interesa. Djevojke su spremne izdvojiti puno više vremena za ovakav tip radionica, a mnoge planiraju stečeno znanje iskoristiti u idućih nekoliko tjedana u svojim vlastitim projektima
Ovakve inicijative poseban značaj dobivaju kada se cijela priča sagleda u kontekstu kronične nezaposlenosti na domaćem tržištu rada, budući da ovakav tip radionica njegove sudionice gledaju prvenstveno kao mogućnost za napredak i razvoj na svojim trenutnim ili budućim zaposlenjima, svjesne da se u današnje vrijeme treba konstantno razvijati i nadograđivati svoje znanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.