PyLadies okupio 50 budućih Python programerki uz podršku HGK, Dobrog koda, IN2 i Girl Geek Dinners

PyLadies okupio 50 budućih Python programerki uz podršku HGK, Dobrog koda, IN2 i Girl Geek Dinners

U suradnji inicijative PyLadies iz SAD-a i zajednice Girl Geek Dinners Hrvatska, u Zagrebu je 14. i 15. prosinca održana besplatna dvodnevna radionica programiranja u Pythonu za početnice. U prostorima Hrvatske gospodarske komore, okupilo se 50 djevojaka i žena motiviranih za savladavanje osnovnih koncepata programiranja te osnova programskog jezika Python i okruženja Django.

U suradnji inicijative PyLadies iz SAD-a i zajednice Girl Geek Dinners Hrvatska, u Zagrebu je 14. i 15. prosinca održana besplatna dvodnevna radionica programiranja u Pythonu za početnice. U prostorima Hrvatske gospodarske komore, okupilo se 50 netokratkinja motiviranih za savladavanje osnovnih koncepata programiranja te osnova programskog jezika Python i okruženja Django. Radionica je bila primarno namijenjena početnicama u programiranju, ali i onim iskusnijima koje su odlučile nadopuniti ili osvježiti svoje znanje.

PyLadies je međunarodna inicijativa programerki iz SAD-a koje mentoriraju i pomažu djevojkama i ženama da postanu aktivne i brojnije sudionice u Python open-source zajednici. Besplatnu radionicu sponzorirale su tvrtke IN2, Designeus i Dobar kod u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i zajednicom Girl Geek Dinners Hrvatska, a ista ne bi bila moguća bez mnogih iskusnih Python programera i programerki koji su se volonterski pridružili na radionici kao mentori i mentorice.

Mentori su bili…

To su redom: Lynn Root – softverska inženjerka u Rad Hatu i osnivačici podružnice PyLadies u San Franciscu, te niz domaćih stručnjaka iz ovog područja: Vedrana Janković, Senko Rašić, Goran Peretin, Ana Mandić, Maja Cvijanović, Marina Tajić, Anita Bendelja, Mirela Validžić, Matej Vidaković, Mislav Cimperšak i Vanja Štefanec.

Sveukupno se na radionicu prijavilo čak 250 djevojaka no nažalost broj sudionica bio je ograničen na 50. Interes za sudjelovanje na radionici iskazale su većinom djevojke bez prethodnog iskustva u programiranju, njih 50 posto, no prijavljivale su se i djevojke s osnovnim, pa čak i naprednim znanjem programiranja.

Bojana Mandić, organizatorica i osnivačica Girl Geek Dinners Hrvatska, izjavila je:

Motivi za sudjelovanje na radionici su bili različiti iako se najviše djevojaka prijavljivalo zbog želje da nauče jednu novu vještinu, a čak 17 posto djevojaka koje su sudjelovale na radionici razmišljaju o karijeri programerke u budućnosti. Mnoge su već krenule samoinicijativno učiti programirati te su pohvalile trud ovakvih volonterskih inicijativa, jer im nudi prijeko potreban sustav potpore u zajednici, opuštenu radnu atmosferu i povezivanje s djevojkama sličnih interesa. Djevojke su spremne izdvojiti puno više vremena za ovakav tip radionica, a mnoge planiraju stečeno znanje iskoristiti u idućih nekoliko tjedana u svojim vlastitim projektima

Ovakve inicijative poseban značaj dobivaju kada se cijela priča sagleda u kontekstu kronične nezaposlenosti na domaćem tržištu rada, budući da ovakav tip radionica njegove sudionice gledaju prvenstveno kao mogućnost za napredak i razvoj na svojim trenutnim ili budućim zaposlenjima, svjesne da se u današnje vrijeme treba konstantno razvijati i nadograđivati svoje znanje.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.