Svi paketi koji ne stanu u poštanski sandučić od danas će se preuzimati u poštanskim uredima. Je li ovo zbilja odgovor koji Pošta želi dati na vječno korisničko pitanje: "Zašto mi poštar nije ostavio pošiljku, a bio sam kod kuće?" ...
Situacija koja je poznata svima: naručite neki paketić s maskom za mobitel ili nečim sitnim s eBaya ili AliExpressa, a za dva mjeseca dobijete samo papirić na kojem piše kako po njega treba doći u poštu. “Bio sam kod kuće”, kunete se – ali nema pomoći. Poštar nije pozvonio, kao da mu nije stalo!
Ovo je situacija koja izuzetno ljuti sve korisnike Pošte, pogotovo jer je Hrvatska Pošta u mislima građana javna tvrtka koja treba obavljati svoj javni posao. No, nije sve tako jednostavno pa su iz Pošte najavili kako ubuduće ne morate ni očekivati da vam poštar donosi bilo kakve pošiljke koje ne stanu kroz rupu za pisma na vašem poštanskom sandučiću. Pošta kaže:
Od ovog tjedna pošiljke koje se šalju kao obična pisma, a ne stanu u korisnikom kućni kovčežić (sandučić, kaslić) ili za njih nije plaćena dostava na adresi, bit će posebno naznačene na novim obavijestima. Njihova će se isporuka obavljati, kao i dosad, u poštanskom uredu.
Pismo je pismo, paket je paket
Radi se o tome da, kada vi naručite paket s interneta koji je kategoriziran kao obično pismo (a većina malih paketa jest), on bi trebao biti veličine pisma i stati u sandučić. Budući da prodavači iz Kine često kategoriziraju i mnogo veće stvari kao “pisma”, i nekako uguraju impresivno velike proizvode u omotnice – sve što ne stane u rupu od ovog tjedna ostaje u poštanskom uredu.
Iz Pošte pojašnjavaju kako se ovaj slučaj najviše odnosi na artikle iz internetskih trgovina i najčešće iz Kine, a riječ je samo o pošiljkama za koje pošiljatelj ne plaća isporuku na ruke korisnika. Ovo se događa jer pošiljatelji ne žele plaćati veće cijene dostave i onda čak i predmete koji nisu ni blizu pismu jednostavno kategoriziraju kao takvo, a kupcima je često sasvim svejedno kako će dostava ići dok god pošiljka stigne do vrata (ili po novom, do poštanskog ureda).

Pošta više ne smije naplaćivati 4.5 kuna po paketu
Ako vam se ovo čini malo čudno i iznenadno i imate osjećaj kao da previše slušate o paketima male vrijednosti iz Pošte niste jedini.
Naime, korisnici usluga Pošte prošle godine su se žalili kako odjednom za razne pošiljke trebaju platiti cijenu preuzimanja od oko četiri i pol kune poštaru. Pošta je rekla kako je to posve legitimno, ali joj je kasnije HAKOM zabranio da to radi. Pošta je, kako je naveo HAKOM, tada kršila pravilnik Svjetske poštanske unije koji striktno navodi kako se naknada za uručenje malog paketa do 500 grama ne smije naplatiti primatelju.
Kada ovo više nije prolazilo, Pošta je očito odlučila da nema više šale i razvila plan o kojem danas govorimo. Poštari tako više ne moraju kucati, zvoniti i slično već samo ostaviti papiriće kao što su u većini slučajeva radili i do sada.
Donekle razumijem ovu situaciju. Naime, poštari ovakve pošiljke gomilaju u torbama i vozilima iz dana u dan, a koliko god mi to ne željeli priznati, zaista nije jednostavno razvoziti AliExpress paketiće umjesto nekih važnijih stvari. S druge strane, neki će reći kako je poštarima ovo posao, neovisno što je sadržaj pisma/paketa, a ako nije već – treba se drugačije riješiti navodni problem koji im to predstavlja.

Je li ovo odgovor na zabranu?
No, s druge strane – kako to da se Pošta tek sada, kada im je HAKOM zabranio naknadu, sjetila ovoga? Zašto ovu praksu nisu uveli prije nekoliko godina kada je krenuo val pošiljki s AliExpressa, nego tek kada više ne mogu uzeti po nekoliko kuna po svakoj? Vjerujem da bi Pošta i dalje naplaćivala preuzimanje ovih malenih pošiljaka da može, i tamošnji donositelji odluka se nikada ne bi sjetili da pošiljke koje su naznačene kao pisma moraju i izgledati kao pisma…
Bilo kako bilo, od sada ćete po svoje pakete iz Kine vjerojatno morati u poštanski ured.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.