
Porezna zahtijeva da i fizičke osobe prijave svaki zakup Facebook oglasa ili Upwork angažman!
Bez obzira jeste li fizička ili pravna osoba - ako poslujete s tvrtkama iz inozemstva, možda biste trebali naći računovođu već danas.
“Tijekom 2018. postojao je također velik odjek oko poziva Porezne uprave da svi iznajmljivači koji surađuju s Bookingom i drugim platformama što prije prijave PDV obveze i to retrogradno” odgovara mi moja sugovornica Mojca Volk iz tvrtke Moj Kod 15 na upit o najnovijim informacijama iz Porezne uprave, a koja planira pokrenuti intenzivniji nadzor računa fizičkih i pravnih osoba koje posluju s digitalnim platformama iz inozemstva, samo što Porezna ovaj puta ne staje samo na najmu.
Naime, u nekoliko Facebook grupa i na stranici Porezne uprave danas se pojavila vijest kako će Porezna početi jače nadzirati račune osoba koje posluju s tvrtkama u inozemstvu.
Upravo objavljen poziv, na stranici Porezne uprave. Dakle svi koji ste primali ili pružali usluge u i iz inozemstva,…
Geplaatst door Knjigovodstvo Ledine op Dinsdag 29 september 2020
Bolje dobrovoljno, nego…
Točnije, Porezna poziva na dobrovoljni ispravak poreznih prijava, a svi znamo što će se dogoditi ako oni koji su dužni porez – isti ne prijave. Mojca kaže da se ovo odnosi na sve osobe koje obavljaju neku djelatnost sa svrhom zarade, dakle na bilo kakvo poslovanje putem internetskih platformi:
Uključuje i pravne i fizičke osobe. No svakako je trenutno više usmjereno na fizičke osobe, obzirom da pravne osobe imaju jasno regulirane obveze prema poreznoj upravi u slučajevima nabavke/isporuke dobara/usluga u EU i treće zemlje.
Fizičke osobe, kojih bi se ovo doticalo, su sve osobe koje obavljaju neku djelatnost bilo kroz obrte, samostalne djelatnosti, honorare, i druge oblike dohodaka, a isporučuju svoje usluge/robu izvan granica Hrvatske i/ili koriste razne usluge/robu preko platformi/servisa iz EU ili trećih zemalja.
Ako poslujete sa strancima – ovo vas zanima
Radi se o svima koji posluju s bilo kime izvana, bilo da prodaju ili nabavljaju svoje usluge ili proizvode putem platforme (zakup oglasa preko Facebooka). Mojca kaže kako u slučaju nabavke robe i usluga iz EU postoji obaveza plaćanja PDV-a u slučaju da pošiljatelj isti nije obračunao, i to našeg PDV-a od 25%. Prema tome, nije “isprika” ako kažete da vam nitko nije zaračunao PDV jer ste to sami morali prijaviti i napraviti. A kako?
Da bi se navedeno moglo izvršiti od strane primatelja, on mora imati valjani VAT broj koji mu na zahtjev izdaje Porezna uprava te u svakom mjesecu u kojem je nabavio robu ili uslugu mora navedeno evidentirati u PDV obrascu (i popratnim obrascima po potrebi), te samoinicijativno obračunati PDV te isti platiti u državni proračun.
U slučaju nabavke usluga iz trećih zemalja postupak je jednak, samo nije potrebno imati evidentiran VAT broj, a u slučaju nabavke robe iz trećih zemalja, PDV će obračunati Carinska ispostava zajedno s pripadajućom carinom i ostalim davanjima.
Ako ste vi onaj koji prodaje usluge ili proizvode, također ih morate prijaviti na PDV obrascima iako na njih nećete platiti naš PDV, kaže Mojca. Ostale poreze i davanja za primitak sredstava nije obavezan platiti za svaki pojedini primitak ako se radi o obrtu ili firmi, ali ako se radi o fizičkoj osobi koja primanjem takvih sredstava prima zapravo dohodak od autorskog rada ili neki drugi oblik dohotka na svoje ime (fizičke osobe), onda je osoba dužna platiti poreze i doprinose u Hrvatskoj te ih kroz JOPPD obrazac javiti Poreznoj.

Zar i oglasi na Facebooku?!
U slučaju freelancera, influencera, YouTubera, OnlyFans kreatora i svih ostalih koji zarađuju novac koji dolazi “izvana”, Mojca kaže:
Kada takve osobe posluju unutar RH obvezu slanja obrasca i obračuna takvih davanja ima isplatitelj (pravna ili fizička osoba koja je naručila posao) te izvršitelju isplaćuje samo neto naknadu. Kada se posluje s naručiteljima van granica RH u većini slučajeva naručitelji takve stvari ne rade, nego isplaćuju bruto iznose iz kojih je izvršitelj sam obvezan platiti pripadajuća davanja državi.
Također, ako oglašavate na Facebooku trebali biste od fejsa tražiti račun bez PDV-a i onda sami uplatiti PDV “ručno”, dodaje Mojca.
Fizičke i pravne osobe – izjednačene
Ako se ove najave obistine, nije nerealno reći da će svaka osoba u Hrvatskoj uskoro trebati računovođu. Jer, kako objašnjava Mojca, tehnički su svi jednaki dok obavljaju neki posao:
Naša država je rekla: ne možemo računati da će takvi stranci uvijek obračunavati ispravno PDV, pa dajte vi fizičke osobe u RH, ako radite sa strancima i nešto kupujete od njih ili fakturirate njima – obavezno izvadite VAT broj, javite tim poslovnim partnerima, neka oni vama fakturiraju bez PDV-a, a vi preuzmite obvezu na sebe da ga obračunate i uplatite u naš državni proračun…
Malo nezgodno… ali s druge strane sve pravne osobe (firme) i u RH i u EU moraju tako postupati, dakle izjednačavaju se fizičke osobe koje ostvaruju dohodak s pravnim, odnosno izjednačuju se svi koji obavljaju neki posao.
Kao što je primijetila naša kolegica Ana Najcer, ovo može biti vrlo nezgodno jer obične fizičke osobe ne mogu znati što sve moraju platiti i kome.
Paušalci također moraju prijaviti PDV
Ako ste paušalac i niste u sustavu PDV-a, to u ovom slučaju nije važno jer su i paušalci obveznici prijave PDV-a. Mojca kaže kako se paušalcima primanja iz inozemstva (EU i treće zemlje) ne oporezuju drugim porezima i davanjima dodatno, nego se gledaju kao i svaki drugi priljev za obavljene usluge bilo u zemlji ili izvan nje. Ipak – u sferi PDV-a obveza prijave postoji:
Primjerice, obrtnik dohodaš vrši usluge pravnoj osobi u EU – mora imati izdan VAT broj od strane Porezne uprave, i svaki mjesec u kojem ima izdanu fakturu prema EU mora prijaviti na PDV obrascu i tzv. ZP obrascu. PDV obvezu nema, ali mora informirati Poreznu upravu jer naša porezna uprava onda šalje te podatke u Poreznu upravu primatelja računa, te je jasno da primatelj računa u svojoj zemlji mora obračunati PDV na primljenu uslugu. Ako se pak fakturira u treće zemlje, VAT broj ne mora biti aktiviran, PDV se također ne plaća, ali se mora prijaviti na PDV obrascu u Poreznu upravu.
Ono što će se vjerojatno dogoditi jest da će mnogi građani pohrliti u ispostave Porezne da izvade svoje PDV brojeve i šalju obrasce, kao što se dogodilo 2018. u slučaju Bookinga.
Zanimljivo je da je ovo ponovljen poziv, jer se originalno na ovo pozivalo još u veljači, ali vjerojatno je zbog pandemije ova vijest prošla “ispod radara”. Ako poslujete s tvrtkama iz inozemstva, svakako uskoro nazovite svoje računovodstvo i provjerite je li sve s vašim dohotkom u redu, kako vas ne bi iznenadile kamate i zaostale obveze prema Poreznoj. Zapravo, ako išta radite s ikim izvana, svejedno nazovite računovođu – bolje danas nego kad bude kasno.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Daniel F
30. 09. 2020. u 4:32 pm
Naveli ste:
“Ako ste paušalac i niste u sustavu PDV-a, to u ovom slučaju nije važno jer su i paušalci obveznici prijave PDV-a. Mojca kaže kako se paušalcima primanja iz inozemstva (EU i treće zemlje) ne oporezuju drugim porezima i davanjima dodatno, nego se gledaju kao i svaki drugi priljev za obavljene usluge bilo u zemlji ili izvan nje. Ipak – u sferi PDV-a obveza prijave postoji:”
I onda u primjeru navodite obrtnika dohodaša.
Nije mi jasno ovo, jer – na usluge obrtnika paušalista se ne naplaćuje PDV, dakle tko god koristi usluge paušalista na to ne bi trebao platiti PDV nigdje u uniji?
Davor
05. 10. 2020. u 6:47 am
Ako si primio robu ili uslugu iz EU, trebaš platiti pdv
Ivan Brkić
30. 09. 2020. u 8:00 pm
I mene jedan dio muči…
“Također, ako oglašavate na Facebooku trebali biste od fejsa tražiti račun bez PDV-a i onda sami uplatiti PDV “ručno”, dodaje Mojca.”
Ja sam kao fizička osoba dobio račune s PDV-om… i tako taj PDV platio direktno Facebooku (bilo je iskazano na računu).
Što sada raditi? Pa neću plaćati valjda još jednom PDV? 😀
Davor
05. 10. 2020. u 6:46 am
Trebaš još jednom platiti, a ubuduće njih tražiti račun bez pdva
Željka Grgas
01. 10. 2020. u 10:12 am
Poštovanje, kao prvo moram vas puno pohvaliti kako ste sve lijepo i jednostavno objasnili. Često čitam vaše objave i oduševljena sam koliko je to sve rečeno jednostavnim jezikom koji svi razumiju. Sad bi ako je moguće nešto pitala, primjer: kćerka mi je prije mjesec dana obavila posao izrade web stranice za fizičku osobu iz Austrije. Uplata za uslugu joj je izvršena na Upwpork. Da li ona na taj iznos plaća PDV ovdje u HR? Slijedeće, što se događa s uplatom poreza na dohodak jer je izvjesno da je tim poslom ostvarila dohodak. Ona nema nikakav obrt niti d.o.o., nastupa kao fizička osoba, ali je zaposlena i prima plaću od nesamostalnog rada, a ovaj posao joj je nešto dodatno. Gdje sve to provjeriti? Bila bih vam zahvalna da me usmjerite kako bi joj pomogla da sve što moramo platimo i budemo uredni po tom pitanju. Unaprijed se zahvaljujem, ako takve savjete ne dajete isto razumijem
Matej Šarlija
01. 10. 2020. u 5:50 pm
Hrvatska standardno je**no luda. Gospodarstvo ne može biti krahiranije a strogost se trenira na jedinome što nas može izvući. Bolesno.
klm
01. 10. 2020. u 8:59 pm
@Željka Grgas
moje laičko mišljenje je da bi vaša kćerka trebala platiti mirovinsko i porez na dohodak. Ovo gore se odnosi na plaćanje PDV-a za *kupljenu* robu i usluge.
Joja
02. 10. 2020. u 11:52 am
Ova država već desetljećima ništa ne radi da pomogne poduzetnicima a sada zapravo cijeloj naciji viri iza ćoška da li su slučajno kakvu kunu zaradili. Ja jesam legalist i treba plaćati porez ali treba se zamisliti. Ne treba uništavati ljude nego im pomoći da rade i zarađuju te onda naplatiti davanja. Ovo što vidimo da se potpuno preskače prvi dio ali u drugom dijelu smo prvi u Europi.