Može li popravi.to, najnovija platforma za prijavu štete u gradovima, zaživjeti na razini cijele Hrvatske?

Može li popravi.to, najnovija platforma za prijavu štete u gradovima, zaživjeti na razini cijele Hrvatske?

Dobili smo još jednu servisnu aplikaciju za prijavu štete u našem gradu, ova je izgrađena na open-source tehnologiji, za cijelu Hrvatsku, nastala volonterskim radom udruge Code for Croatia. Hoće li joj to pomoći da zaživi?

Popravi.to, servisni portal za prijavu komunalnih problema nadležnim službama čiji je zadatak da ih otklone i riješe, od danas je dostupan na webu i pokriva područje cijele Hrvatske. Radi se o besplatnome alatu koji olakšava prijavljivanje problema i štete na javnim površinama i infrastrukturi u svakom gradu, općini, ili bilo gdje na području Hrvatske.

U Hrvatskoj već imamo nekoliko servisnih portala koji su lokalnog tipa, a kao primjer možemo navesti aplikaciju Smart Rovinj ili MojZagreb. Ono što Popravi.to razlikuje od drugih aplikacija je činjenica što je napravljena isključivo volonterski i pomoću otvorenih tehnologija, točnije FixMyStreeta. To je dokaz kako nisu potrebna milijunska ulaganja u ovakve tipove projekata.

Code for Croatia, udruga koja promiče otvorene tehnologije u službi građana, odvojila je čak 10 mjeseci volonterskog rada kako bi ova besplatna aplikacija doživjela svoje lansiranje. Također, u svome radu dobili su podršku udruge Gong.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Da se Građani više ne moraju misliti kome se obratiti

Ideja iza ovoga projekta je da građani više ne moraju istraživati kome uputiti prijavu o rupi na kolniku ili nogostupu, uličnoj rasvjeti koja ne radi, oštećenoj klupi ili nepropisnom odlagalištu otpada. Kako bi uspješno odradili prijavu, potrebno je označiti lokaciju na karti, kratko opisati i fotografirati problem te označiti kategoriju, a Popravi.to na temelju tih podataka prijavu šalje na pravu adresu. Voditelj ovoga projekta Miroslav Schlossberg, ističe:

Računamo na to da će lokalna samouprava prepoznati Popravi.to kao servis koji im olakšava detektiranje i lociranje problema i štete te da će cijeniti doprinos građana koji ih prijavljuju. Očekujemo da će surađivati u kontekstu izvršavanja svojih dužnosti i odgovornosti – odgovarati na prijavljene probleme i popravljati odnosno dati nalog za popravak nadležnim trgovačkim društvima.

Svaka prijava objavljena na platformi bit će vidljiva svima, ali ne i osoba koja je prijavila problem, osim ako prijavitelj želi da se njegovo ime vidi. Ovakvom praksom javne prijave omogućuje se nadgledanje lokalnih vlasti i praćenje učinkovitosti rada lokalnih komunalnih poduzeća, kao i usporedba s drugim gradovima i mjestima.

Popravi.to je implementacija FixMyStreet projekta za Hrvatsku.

Izvršna direktorica Gonga Oriana Ivković Novokmet objašnjava što žele postići kada govorimo o građankama i građanima:

Popravi.to ima ambicije unaprijediti postojeću uslugu i povećati transparentnost javne rada uprave kako bi se gradio odnos i steklo povjerenje građanki i građana. Želimo odgovorne građanke i građane, kao i odgovornu vlast koja će odgovarati na njihove potrebe.

Zašto prije nismo dobili aplikaciju na razini Hrvatske?

Negdje su aplikacije više uspješne, a negdje manje i koliko smo saznali iz iskustva tvrtki koje su razvijale takve aplikacije, uspjeh uvelike ovisi o suradnji s lokalnom vlasti koja nije uvijek bajna. Sada dobivamo priliku imati aplikaciju koja će služiti građanima diljem Hrvatske za koju se nisu morali odvajati milijuni. Ipak, na kraju, sve ovisi o građanima i njihovoj volji da koriste aplikaciju.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. karlo gruber

    karlo gruber

    10. 11. 2021. u 2:34 pm Odgovori

    Hvala na ovom portalu… U mojem mjestu Seget Vranjica u općini Seget, ceste su pune rupa a ulice neuredne i raskopane… Pisati i tražit od Općine je “ludom radovanje”, jer svake 4 godine oni samo HDZ-ovim glasačima kad su lokani izbori, doslovno bacaju asfalt ispred njihovih kuća ne mareći za ostale stanovnike u mjestu. To traje ravnih 28 godina. I sad, samo u ulici Obala Mirta Barešića imamo rupa u asfaltu koje prijete ljudima, motoristima i autima u njihovoj sigurnosti…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.