Vodeća hrvatska prehrambena kompanija Podravka, od prošloga tjedna ima novoga šefa. Nakon Zvonimira Mršića, novi predsjednik Uprave koprivničke kompanije je Marin Pucar. No, neovisno o tome što mislili o jednome ili drugom, jasno je da ako želi rasti, Podravka ne može biti samo prehrambena kompanija već mora postati - digitalna. Koji su potencijalni smjerovi razvoja, otkrivaju vodeći domaći digitalci i startuperi.
Posljednjih nekoliko tjedna čak i oni koji obično ne prate poslovne vijesti teško da su mogli propustiti zbivanja oko Podravke, što ne čudi budući da je riječ o kompaniji koja nije imuna na politička previranja. Priča je kulminirala odabirom Marina Pucara za novoga predsjednika Uprave, a promjena na rukovodećem položaju u kompaniji te veličine velika je vijest sama po sebi te povlači pitanje o daljnjim poslovnim planovima i strategijama. Uključujući i one digitalno-tehnološke.
Naime, ako ostavimo po strani politiku i financijske rezultate, Podravka je zadnjih nekoliko godina pokrenula različite projekte koji pokazuju da razmišljaju o promjenama koje donosi tehnologija. Od ulaganja u startupe do traženja načina za komunikaciju s potrošačima koji su se raspršili na različite digitalne platforme i nostalgična sjećanja na Čokolino nisu dovoljna da ostanu vjerni kupci.
Okretanje prema tehnološkoj zajednici – poslovni hackathon, ulaganje u startupe…
Podravka je tako lani organizirala svoj prvi business hackathon na kojem je kreirano rješenje za automatizaciju narudžbi hrane u hostelima i restoranima. Također, kompanija je nedavno uložila u robota-kuhara GammaChef, domaći startup Dražena Drnasa i Đulijana Nole. Komentirajući ove poteze, Matija Žulj, osnivač domaćeg agro-tehnološkog startupa Agrivi, ističe da je riječ o jednoj od rijetkih domaćih kompanija koja je uopće krenula u tome smjeru.
Podravka je, iako državna, krenula u smjeru podrške tehnološkoj zajednici i okrenula se budućnosti. Poznavajući da, osim ulaganja u startupe, Podravka i surađuje na druge načine s njima, primjerice kao kupac tehnologija i tehnoloških usluga, smatram da Podravka treba nastaviti započeti smjer suradnje. Start je zaista dobar, bilo bi šteta da taj dio zastane.
U budućnosti foodtech akcelerator i korporativni VC fond?

Matija dodaje da je nedavno otvaranje tvornice u Tanzaniji bilo pogodak jer tržišta centralnih i južnih afričkih zemalja imaju izniman kapacitet, što po njemu pokazuje da razmišljaju poduzetnički, a ne državno orijentirano. No, postoji li prostor za daljnje iskorake? Matija naglašava da bi Podravka sukladno svojim kapacitetima poput drugih internacionalnih prehrambenih kompanija mogla osnovati svoj foodtech akcelerator i korporativni VC fond.
Time bi mogli još konkretnije širiti svoj know-how, ali i značajnije otvoriti svoja vrata startupima koji, osim financijske injekcije, trebaju i injekciju znanja, a smatram da ju Podravka može ponuditi. Primjerice, provesti tjedan dana s Podravkinim osobama za CIS zemlje bi za svaku prodajnu osobu bilo dragocjeno iskustvo, posebice za B2C startupe.
Ulaganje u startupe poziv i drugim domaćim tvrtkama

S druge strane, Hrvoje Bujas, kaže da kao poduzetnik i investitor, ali i osoba koja “nije član niti jedne strane”, nije dobra poruka da država kao 25-postotni vlasnik Podravke, uvjetuje promjenu samo zato što netko tko očigledno ima dobar rezultat nije član njihove stranke.
Kvalitetne menadžere u Hrvatskoj ne možeš baš naći “na cesti”, kao društvo imamo manjak istih i doista ne smije njihova stranačka opredijeljenost biti razlog smjenjivanju ili pak postavljanju. To je društvo u kojem ja želim živjeti, to je društvo koje će najbolje, a ne najpodobnije postaviti na najodgovornije pozicije.
Slično kao i Matija, Hrvoje, koji surađuje s osnivačima GammaChefa, kaže da je taj potez pokazao da Podravka zna investirati, a ne samo kupovati tvrtke te da bi to trebao biti pokazatelj i drugim hrvatskim jakim tvrtkama.
Očekujem od Agrokora, Atlantic grupe, Končara i ostalih slične poteze, ako ne i još ambicioznije i veće! Što se čeka? Startup zajednica je definitivno u zamahu, nadajmo se da neće, kao i popriličan broj mladih, otići vani!
Digitalna komunikacija: Daljnje testiranje i uključivanje korisnika
Osim o proizvodnji hrane, robotima-kuharima, automatizaciji i korištenu Big Data, možemo govoriti i o digitalnoj komunikaciji. Podravka je svoje snažne i voljene brendove, poput Vegete, Lina i Kviki grica uspješno prilagodila digitalnim medijima. Također, uzmimo za primjer Coolinariku, jednu od najvećih community stranica u Hrvatskoj, svojevrsnu kulinarsku društvenu mrežu koja u fokus stavlja – korisnike i zajednicu. Mjesečno ju posjeti više od 3,5 milijuna ljudi koji pregledaju čak 57 milijuna stranica.
Kao jedan od prvih brendova u Hrvatskoj, s korisnicima su još 2015. počeli komunicirati putem Viber Public Chata, a kako se najbolje približiti milenijalcima nego Lino Viber stickerima?! Uz to, s potrošačima komuniciraju na 120 platformi i 18 jezika. Govoreći o tome što bi kompanije poput Podravke mogle raditi po pitanju digitalne komunikacije, Ida Pandur iz agencije ENTG ističe:
Ako govorimo o digitalnim kanalima, tu su prilike za testiranje i igranje s novim tehnologijama, s interaktivnošću i testiranjima reakcija i prilagođavanju komunikacije jako velike i definitivno bi ih bilo dobro što više koristiti. Što više iskustvenih sekvenci, uključivanja korisnika u same razvoje proizvoda i komunikacije, što više videa s kreativom prilagođenom specifičnosti platformi je definitivno nešto što može pridonositi uspješnosti izgradnje percepcije takvih brendova.
Podravkina eCommerce perspektiva
Plasiranje Podravkinih proizvoda putem interneta, svakako je ključno želi li tvrtka ne samo preživjeti, već i prosperirati među generacijom kupaca koji očekuju da im se sve servira prvenstveno kroz preglednik, a tek potom u stvarnosti, ističe Netokracijin Ivan Brezak Brkan. S obzirom na fokus, s jedne strane na kuhanje, a s druge slatkiše, kaže kako bi Podravka mogla za domaće, ali i strano tržište prilagoditi model monthly boxa, odnosno naručivanja kompleta proizvoda koji dolaze redovito svaki mjesec. Model je u regiji najpoznatiji po primjeru Tester Boxa za kozmetiku, ali bi se još uspješnije mogao prilagoditi Podravkinim kupcima u inozemstvu, dodaje Ivan.
Paket pun ajvara, Vegete, Lino lade pa i komplementarnih proizvoda drugih tvrtki poput Franckove ciglice i Cedevite bio bi voljen među širokom zajednicom Hrvata u inozemstvu. Dapače, radilo bi se o logičnoj nadogradnji vjerojatno najboljeg content-marketing projekta regionalne digitalne scene – Coolinarike.
Nadalje, Ivan smatra da za razliku od Agrokora, Podravka kroz specijaliziranost i širu, međunarodnu prisutnost može potpuno preskočiti distributere te stvoriti direktne, digitalne prodajne kanale kojima može plasirati svoje proizvoda. Ako to ne učini, s vremenom će je dostići sudbina 100-godišnje njemačke tvornice britvica koju je akvizirao američki startup koji britvice prodaje izravno – putem interneta.
Ulaganje u digitalne strategije ključ opstanka
U digitalnoj ekonomiji roboti kuhari ili 3D printanje hrane postaje stvarnost, a kao što telekomi ne mogu više računati da će zarađivati od SMS-ova i tarifa, ni prehrambene kompanije više ne mogu računati da će prodavati na isti način kao do sada, naglašava Ivan. Primjer za to je američki trgovački lanac Walmart koji gubi bitku u odnosu na Amazon, a udarac mu je nedavno zadao i američki investitor Warren Buffet prodavši 2 milijuna dolara u dionicama te tvrtke, rekavši kako Walmart zbog manjka inovacija neće opstati na tržištu. Ivan zaključuje:
Što god mislili o Agrokoru i njihovom poslovanju; ulaganje u nove platforme poput Konzum Klika i Abrakadabre te vjerovanje u nove, digitalne strategije i ljude na čelu s njihovim voditeljem digitalnog marketinga, Ivanom Kovačevićem, pokazalo se kao ključno u daljnjem razvoju te tvrtke. Mislimo li imati vodeću hrvatsku prehrambenu tvrtku u obliku Podravke za 10 godina, od novog predsjednika uprave očekujem da je nastavi digitalno transformirati. Ako se to ne dogodi i za dvije godine Podravku kupi dobro-financirani američki startup koji nudi začine putem Instagrama, odgovornost će biti isključivo na vodstvu Podravke.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Tomislav
27. 02. 2017. u 7:35 pm
Ajde pustite vi Podravku, kako mi je odlično kad su svi jako pametni oko toga kako voditi “digitalnu firmu”. Pogotovo uredništvo Netokracije kad se uključi, lol, primjer digitalnog uspjeha u HR i šire 😀
Usput – zašto ne čujemo na netokraciji ništa o posljednjim Layerovim potezima? https://techcrunch.com/2017/02/24/layer-acquires-cola/
Izgubili eksluzivu? 😉
Micko
27. 02. 2017. u 9:53 pm
Re. Layer, nisu napravili ništa značajno u 5 godina a sad imaju žestoku konkurenciju koja je usput višestruko jeftinija. Tko će dati preko 10000 usd godišnje plus promet. Tko ima veliki promet taj ima i lovu pa čće to sam razviti. Njima ostaju mali igrači i oni koji trebaju chat povremeno a oni nisu spremni toliko plaćati. Fail
Mia Biberović
28. 02. 2017. u 8:13 am
🙂 http://www.netokracija.si/layer-cola-tomaz-stolfa-112292
Ivan Brezak Brkan
28. 02. 2017. u 9:15 am
Joj Tomislave, kaj ne pratiš Netokracija Sloveniju? 🙂
Tomislav
28. 02. 2017. u 6:30 pm
“But the plans were on display . . .”
“On display? I eventually had to go down to the cellar to find them.”
“That’s the display department.”
“With a torch.”
“Ah, well the lights had probably gone.”
“So had the stairs.”
“But look, you found the notice, didn’t you?”
“Yes,” said Arthur, “yes I did. It was on display in the bottom of a locked filing cabinet stuck in a disused lavatory with a sign on the door saying Beware of the Leopard.”
Netokracija Slovenija je upravo ova situacija 🙂
Posebno ako uzmemo u obzir koliko ste se ovdje busali u prsa s tim Layerom i “dobrim drugom” ;D
Micko
27. 02. 2017. u 9:47 pm
Samo ne psominjite Abrakadabru i Konzum, ne kvarite ovaj članak
Davor Lovković
07. 03. 2017. u 3:25 pm
Ako nisi digitalan, propadaš….