Digitalna Podravka: Što očekujemo od hrvatskog prehrambenog diva?

Digitalna Podravka: Što očekujemo od novog vodstva hrvatskog prehrambenog diva?

Vodeća hrvatska prehrambena kompanija Podravka, od prošloga tjedna ima novoga šefa. Nakon Zvonimira Mršića, novi predsjednik Uprave koprivničke kompanije je Marin Pucar. No, neovisno o tome što mislili o jednome ili drugom, jasno je da ako želi rasti, Podravka ne može biti samo prehrambena kompanija već mora postati - digitalna. Koji su potencijalni smjerovi razvoja, otkrivaju vodeći domaći digitalci i startuperi.

podravkainovacije_1naslovna

Posljednjih nekoliko tjedna čak i oni koji obično ne prate poslovne vijesti teško da su mogli propustiti zbivanja oko Podravke, što ne čudi budući da je riječ o kompaniji koja nije imuna na politička previranja. Priča je kulminirala odabirom Marina Pucara za novoga predsjednika Uprave, a promjena na rukovodećem položaju u kompaniji te veličine velika je vijest sama po sebi te povlači pitanje o daljnjim poslovnim planovima i strategijama. Uključujući i one digitalno-tehnološke.

Naime, ako ostavimo po strani politiku i financijske rezultate, Podravka je zadnjih nekoliko godina pokrenula različite projekte koji pokazuju da razmišljaju o promjenama koje donosi tehnologija. Od ulaganja u startupe do traženja načina za komunikaciju s potrošačima koji su se raspršili na različite digitalne platforme i nostalgična sjećanja na Čokolino nisu dovoljna da ostanu vjerni kupci.

Okretanje prema tehnološkoj zajednici – poslovni hackathon, ulaganje u startupe…

Podravka je tako lani organizirala svoj prvi business hackathon na kojem je kreirano rješenje za automatizaciju narudžbi hrane u hostelima i restoranima. Također, kompanija je nedavno uložila u robota-kuhara GammaChef, domaći startup Dražena Drnasa i Đulijana Nole. Komentirajući ove poteze, Matija Žulj, osnivač domaćeg agro-tehnološkog startupa Agrivi, ističe da je riječ o jednoj od rijetkih domaćih kompanija koja je uopće krenula u tome smjeru.

Podravka je, iako državna, krenula u smjeru podrške tehnološkoj zajednici i okrenula se budućnosti. Poznavajući da, osim ulaganja u startupe, Podravka i surađuje na druge načine s njima, primjerice kao kupac tehnologija i tehnoloških usluga, smatram da Podravka treba nastaviti započeti smjer suradnje. Start je zaista dobar, bilo bi šteta da taj dio zastane.

U budućnosti foodtech akcelerator i korporativni VC fond?

matija zulj_agrivi
Matija Žulj, Agrivi, smatra da bi Podravka, poput drugih internacionalnih prehrambenih tvrtki, mogla osnovati svoj akcelerator i fond.

Matija dodaje da je nedavno otvaranje tvornice u Tanzaniji bilo pogodak jer tržišta centralnih i južnih afričkih zemalja imaju izniman kapacitet, što po njemu pokazuje da razmišljaju poduzetnički, a ne državno orijentirano. No, postoji li prostor za daljnje iskorake? Matija naglašava da bi Podravka sukladno svojim kapacitetima poput drugih internacionalnih prehrambenih kompanija mogla osnovati svoj foodtech akcelerator i korporativni VC fond.

Time bi mogli još konkretnije širiti svoj know-how, ali i značajnije otvoriti svoja vrata startupima koji, osim financijske injekcije, trebaju i injekciju znanja, a smatram da ju Podravka može ponuditi. Primjerice, provesti tjedan dana s Podravkinim osobama za CIS zemlje bi za svaku prodajnu osobu bilo dragocjeno iskustvo, posebice za B2C startupe.

Ulaganje u startupe poziv i drugim domaćim tvrtkama

Iza domene Osiguraj.me stoji već uhodani tim iz tvrtke Pravi klik, a jedan od suosnivača je Hrvoje Bujas.
Hrvoje Bujas ističe da potez s GammaChefom pokazuje da Podravka zna investirati.

S druge strane, Hrvoje Bujas, kaže da kao poduzetnik i investitor, ali i osoba koja “nije član niti jedne strane”, nije dobra poruka da država kao 25-postotni vlasnik Podravke, uvjetuje promjenu samo zato što netko tko očigledno ima dobar rezultat nije član njihove stranke.

Kvalitetne menadžere u Hrvatskoj ne možeš baš naći “na cesti”, kao društvo imamo manjak istih i doista ne smije njihova stranačka opredijeljenost biti razlog smjenjivanju ili pak postavljanju. To je društvo u kojem ja želim živjeti, to je društvo koje će najbolje, a ne najpodobnije postaviti na najodgovornije pozicije.

Slično kao i Matija, Hrvoje, koji surađuje s osnivačima GammaChefa, kaže da je taj potez pokazao da Podravka zna investirati, a ne samo kupovati tvrtke te da bi to trebao biti pokazatelj i drugim hrvatskim jakim tvrtkama.

Očekujem od Agrokora, Atlantic grupe, Končara i ostalih slične poteze, ako ne i još ambicioznije i veće! Što se čeka? Startup zajednica je definitivno u zamahu, nadajmo se da neće, kao i popriličan broj mladih, otići vani!

Digitalna komunikacija: Daljnje testiranje i uključivanje korisnika

lino_viber_sticker_cover

Osim o proizvodnji hrane, robotima-kuharima, automatizaciji i korištenu Big Data, možemo govoriti i o digitalnoj komunikaciji. Podravka je svoje snažne i voljene brendove, poput Vegete, Lina i Kviki grica uspješno prilagodila digitalnim medijima. Također, uzmimo za primjer Coolinariku, jednu od najvećih community stranica u Hrvatskoj, svojevrsnu kulinarsku društvenu mrežu koja u fokus stavlja – korisnike i zajednicu. Mjesečno ju posjeti više od 3,5 milijuna ljudi koji pregledaju čak 57 milijuna stranica.

Kao jedan od prvih brendova u Hrvatskoj, s korisnicima su još 2015. počeli komunicirati putem Viber Public Chata, a kako se najbolje približiti milenijalcima nego Lino Viber stickerima?! Uz to, s potrošačima komuniciraju na 120 platformi i 18 jezika. Govoreći o tome što bi kompanije poput Podravke mogle raditi po pitanju digitalne komunikacije, Ida Pandur iz agencije ENTG ističe:

Ako govorimo o digitalnim kanalima, tu su prilike za testiranje i igranje s novim tehnologijama, s interaktivnošću i testiranjima reakcija i prilagođavanju komunikacije jako velike i definitivno bi ih bilo dobro što više koristiti. Što više iskustvenih sekvenci, uključivanja korisnika u same razvoje proizvoda i komunikacije, što više videa s kreativom prilagođenom specifičnosti platformi je definitivno nešto što može pridonositi uspješnosti izgradnje percepcije takvih brendova.

Podravkina eCommerce perspektiva

maistra_podravka

Plasiranje Podravkinih proizvoda putem interneta, svakako je ključno želi li tvrtka ne samo preživjeti, već i prosperirati među generacijom kupaca koji očekuju da im se sve servira prvenstveno kroz preglednik, a tek potom u stvarnosti, ističe Netokracijin Ivan Brezak Brkan. S obzirom na fokus, s jedne strane na kuhanje, a s druge slatkiše, kaže kako bi Podravka mogla za domaće, ali i strano tržište prilagoditi model monthly boxa, odnosno naručivanja kompleta proizvoda koji dolaze redovito svaki mjesec. Model je u regiji najpoznatiji po primjeru Tester Boxa za kozmetiku, ali bi se još uspješnije mogao prilagoditi Podravkinim kupcima u inozemstvu, dodaje Ivan.

 Paket pun ajvara, Vegete, Lino lade pa i komplementarnih proizvoda drugih tvrtki poput Franckove ciglice i Cedevite bio bi voljen među širokom zajednicom Hrvata u inozemstvu. Dapače, radilo bi se o logičnoj nadogradnji vjerojatno najboljeg content-marketing projekta regionalne digitalne scene – Coolinarike.

Nadalje, Ivan smatra da za razliku od Agrokora, Podravka kroz specijaliziranost i širu, međunarodnu prisutnost može potpuno preskočiti distributere te stvoriti direktne, digitalne prodajne kanale kojima može plasirati svoje proizvoda. Ako to ne učini, s vremenom će je dostići sudbina 100-godišnje njemačke tvornice britvica koju je akvizirao američki startup koji britvice prodaje izravno – putem interneta.

Ulaganje u digitalne strategije ključ opstanka

U digitalnoj ekonomiji roboti kuhari ili 3D printanje hrane postaje stvarnost, a kao što telekomi ne mogu više računati da će zarađivati od SMS-ova i tarifa, ni prehrambene kompanije više ne mogu računati da će prodavati na isti način kao do sada, naglašava Ivan. Primjer za to je američki trgovački lanac Walmart koji gubi bitku u odnosu na Amazon, a udarac mu je nedavno zadao i američki investitor Warren Buffet prodavši 2 milijuna dolara u dionicama te tvrtke, rekavši kako Walmart zbog manjka inovacija neće opstati na tržištu. Ivan zaključuje:

Što god mislili o Agrokoru i njihovom poslovanju; ulaganje u nove platforme poput Konzum Klika i Abrakadabre te vjerovanje u nove, digitalne strategije i ljude na čelu s njihovim voditeljem digitalnog marketinga, Ivanom Kovačevićem, pokazalo se kao ključno u daljnjem razvoju te tvrtke. Mislimo li imati vodeću hrvatsku prehrambenu tvrtku u obliku Podravke za 10 godina, od novog predsjednika uprave očekujem da je nastavi digitalno transformirati. Ako se to ne dogodi i za dvije godine Podravku kupi dobro-financirani američki startup koji nudi začine putem Instagrama, odgovornost će biti isključivo na vodstvu Podravke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Micko

      Micko

      27. 02. 2017. u 9:53 pm Odgovori

      Re. Layer, nisu napravili ništa značajno u 5 godina a sad imaju žestoku konkurenciju koja je usput višestruko jeftinija. Tko će dati preko 10000 usd godišnje plus promet. Tko ima veliki promet taj ima i lovu pa čće to sam razviti. Njima ostaju mali igrači i oni koji trebaju chat povremeno a oni nisu spremni toliko plaćati. Fail

      • Tomislav

        Tomislav

        28. 02. 2017. u 6:30 pm Odgovori

        “But the plans were on display . . .”
        “On display? I eventually had to go down to the cellar to find them.”
        “That’s the display department.”
        “With a torch.”
        “Ah, well the lights had probably gone.”
        “So had the stairs.”
        “But look, you found the notice, didn’t you?”
        “Yes,” said Arthur, “yes I did. It was on display in the bottom of a locked filing cabinet stuck in a disused lavatory with a sign on the door saying Beware of the Leopard.”

        Netokracija Slovenija je upravo ova situacija 🙂
        Posebno ako uzmemo u obzir koliko ste se ovdje busali u prsa s tim Layerom i “dobrim drugom” ;D

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.