Ecommerce Ventilator: Kako su izgledali počeci internetske prodaje u Hrvatskoj?

Ecommerce Ventilator: Kako su izgledali počeci internetske prodaje u Hrvatskoj?

Prva domaća eCommerce internetska emisija eCommerce Ventilator ugledala je svijetlo dana upravo jučer. Kao što joj i ime govori, emisija će se baviti prvenstveno eCommercom u Hrvatskoj, a gosti prve emisije bili su Goran Blagus i Dubravko Novosel, koji su s Marcelom Majsanom i Bojanom Bernikom iz udruge eCommerce Hrvatska pričali o počecima internetske prodaje kod nas.

Nova YouTube emisija na domaćoj sceni koja će se prvenstveno baviti eCommerce temama, odnosno svime vezanim uz prodaju i trgovanje na internetu, zove se eCommerce Ventilator, a ugledala je svjetlo dana (ili YouTubea) jučer. U pilot epizodi, gostovali su Goran Blagus, koji je radio na razvoju preteče Konzum shopa (Maxi Diskont) i Dubravko Novosel, koji je pokrenuo prvi web shop audio video opreme u Hrvatskoj (Ozonik). Tema? Počeci eCommerce tržišta u Hrvatskoj.

Inače, eCommerce Ventilator projekt je udruge eCommerce Hrvatska, a voditeljsku palicu preuzeo je predsjednik udruge Marcel Majsan, zajedno s Bojanom Bernikom, tajnikom eCommerce Hrvatska. Nakon pogledane emisije, nakratko smo popričali s Marcelom oko eCommercea kod nas, i upitali ga koji je po njegovom mišljenju događaj bio prekretnica za pokretanje eCommercea u Hrvatskoj:

Teško je izdvojiti samo jedan događaj, ali primjećuje se porast prodaje na svim hrvatskim marketplace shopovima. To bi mogao biti indikator porasta povjerenja i većeg interesa za internetskom kupovinom općenito. Osim toga, najveće iznenađenje mi je Facebook grupa Dropshipping Balkan koju je pokrenuo kolega Istok Pavlović iz Srbije, a koja je uspjela okupiti više od 2700 članova u manje od tjedan dana. Imam osjećaj da će upravo ova dva trenda (marketplace i dropshipping) u budućnosti i najviše utjecati na popularizaciju online prodaje.

Bazzar.hr i OMGcommerce dobri primjeri kod nas

Također, Marcel napominje kako je dobar primjer malene tvrtke koja se uspješno nosi s velikim igračima na eCommerce sceni bazzar.hr, ali i kako svakako treba spomenuti natjecanje za Web trgovca godine, zajedno s Netokracijinom OMGcommerce konferencijom, za koju Marcel kaže kako je jedan od najboljih događaja za promociju internet trgovine kod nas (iako mu za to nismo ništa platili). 😉 Dodaje da najviše prostora za poboljšanjem vidi na području logistike i metoda online naplate.

Vrativši se na emisiju, saznali smo kako u udruzi imaju svaku namjeru da ova emisija o online prodjai ide dalje, a za sada u planu imaju još barem nekoliko nastavaka.

Siguran sam da ćemo uz dobre goste uspjeti zainteresirati ljude za eCommerce.

Marcel ne krije svoj optimizam, a sve ideje za goste ili eventualne kritike emisije možete mu uputiti osobno. U međuvremenu, pogledajte prvu epizodu eCommerce Ventilatora i saznajte kako su izgledali počeci eCommercea u Hrvatskoj.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…