
Što smo na Pikniku mogli čuti o startupima iz Silicijske doline, ali i Hrvatske?
Više od tisuću komunikacijskih stručnjaka, menadžera i studenata u ponedjeljak navečer napunilo je Johann Franck u Zagrebu do vrha. Predavanje Russella Siegelmana, jednog od ključnih investitora Silicijske doline i stanfordskog profesora, bilo je 'place to be'.

Slika: Borna Filic/PIXSELL
Piknik je pokrenut s ciljem da bude meeting point za ljude iz komunikacijske industrije, medija i marketinga, a sudeći prema odazivu, to se i ostvarilo. Međutim, zahvaljujući upravo velikom broju posjetitelja, praćenje predavanja bilo je nešto otežano.
Program je počeo s predstavljanjem uspješnih domaćih startupa Bellabeat, Oradian i Photomath. Bellabeatovci su prezentirali svoj pametni nakit koji pratiti menstruaciju, otkucaje srca, kalorije, zapravo sve što ženama treba, a uz to je i atraktivnog izgleda. Od Oradiana smo mogli čuti da ima 300.000 korisnika u Africi, dok je Damir Sabol predstavio Photomath, aplikaciju koja dnevno ima 350.000 korisnika, dok se taj broj na mjesečnoj bazi penje do 4 milijuna. Naglasio je i koji je cilj aplikacije:
Korisnike želimo osloboditi straha i anksioznosti koja dolazi s rješavanjem zadataka.
S obzirom na to da dosta mladih treba pomoć u matematici, ciljana skupina im je od 10 do 22 godine, što čini 900 milijuna potencijalnih korisnika.
Primjeri iz Silicijske doline
Najviše zanimanja izazvalo je predavanje investitora i profesora na Stanfordu, Russella Siegelmana, koji je pokušao dočarati na koji način funkcioniraju startupi u Silicijskoj dolini. Iznio je neke zanimljivosti iz povijesti Silicijske doline te razloge zbog kojih je ona danas centar inovativnosti i poslovanja. Kao ključne elemente takvog okruženja izdvojio je kvalitetne obrazovne institucije, inovativne kompanije iz kojih izlaze budući inovatori, više fondova rizičnog kapitala i poslovnih anđela te uspješni poslovni lideri koji inspiriraju nove poduzetnike. Vrlo je važna i kultura prihvaćanja neuspjeha kao uobičajenog dijela poslovanja, jer iz nje proizlazi i veća spremnost za rizike i eksperimentiranje.
Siegelmanu su se na prvom Pikniku pridružiti i studenti MBA programa najprestižnijih američkih poslovnih škola, Stanforda i Yalea.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
22. 03. 2016. u 3:38 pm
FB stranica piknika je očišćena od velikog broja negativnih komentara. Nadam se da su ih organizatori zapisali i zapamtili za Piknik #2.
Ideja je odlična, ali već danima ranije nam je bilo neobično da je upad free i dostupan svima, što otvara raspon između 10 i 5 000 posjetitelja.
Isto tako nije jasno ni kada je event počeo, jer nama koji smo stigli u 19.30 (najava je bila 20h) se činilo kako smo stigli na kraj.
BFS, OMGcommerce, DroidCon, HGK, ZIP… interesa ima, samo treba paziti da se taj interes održi i ne pokvari serijom loših evenata
Nikolina
22. 03. 2016. u 4:06 pm
Pa meni je super inicijativa, ok bila je gužva, ali tko je htio čuti mogao je. I da, predavanja su počela oko 20:30, tako da ne znam gdje si ti bio. 🙂
p.s. Svi komentari su i dalje na eventu, klikni na “Discussion” (FB stranica ne postoji) 🙂
Mia Biberović
22. 03. 2016. u 4:31 pm
Svaka čast na organizaciji događanja koje je izazvalo ovoliko zanimanje, ali i ne bih se složila s ovim “tko je htio čuti mogao je”. 🙂 Jer nije. Bila sam na 1. katu i jedino mjesto gdje sam mogla slušati predavanje bez zaglušujuće buke bio je WC, a nije mi se tamo dalo sjediti pola sata. Bilo bi sumnjivo. 😀