O čemu se pričalo na 5. zagrebačkom WordPress Meetupu?

O čemu se pričalo na petom zagrebačkom WordPress Meetupu?

Prošloga je tjedna održan peti zagrebački WordPress Meetup na kojemu smo čuli raznolike teme vezane uz ovu popularnu platformu – o toga kako zaraditi radeći na WordPressu pa sve do predavanja koja su bila više tehnička, poput povezivanja dizajna i developmenta te virtualizacije.

Roman Urbanovski predstavio je Toptal, platformu za povezivanje developera i klijenata.
Roman Urbanovski predstavio je Toptal, platformu za povezivanje developera i klijenata.

Mini-jubilarni WordPress Meetup u Zagrebu sastojao se, po običaju, od četiri predavanja. Prvo je održao Roman Urbanovski iz Toptala. Toptal je mreža developera i tvrtki nastala prije četiri godine, a osnivači su željeli napraviti platformu koja će filtrirati i neozbiljne developere i neozbiljne klijente. Danas imaju oko 450 developera, a od njih traže, osim kvalitete, i dobro poznavanje engleskog jezika.

Nakon ulaska u mrežu developerima na početku poslove dodjeljuju seniori. Rade s raznim startupima, među kojim je i Arbnb, ali i korporacijama, poput JPMorgana. Zanimljivo je da developeru zarađeni iznos isplaćuje sam Toptal, tako da nema brige oko kašnjenja ili neplaćanja, a ova mreža ima čak i svoj prodajni tim. Dosta se tu radi na zajednici i na tome da se developeri druže. Prosječno trajanje jednog projekta je oko četiri mjeseca, a uglavnom se radi o web uratcima i aplikacijama.

Od projekta ‘sa strane’ do punokrvnog posla

Nakon Romana pred prisutne je stupio Primož Cigler iz ProteusThemes. Projekt je to koji je započeo s prijateljem i koji je nadrastao sva očekivanja te postao pravi posao u manje od dvije godine. Poslovni model je prodaja premium tema na ThemeForestu. Suosnivači su se prvotno upoznali putem interneta, dok su bili studenti i bavili se ponešto klijentskim poslom. Nakon nekog vremena napravili u prvu temu, Hairpress, HTML predložak za frizerske salone. Prodaja je dobro išla, ali pojavila se i potreba za WordPress temom, što su i isporučili za mjesec dana. I danas im je to jedna od najboljih tema, a prodali su više od 2500 licenci.

Primož
Primož otkriva koliko je fokus bitan za uspjeh.

Shvatili su da im to donosi dobre prihode, a i uživali su u onome što rade. No, u isto su vrijeme radili i na drugim projektima, a Primož kaže da im je dugo trebalo da ih počnu odbijati. Naučili su se fokusirati, iako i dalje ponekad rade s klijentima, ali biraju samo najzanimljivije projekte. Danas imaju i nešto veći tim, a nedavno su izbacili temu BuildPress, koja je također zabilježila dobar uspjeh. Primož je istaknuo i nekoliko stvari koje su putem naučili:

  1. Dijelite sve što možete
  2. Fokusirajte se na jednu stvar u kojoj ste dobri
  3. Radite s najboljim ljudima, timskim igračima
  4. Projekti “sa strane” su odlični jer mogu prerasti u pravi posao

Kako približiti dizajn i development?

Tomislav Kozačinski je i nindža i rock zvijezda i komičar i ono najvažnije za ovaj događaj – web dizajner s deset godina iskustva. Što je u to vrijeme naučio? Da klijenti žele ujedno i dizajnera i developera, a povod ovog predavanja bio je Tomislavov post na Toptalovom blogu, u kojemu je naveo i mnoštvo korisnih savjeta te alata koji pomažu u balansiranju među ova dva svijeta.

Tomislav Kozačinski, nindža, rock zvijezda, komičar i višegodišnji dizajner
Tomislav Kozačinski, nindža, rock zvijezda, Power Ranger, komičar i višegodišnji dizajner.

Neke od savjeta koje je Tomislav naveo u predavanju odnose se na dobro istraživanje projekta, kako bi se klijentu mogao poslati što bolji prijedlog. Tomislav unatoč svim digitalnim pomagalima i dalje preferira papir, barem za selekciju ideja. Kad se dogovorite sami sa sobom kako će projekt izgledati, treba odrediti (Tomislavov prijevod) žičokvire (wireframe), odnosno raspored elemenata i informacija na stranici. Tek tada slijedi dizajniranje, a potom “rezanje” te frontend. Tu Tomislav voli koristiti takozvanu Pomodoro tehniku, odnosno korištenje tajmera koji će odbrojavati 25 minuta, nakon čega se uzima pauza. Poanta je zadatke podijeliti u blokove od 25 minuta te odrediti koliko se tih zadataka može napraviti u danu. Tomislav preferira i Bootstrap 3 kojim se lako rade prototipi, a praktičan je jer se putem njega kreiraju mobile first rješenja. Iako je bila riječ riječ o WordPress Meetupu, Tomislav priznaje da ne koristi ovaj CMS za male projekte, poput one-page stranica.

Domagj je pojasnio koje su prednosti virtualizacije.
Domagoj je pojasnio koje su to prednosti virtualizacije.

Posljednje je predavanje bilo je tehničke prirode, a ga održao je Domagoj Gojak iz Slicejacka, koji je govorio o korištenju Vagranta za razvoj lokalnog WordPressa, a koji omogućuje virtualiziranje razvojne okoline.

I to je bio posljednji WordPress meetup u ovoj godini. Za početak iduće godine planirana su četiri meetupa, u siječnju u Rijeci i Zagrebu, u veljači u Splitu i Puli, a i na njima se očekuju zanimljive teme za sve one koji se na neki način bave ovom popularnom platformom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.