Evo kako možete ulagati u vještine zaposlenika kako bi se "dobit" prelila i na ostatak tvrtke

Evo kako možete ulagati u vještine zaposlenika kako bi se “dobit” prelila i na ostatak tvrtke

Pandemijska 2020. nas je prisilila na velike promjene, ali kako se na njih pripremaju velike tvrtke i sustavi koji istovremeno moraju brinuti o mnogo više stvari nego jedan startup?

A1 Hrvatska u posljednjih nekoliko godina prolazi kroz veliki rebranding, a svemu tome kumovala je na kraju i pandemija. Ipak, odlučili su iskoristiti ovo vrijeme najbolje što mogu – da se adaptiraju brzim promjenama tehnologije i nadograde vještine kroz projekt A1 Future HUB. Kako je to izgledalo za velik sustav poput telekoma saznali smo od Nives Raič, stručnjakinje za talente i razvoj u A1 Hrvatska.

Future of Work: Hybrid

📣Pratite prijenos drugog dana Netokracijine konferencije Future of Work: Hybrid! Employee experience događaj posvećen hibridnom radu, kao i radu na daljinu.👉 Pitanja postavljajte u komentarima, a naši moderatori će izabrati najzanimljivija i postaviti ih govornicima!

Posted by Netokracija on Friday, April 16, 2021

Nives je na konferenciji Future of Work: Hybrid govorila upravo o kreiranju programa razvoja zaposlenika, a ako ste propustili njezino predavanje možete ga pogledati na snimci – počinje na otprilike 1:05. 🙂

Inače, A1 Hrvatska je za svoje razne programe razvoja zaposlenika upravo nedavno osvojila međunarodnu nagradu ATD Best Award iza koje stoji najveća svjetska udruga za razvoj talenata The Association for Talent Development, stoga se čini prirodno da upravo s Nives razgovaramo o temama osobnog i kompanijskog razvoja.

Treba biti spreman na budućnost

U telekomunikacijskoj industriji promjene su i inače brze i svakodnevne pa je zbog toga uvijek potrebno pratiti nove trendove i tehnologije, priča mi Nives. Postalo im je prirodno ulagati u edukaciju zaposlenika, a to im je definirano i kao ključan dio strategije razvoja.

Zato već neko vrijeme u A1 Hrvatska fokus stavljaju na razvoj digitalnih vještina i primjenu novih načina rada kako bi bili spremni na budućnost kao kompanija, ali i kao pojedinci:

S obzirom na to da smo u kompaniji krenuli s digitalnom transformacijom 2017. godine kada smo paralelno pokrenuli i program Digitalne akademije unutar kojih je više od 500 zaposlenika bilo uključeno u razvoj digitalnih i agilnih vještina, relativno smo se brzo prilagodili svim promjenama koje je skoro pa preko noći donijela pandemija.

Tijekom pandemije zato su organizirali edukacije za menadžere kako bi se brže priviknuli na upravljanje timovima na daljinu te pružanje pomoći u stresnim situacijama, što i danas rade. I McKinsey je pisao o tome koliko je prilagodba na promjene i razvoj novih vještina bio težak i stresan posao čak i prije pandemije, a danas se u velikim sustavima suočavamo s čitavim nizom drugačijih problema. Ovdje za A1 veliku ulogu ima A1 Future Hub koji je zamišljen kao centralno mjesto razvoja vještina za zaposlenike. Nives je s nama podijelila detalje razvoja takvog projekta.

Recept za edukaciju zaposlenika

Nives ističe kako nema napretka i razvoja bez dobrih programa, stoga svima prvo savjetuje da prione planiranju i realizaciji kvalitetnih programa interne edukacije zaposlenika. S tim na umu, kompanija bi prvo trebala otkriti koje su to zapravo vještine budućnosti koje zaposlenici danas trebaju usvajati i koliko je to usklađeno s poslovnim potrebama.

Vrlo velik korak u internim edukacijama je prepoznavanje znanja i vještina koje se trebaju razvijati. A1 Hrvatska

A1 Future Hub projekt planiran je kako bi potaknuo profesionalni i osobni rast svih zaposlenika, a Nives ističe tri ključna područja koja sadrži:

  • Future Leaders program omogućit će usavršavanje menadžerskih vještina kroz dva programa – New managers i Leaders for the Future.
  • Future and Digital Skills program omogućit će svim zaposlenicima da se usavrše i pripreme za nove načine rada, a zaposlenici mogu izabrati između 3 programa: Talent for the Future, Learn Digital Skills i Agile Organization.
  • Expert Essentials program omogućit će zaposlenicima stjecanje ključnih stručnih znanja i mekih vještina specijaliziranih u određenim funkcijama i sektorima.

Ništa bez istraživanja

Iako je 2021. godina pandemije, ovo je i godina velikih promjena u telekomunikacijskoj industriji, poglavito zbog uvođenja 5G infrastrukture i široke dostupnosti ove tehnologije. Tim više je bilo potrebno pripremiti se što bolje za nadolazeći period. Za početak, Nives i kolege posve su se posvetili tom procesu te su proveli pola godine u istraživanju prije nego što su kreirali sam A1 Future HUB. Nakon toga je uslijedilo definiranje područja edukacije:

Najveći izazov zapravo i jest bio prepoznavanje konkretnih vještina i znanja koje su važne za budućnost poslovanja kako bi učenje imalo smisla i kako bi se sve skupa moglo odmah primijeniti u poslu.

Teme na koje se danas koncentriraju u edukaciji su sveprisutni agile, analitika podataka i umjetna inteligencija, digitalni i growth marketing, automatizacija procesa i, naravno, sveprisutna 5G tehnologija.

Ako nema primjene, ne koristi vam dobar program

Treći korak koji su morali napraviti je omogućavanje svim zaposlenicima da primjene ono što su naučili u sklopu razvojnog programa:

Primjerice, mi smo unutar A1 Future HUB-a pokrenuli jednu specifičnu edukaciju „Tech as a fuel for transfromation“ u koju je uključeno skoro 200 zaposlenika, a nakon teorijskog dijela, oni rade na kreiranju stvarnih “use caseva” koji će završiti i s konkretnim projektima, koji će onda potencijalno ići i u daljnju implementaciju.

Primjena je i dalje jedan od glavnih načina za efektivno učenje, pojasnila je Nives i u svom predavanju na Future of Work konferenciji:

Dok je formalna edukacija važna, ona obuhvaća otprilike 10% procesa učenja, 20% učenja se odnosi na učenje od drugih u našem okruženju: kolega, mentorstava i slično. Najveći dio, 70 posto, učimo na poslu – menadžeri su ti koji stvaraju prilike za primjenu naučenih vještina, i stoga je vrlo važno sve naučeno na bilo koji način i izvježbati u stvarnim uvjetima. 

Nives je pojasnila kako formalna edukacija čini 10% učenja, ali da je i dalje nezaobilazan dio osobnog razvoja. A1 Hrvatska

Razvoj “pandemijskih vještina”

Iako je u prošlosti za A1 (i bivši Vipnet) bilo mnogo zahtjevnih perioda, Nives ističe kako se na sve promjene treba naviknuti i prilagoditi – ali planski. U A1 su tako otkrili da im je u prevladavanju prepreka najbolje pomogao takozvani growth mindset, odnosno stanje uma usmjereno rastu. To podrazumijeva da se svaki zaposlenik okrene prvenstveno osobnom razvoju vještina i kompetencija, a zatim se to “prelijeva” na ostatak tvrtke.

Upravo su se potrebne kompetencije zaposlenika značajno promijenile prelaskom na rad na daljinu. U pandemiji svi smo se morali prilagoditi i čak početi izučavati neke “pandemijske vještine” prilagođene radu na daljinu kako bismo mogli održati produktivnost u izazovnim vremenima. Nives dodaje:

Važno je educirati zaposlenike i omogućiti im razvoj vještina i znanja, ali ne samo digitalnih već i mekih vještina te menadžerskih vještina neophodnih za prilagodbu na nove načine rada i ostvarivanje budućih uspjeha.

Učenje na daljinu je budućnost i za velike firme

Nema sumnje kako je razvoj vještina unutar većih sustava u pandemiji još izazovniji nego prije, poglavito ako uzmemo u obzir da je većina onih “standardnih” načina edukacije poput odlazaka na konferencije i seminara “na čekanju”. Interne edukacije, kao one koje donose projekti poput A1 Future HUB-a, mogu zaista pomoći prilikom usmjeravanja zaposlenika prema tehnologijama budućnosti pa se Nives nada da će i njihova iskustva inspirirati i poslužiti drugim velikim (ali i manjim) tvrtkama.

Čini se kako je pandemija zapravo okrenula korporacije i “velike sustave” prema tehnologijama koje već neko vrijeme koriste studenti i učenici diljem svijeta, a eLearning sustavi s kojima su se neki od nas susretali u školi postali su iznenađujuće korisni i za najveće svjetske tvrtke koje okupljaju na tisuće zaposlenika.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Startupi

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi marketinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.