Nakon više od dvije godine službenog djelovanja, došlo je vrijeme da udruga Osijek Software City osvježi svoj vizualni identitet. I doista je različit od prijašnjeg - “samo pank i development, nema bolda i ukrašavanja”, kaže Bela Ikotić, tajnik udruge.
Za idejno i izvedbeno rješenje zaslužni su Marko Jovanovac (Marivo, kreativni odjel) i Matija Drozdek koji su surađivali s ekipom iz Dizajn inicijative Osijek, a sve se odvijalo pod budnim okom Denisa Sušca (Mono) i Tomislava Bilića (Inchoo). Kako navode iz OSC-a, novi identitet čini dio procesa kreiranja lokalne i međunarodne prepoznatljivosti osječke IT industrije, a stavlja naglasak na brendiranje Osijeka kao “grada svijetle budućnosti, pametnih ljudi i uspješnih priča”. Vizualno se tu koriste elementi iz domene djelovanja usluge, a verbalno su ravnopravno zastupljeni i softver i grad Osijek.
Marko Jovanovac napominje kako osnovna ideja identiteta adresira otvorenost zajednice, otvorenost i kvalitete koda te proizvoda i usluga članica.
Identitet je poligon za poticanje zajedničkog razvoja lokalne zajednice. Konceptualno je slojevit, a izvedbeno vrlo jednostavan i ponajprije open source. Oslanja se na čistu komunikaciju pomoću ideje programskih jezika, gdje kod postaje nositelj identiteta. Kako Marshall McLuhan kaže: “Medij je poruka“ – tako je kod nas kod baza za kreativni diskurz između OSC kolektiva i javnosti.
Kako bi bili ukorak s trendovima, dizajneri su odabrali klasičnije vizualno rješenje koje može lagano “mutirati” i prilagođavati se. Marko dodaje:
Nadamo se da smo otvorenošću i korištenjem alata nastalih kolektivnim znanjem te vraćanjem novih alata u zajednicu postigli ciljeve projektnog zadatka. Novi vizualni identitet obuhvaća primarna sredstva komunikacije poput posjetnica, memoranduma, PowerPoint prezentacija, majica i praktičnih predmeta poput šalica koji će biti dostupni svim članovima zajednice. Sustav dopušta razvoj proizvoda, personalizaciju i razvoj aplikacija identiteta za svoje potrebe. Imperativ je bio dostaviti što veći broj alata, kako bi se korisnici (programeri) mogli se autonomno koristiti identitetom. Šalice, kape i majice su prvi proizvodi planirani u domeni javne vidljivosti brenda. Majice će biti podložne korisničkom prilagođavanju, a distribucija će krenuti uskoro.
Novi identitet, novi smjer?
Ako pratite rad udruge, znate da se aktivno radi na organizaciji aktivnosti za programere, osobe koje se bave startupima, digitalnim marketingom i ostalim djelatnostima iz sfere IT-a. No, Bela Ikotić, tajnik OSC-a, najavljuje i da udruga ulazi u novu fazu – uz konstantan rast, najavljuju se i promjena uprave, plana rada, ali i novi projekti.
No, gdje nabaviti materijale koji su prikazani na vizualima? Dio njih ide u tisak već sljedeći tjedan, a u izradi je i nova internetska stranica koja bi svjetlo dana trebala ugledati kroz nekoliko mjeseci.
Iako je vizualni identitet osvježen, poruka je ostala ista: Osijek Software City – a place for you to develop.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marija Stupar
22. 04. 2015. u 12:55 pm
Simpa, ali geek u meni je odmah text na majici rendao kao “hamburgerpomfrittwixcockta”