Osijek Software City: panel otkrio kako u slavonskoj dolini postati developer kvalitete Silicijske doline

Osijek Software City: panel otkrio kako u slavonskoj dolini postati developer kvalitete Silicijske doline

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku danas održan je prvi okrugli stol u nizu koje pripremaju osječki IT i internetski stručnjaci. Farmeron, Inchoo, K-informatika i Mono Software su perspektivne tvrtke koje tragaju za kvalitetnim programerima. Radi se o jednom od projekata u sklopu Osijek Software Citya kojeg smo već najavili na Netokraciji.

Softverska dolina... (Slika preuzeta s Osijek031)

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku danas održan je prvi okrugli stol u nizu koje pripremaju osječki IT i internetski stručnjaci. Farmeron, Inchoo, K-informatika i Mono Software su perspektivne tvrtke koje tragaju za kvalitetnim programerima. Radi se o jednom od projekata u sklopu Osijek Software Citya kojeg smo već najavili na Netokraciji.

Osijek Software City meetUp okupio je stotinjak studenata, srednjoškolaca i mladih ljudi koji buduće zaposlenje vide upravo u IT industriji. Moderator rasprava bio je temperamentni internetski poduzetnik i suosnivač GoHomea te Crnog Jajeta Hrvoje Bujas, koji je u opuštenoj atmosferi usmjeravao razgovor i poticao okupljene na proaktivnost. Sudionici su kroz razgovor bolje upoznali mlade izvoznike softvera i dobili poticaj za početak svoje programerske karijere.

Praksa dobar softver znači

Ove informatičke tvrtke posluju u različitim nišama, no suočavaju se sa istim problemom kod zapošljavanja, neusklađenost obrazovnog programa i tržišnih potreba. Inchooov osnivač Tomislav Bilić je poručio:

Pri zapošljavanju ne pridajemo važnost obrazovanju, važno je samo vaše znanje i portfolio koji nam možete pokazati. Tražimo iskustvo koje ne morate steći radom u nekoj tvrtki, nego samostalnim radom i učenjem. Pokažite umjesto životopisa aplikaciju koju ste sami napravili,  makar ona bila i puna bugova.

Okrugli stol okupio je vodeće osječke informatičke tvrtke na tamošnjem Ekonomskom fakultetu (Preuzeto s Osijek031)

Dejan Bešir iz K-informatike pojašnjava:

Tražimo kandidate koji će, osim samog znanja programiranja, pokazati razumijevanje procesa i kontinuirano razmišljati o poboljšanjima. Ta proaktivnost nam je važnija od bilo kojeg papira.

Hrvoje Bujas je pak u tijeku panela poručio kako nikada nije zapošljavao ljude preko veze. Zanimali su ga znanje, vještine i strani jezici. Naglasio je kako je inače kod njega uzalud bilo tražiti posao.

Kroz ovaj projekt ujedinili su snage kako bi potaknuli samostalno učenje mladih. Praktičan primjer koji kandidati demonstriraju na razgovoru za posao ove tvrtke vrednuju više od bilo kakve diplome. Fakulteti su pozvani na prilagodbu obrazovnog programa i suradnju kroz korištenje lokalnih primjera iz prakse, kako bi studentima tvrtke-poslodavci bile što bliže. Snimku cijelog okruglog stola možete naći na Osijek031!

Projekt softverskog grada se nastavlja, sljedeći korak je upoznavanje srednjoškolaca sa mogućnostima rada kao freelancer i potrebnim vještinama za konkurentnost programera na tržištu rada. Osijek je već postao prepoznatljiv kao grad proizvođača dobrog softvera, a ovaj projekt će samo potvrditi taj status. 

Napomena: Sanja Vidić je community menadžer K-informatike.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Tomislav

    Tomislav

    24. 02. 2012. u 9:03 am Odgovori

    Ova inicijativa je odlicna iako ne shvacam sto je tocno konacni cilj. “Software City” jel to poduzetnicka zona za programere ? Porezne olaksice ? Naziv grupacije 4 firme ?
    Osim toga nije mi jasno zasto na stranicama projekta a i u izjavama stalno naglasavaju kako obrazovanje nije bitno ..i to na predavanju odrzanom na fakultetu 🙂

    • Toni Aničić

      Toni Aničić

      24. 02. 2012. u 11:49 am Odgovori

      Problem: Nema dovoljno radnog kadra za daljnji razvoj softverske industrije u Osijeku (pa cak bi rekao i Hrvatskoj).

      Solution: Objasniti ljudima da tu ima novaca, perspektive, potrebe za radnicima i dait im tocne upute što i kako uciti.

      Znaci sam projekt Osijek Software City nema za cilj nikakvu grupaciju firmi, promociju njih ili njihovih proizvoda ili išta tome slicno. Jednostavno želimo napraviti 500 radnih mjesta i trebaju nam ljudi. Cilj su ti ljudi.

      Nadam se da je sada malo jasnije 🙂

      • Tomislav

        Tomislav

        24. 02. 2012. u 12:19 pm Odgovori

        Thx. Sad je jasnije i podrzavam inicijativu. Kakav profil developera trazite ?
        Btw. ne vidim nista lose da se kroz ovu incicijativu promoviraju firme i proizvodi.

      • Ivano

        Ivano

        24. 02. 2012. u 12:23 pm Odgovori

        Pozdrav Toni!
        Imas li kakav prijedlog sa cime krenuti, dali ciljati na web (php/mysql), ili se baciti na mobilno (android npr.)?
        Mobilne aplikacije jesu zakon, ali cini mi se da trziste postaje prezasiceno appovima (ponovo, cini mi se 🙂 ), a kako god da okrenes, web ce uvijek biti web, a te aplikacije ce imati potrebu komunicirati sa serverima za prihvat/slanje podataka….
        Savjet? 🙂

        • Toni Aničić

          Toni Aničić

          24. 02. 2012. u 2:15 pm Odgovori

          Ivano,

          Kao što je receno na u tekstu spomenutom eventu, svejedno je za koju se tehnologiju odlucite. Došle su 4 razlicite firme bas zato da pokazemo da postoji potreba i za desktopom, i za mobileom i za webom.

          Predstavnik tvrtke Mono je također fino sažeo da nije važno koju tehnologiju savladate, jer jednom kada savladate OOP koji je zajednicki svemu nabrojanom, ako ikad poželite, lako se možete prebaciti na neki drugi programski jezik koji vas bude zanimao i nauciti sintaksu istog.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Karijere

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.