Dostava 2.0 je platforma, a ne konkurencija 'velikima'

Eurosender i Locodels: Dostava 2.0 je platforma, a ne konkurencija ‘velikima’

Prvog dana OMGcommercea održana je panel rasprava u kojoj su sudjelovali Stevica Kuharski iz tvrtke Locodels i Rok Jarc iz tvrtke Eurosender, dok je panelom moderirao Ivan Brezak Brkan. Pričalo se o alternativnim dostavljačkim tvrtkama, konkurentnosti i mogućnostima koje ovaj vid dostave pruža.

stevica_rok_omg
Slike: Luka Travaš

Radi se, naime, o Locodelsu i Eurosenderu, dvjema tvrtkama koje se baziraju na alternativnoj dostavi paketa i pošiljki, odnosno na poslovanju koje izlazi iz okvira “tradicionalnih” logističkih tvrtki te je samim time više prilagođeno digitalnom dobu i modernim trendovima.

Prilikom predstavljanja Stevica Kuharski iz Locodelsa rekao je kako je prvotna ideja bila razviti tvrtku koja će se baviti dostavama unutar jednoga sata, ali tržište ipak nije bilo spremno za to. Ostala je ipak ideja brze dostave, samo “kamuflirana” u dostavu tijekom jednog dana, iako u stvarnosti pošiljke vrlo često stižu unutar samo nekoliko sati, barem kada se radi o gradu Zagrebu. Stevica je također odmah na početku naglasio kako na druge logističke firme i službe za dostavljanje paketa ne gledaju kao na konkurenciju, već kao na partnere.

Do suradnje u samo dvije minute

Na pitanje kako gledaju na suradnju s internetskim trgovinama, oba su sugovornika naglasila kako su otvoreni za suradnju sa svim web trgovinama koje su za to zainteresirane. Ono što je ključno u ovom vidu poslovanja jest to da se web trgovine mogu u samo nekoliko minuta registrirati na stranici jednog od dva spomenuta servisa za dostavu te za još nekoliko minuta dogovoriti prvu pošiljku. Također je zanimljivo to što za suradnju s ovim dostavljačima nisu bitni opsezi pošiljaka, odnosno nije važno šaljete li jednu pošiljku dnevno ili mjesečno.

Ako se opseg dostava krene povećavati, moguće su modifikacije i određene pogodnosti za web trgovine kako bi dostave ostale ne samo brze i jednostavne, već i cjenovno pristupačne, bez obzira koliko ih se obavi. Prosječno do kontakta vozača i pošiljatelja pošiljke treba proći od 10 sekundi do četiri minute te se čekanja duža od ovog vremenskog roka događaju samo u izvanrednim situacijama, poput izrazito lošeg vremena ili slično.

Konkurencija ili nadopuna ponude?

stevica_kuharski_jpg
Stevica je istaknuo kako je prvotna ideja bila razviti tvrtku koja će se baviti dostavama unutar jednoga sata, ali da tržište nije bilo spremno za to.

Na pitanje kako ove dvije alternativne dostavljačke tvrtke gledaju na “velike igrače” u poslu, oba sugovornika smatraju da bi velike tvrtke na ovakve male poslovne pothvate trebale gledati kao na platformu, a ne kao na konkurenciju, budući da se bave sličnim, ali opet drugačijim stvarima i situacijama. U oba slučaja se radi o pošiljci, ali većina drugih stvari oko dostave se bitno razlikuje.

Sugovornici su također napomenuli kako se njihovim posredstvom na još manje tvrtke od tek nekoliko zaposlenih gleda s većom dozom ozbiljnosti, budući da je podosta dostavljača koji se trenutno bave ovim vidom dostave zaposleno u nekoj vrsti taxi službe ili sličnog. Ovi putem, njima se daje veći kredibilitet, a samim korisnicima veća doza sigurnosti u njihovu pošiljku, napomenuli su.

Male tvrtke – novi trend u dostavi

Kako se panel primicao kraju, tako je bilo podosta riječi o tome koje su to točno prednosti ovakvih servisa na zahtjev nad klasičnim dostavama. Prvenstveno se tu radi o fleksibilnosti koje veće firme nemaju jer su veliki sustavi s nizom infrastrukturnih i administrativnih prepreka koje nadilaze uhodanim načinima. Također, male tvrtke su mnogo brže ako dođe do gubitka paketa ili sličnih nepredvidljivih okolnosti te se u pravilu takvi upiti rješavaju i do nekoliko puta brže nego kod ostalih, velikih tvrtki.

Na kraju, bit panela i poslovnog modela ove dvije tvrtke svakako je u tome da nude nešto do sada neviđeno kod nas i pritom ne namjeravaju biti konkurencija etabliranim tvrtkama koje se sličnim poslovima bave već neko vrijeme. Male tvrtke imaju svoje prednosti, ali imaju i velike, tako da se čini kako ćemo uskoro gledati novo doba dostave pošiljaka u Hrvatskoj.

grafika_nova

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.