O razvoju karijere s prodajnom veterankom koja je radila u Googleu i Meti

O razvoju karijere s prodajnom veterankom koja je radila u Googleu i Meti

Kad god pričamo s top stručnjacima čiji korijeni nisu "zapadnjački" otkrijemo novu perspektivu kako procvasti kao stručnjak unatoč nepovoljnim uvjetima. Razgovor s Moldavkom Danom Muntean nije ništa manje bogat dobrim savjetima i iskustvima.

Ova prodajna veteranka, danas je Head of Internation Sales u Plan A, SaaS platformi za bilježenje “ugljičnih dugova” i drugih izvještaja o održivom poslovanju. No prije toga, s diplomama iz međunarodnih ekonomskih odnosa i kulturne politike, Dana je radila u Googleu i Meti.

U Googleu kratko kao Product Marketing menadžerica, a u Meti je kao Client Partnerica pomogla privući neke od najvećih klijenata Metinog Workplacea. Kroz svoju karijeru pokrenula je i inicijative poput MentorMe programa koji na globalnoj razini pomaže Moldovskoj dijaspori u razvoju karijere, mentorirala je i startupe, pokrenula prvu online platformu za HR zajednicu u Moldovi…

Da ne bacamo previše lovorika prije nego pročitate što ima s nama podijeliti, važno je napomenuti da Dana stiže na LEAP Summit koji se održava ovog tjedna u Zagrebu, 18. i 19. svibnja.

From Google & Meta to Head of International Sales at Plan AGet ready to be inspired by a true leader in the world of…

Posted by LEAP on Friday, March 3, 2023

Što smo naučili od Dane, saznajte u nastavku.

6 savjeta kako se zaposliti u BigTechu

Kako vidimo, Dana je imala vrlo živopisnu karijeru. Zanimalo me stoga koje su (za nju) bile najuspješnije taktike da se snađe na tom putu. Dana je s nama podijelila šest savjeta za sve one koji se požele zaposliti u tvrtkama poput Googlea i/ili Mete, posebno ako dolaze iz manje razvijenih zemalja:

  1. Gledajte na svoju zemlju porijekla i odgoja kao na konkurentsku prednost. Budući da sam rođena i odrasla u Moldaviji, od malih sam nogu shvatila koliko je važno biti proaktivan i iskoristiti nove prilike kako bih mogla izgraditi svijetlu budućnost za sebe, svoju obitelj i naše društvo. Također smatram da imamo savršeno iako teško okruženje da naučimo kako biti poduzetni, kreativni i otporni. Prigrlite svoje supermoći!
  2. Potražite stipendije i prilike za razvoj. Imala sam sreću da sam dobila dvije stipendije Zaklade otvorenog društva – za godinu razmjene u New Yorku i za magisterij na Sveučilištu Warwick u UK. Kad sam prvi put pogledala postupak prijave, mislila sam da je nemoguće dobiti bilo koju od njih, ali razlomite svoj cilj na manje korake – i sve je moguće!
Preuzeto s Instagrama
  1. Stvorite nove prilike ako mislite da nemate dovoljno prilika u svojoj zemlji. Na primjer, kad sam shvatila da na mom sveučilištu nedostaje pravi forum na kojem bi se studenti mogli povezati s najboljim ekonomistima, suosnovala sam Klub ekonomskih diskusija. Bio je prilično popularan i čak smo u jednom trenutku doveli i predstavnika Ministarstva gospodarstva kao gosta. Kad sam se preselila u Ujedinjeno Kraljevstvo na magisterij, shvatila sam kako bi bilo tako lijepo da sam imala mentora koji bi mi pomogao u kulturnoj integraciji i snalaženju u mojoj novoj zemlji. Zato sam odlučila pokrenuti MentorMe, globalni mentorski program koji povezuje tisuće Moldavaca s mentorima diljem svijeta.
  2. Budite hrabri. Tijekom svoje druge godine odlučila sam sudjelovati u pregovaračkom prvenstvu za mlade menadžere na ruskom jeziku. Prvo, u to vrijeme nisam bio menadžer, a drugo, ruski mi nije bio materinji jezik. Tijekom odabira kandidata za natjecanje, organizatorica me pitala što zaboga radim tamo. Na kraju joj se svidjelo što sam se usudila doći i odlučila sam pobijediti. Nakon prvenstva dobila sam tri ponude za posao u tri različite PR agencije iz Moldavije.
  3. Više volontirajte. Svaka prilika je važna! Velike tvrtke se usredotočuju sve više na društveni učinak koji mogu donijeti društvu. Primjerice, jedna od 5 najvećih Metinih vrijednosti je: donesite društvenu vrijednost. Osim što radite pravu stvar za društvo, također razvijate važne vještine i iskustva koja možete unijeti u svoje sljedeće radno iskustvo.
  4. Prijavite se! Iznenadili biste se koliko je nevjerojatnih talenata izgubilo priliku ući u BigTech ili bilo koje velike tehnološke tvrtke poput Plana A jer misle da je neće dobiti. Ti si vrijedan/a toga. Tvrtke kao što su Meta, Google i Plan A uvijek traže talente koji pokazuju vrijednosti za koje se zalažu, za ljude koji pokazuju pravi način razmišljanja o rastu, rješavanju problema, vlasništvu, suradnji i poduzetničkom duhu.”

Što ju je naučio najveći izazov i najveći uspjeh na projektima?

Dana navodi kako voli izazovne projekte – tjeraju je izaći iz zone udobnosti i da traži nove ideje. Zamolila sam je da nam opiše jedan takav projekt ili inicijativu, a ona se prisjetila početka pregovora s jednim od prvih velikih klijenata koje je dovela u Metu.

Bio je to NHS, Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije.

Kad sam tek počela, mnogi faktori su mi otežavali da se partnerstvo ostvari, poput nedostatka proračuna ili složenog i dugotrajnog procesa nabave. Ono što mi je puno pomoglo jest strpljivost, izgradnja povjerenja s klijentima te strateški pristup tome kako iskoristiti naše resurse da se ovo partnerstvo ostvari.

Bilo je nekih zavrzlama s kojima sam se morala nositi, ali na kraju je moja zvijezda Sjevernjača trebala biti da pomognem klijentu tijekom najizazovnijeg razdoblja – pandemije – da poveže sve svoje zaposlenike kako bi mogli spasiti živote. Pomoglo je imati jake partnere unutar i izvan kako bismo pokazali vrijednost koju kroz Workplace možemo donijeti u mnoge bolnice i ambulante diljem Ujedinjenog Kraljevstva.

Preuzeto s Instagrama

Nakon izazovnih, spomenuli smo se i uspješnih projekata. Dana ističe kako je posebno uživala voditi program obuke za njihove globalne prodajne timove na Workplaceu.

Organizirali smo majstorske tečajeve koje vode vrhunski Account Executives za Account Executivese u regijama APAC-a, Sjeverne Amerike i EMEA. Taj program mi je pomogao na više razina:
1) Da jasnije definiramo koji su stvarni problemi, na primjer – brži ramp ciklusi za naše najnovije članove tima ili podrška za naše stalne članove tima da steknu naprednije vještine.
2) Da odluke vodimo podacima kako bismo mogli stalno unaprijeđivati program. Nakon što smo vidjeli kako je prošlo prvo izdanje, prikupljajući povratne informacije od korisnika, došli smo do poboljšanog formata za novo izdanje.
3) Da nađemo sjajne partnere kako bismo ostvarili planirano.

“Pronađite svoj stil vođenja”

Tehnološka industrija brzo napreduje što znači da stručnjaci moraju kontinuirano ulagati u svoja znanja i biti u tijeku s trendovima. Znamo da to nije jednostavno uz posao koji od vas već traži potpuni angažman. Osim toga, nije uvijek lako naučeno usvojiti.

Kao liderici, Dana navodi nekoliko stvari koje su joj pomogle da implementira nova znanja u svoj rad, ali i u rad svog tima. Kao prvo, navodi da prati poznate mislioce i lidere, između ostalih ističe njihovu CEO-ovku, Lubomilu Jordanovu.

Na našim tjednim sastancima potičem svoj tim da podijele što su saznali prethodni tjedan i tržišne trendove koje su uočili. To nam pomaže da učimo jedni od drugih. Također, koristim stručnost Plan A tima kako bih naučila više o temama koje me zanimaju, čitam puno knjiga, slušam podcaste i nikada ne prestajem učiti. Općenito, volim se povezivati s ljudima koje smatram vodećima u industriji kako bismo razmijenili najbolje prakse.

Preuzeto s Facebooka

 

Osim toga, Dana navodi kako joj i mentoriranje u zajednici, kako stručnjaka tako i startupa posebno pomaže da bude u toku s najnovijom tehnologijom, inovacijama i idejama, ali i da se inspirira njihovim misijama, timom i ambicijama.

Kao mentorica posebno je razvijala i svoje liderske vještine, tako se dotičemo i pitanja što čini dobrog lidera te kako se njezin stil vođenja mijenjao kroz različite uloge koje je preuzimala. Danina prva službena rukovodeća uloga bila je u Vladi Moldavije, gdje je vodila tim za odnose s javnošću i komunikacije u novonosnovanoj agenciji…

Pokušavala sam tada koristiti “fake it till you make it” pristup, ali to je bio najgori pristup, jer mi nije dopuštao da budem svoja i prihvatim svoja područja rasta i zatražim pomoć. Jedan od voditelja tima tada dao mi je najbolji savjet kojeg se i dalje pridržavam: „Pronađi svoj stil vođenja. Pronađite svoj glas i sve ostalo će uslijediti.” Hvala, Angela Stafii za ovaj biser. Ponekad prava riječ u pravo vrijeme ima najveći učinak.

Što biste danas učinili da se ne bojite?

Za kraj, uhvatili smo se mladih zbog kojih je, između ostalog, LEAP Summit i pokrenut. Dana navodi da su trenutni izazovi s kojima se mlade (odrasle) osobe suočavaju kada uđu u tehnološku industriju najčešće vezane uz prirodu industrije.

Mogli bi biti preopterećeni tempom promjena i inovacija. Također bi ih mogla zbuniti sva neizvjesnost i dvosmislenost koja se ponekad povezuje s hiperrastom. Mladi bi mogli tražiti strukturu i okvire, a u tehnološkim tvrtkama u ranoj fazi to je nešto što treba izgraditi. Moj savjet je da zajašete val, prihvatite da je jedina konstanta u tehnološkoj tvrtki promjena i da imate veliku priliku da se usredotočite na utjecaj i postignete odlične rezultate tako što ćete biti ono što jeste i izrazite svoje mišljenje.

Pred nama su neke od najuzbudljivijih prilika i izazova s kojima će se tehnološka industrija susresti u nadolazećim godinama, kako bi se nove generacije stručnjaka trebale pripremiti za snalaženje u tim promjenama?

Dana komentira kako se tehnologija uvijek mijenja i raste, dok je za tehnološke tvrtke u takvom okruženju teško uskladiti tisuće važnih i hitnih prioriteta te ujedno uvoditi inovacije brzinom svjetlosti, dok istovremeno grade timsku kulturu. Stoga mladima koji sad ulaze u tech savjetuje da svojoj tvrtki pomognu proaktivnošću, prihvaćanjem neizvjesnosti i preuzimanjem inicijative.

Zapitajte se: Što biste danas učinili da se ne bojite? A onda krenite.

8. LEAP Summit

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.