
FER-ov startup akcelerator odabrao KalphaTech, ENHANCE, CyberArrange i Calirad za proces komercijalizacije
Hrvatski startup akcelerator pri FER-u, Nuqleus, ove je godine odabrao ideju više za prolazak u finalnu fazu natjecanja gdje će polaznici učiti poslovnom razvoju i razvoju proizvoda.
Nakon vrlo dinamična 3 mjeseca edukacije o startupima i validacije ideja, tijekom kojih su timovi prošli kroz 11 tematskih radionica, nekoliko sesija u kojima su dobivali komentare mentora i članova znanstvenog i investicijskog odbora, kao i mnogo sati pojedinačnog mentoriranja, odabrani su timovi koji ulaze u treću, ujedno i posljednju, fazu Nuqleusovog programa.
Odluka o tome tko ide u posljednju fazu bila je iznimno izazovna i temeljila se na ocjenama i komentarima žirija na Demo danu dosadašnjem radu timova, spremnosti projekta za komercijalizaciju, kao i poklapanju tipa proizvoda i stadija razvoja s onim što Nuqleus može timovima ponuditi u sljedećih 6 mjeseci.
Prijašnjih godina obično su 3 tima prolazila u finalni krug, ali ova godina je drugačija pa je tako žiri odabrao raditi s timovima Calirad, CyberArrange, EMHANCE i KalphaTech sljedećih 6 mjeseci.
Upoznajmo četvoricu najboljih:
1. KalphaTech
KalphaTech razvija nove tehnologije temeljene na fizikalnim modelima i poboljšanim algoritmima umjetne inteligencije. Automatiziraju kristalografsku analizu kako bi ubrzali istraživanje i razvoj, poboljšali kontrolu kvalitete i proizvodnje u farmaceutskoj, kemijskoj i biotehnološkoj industriji.
Problem koji KalphaTech adresira jest skupa i dugotrajna analiza i interpretacija kristalografskih podataka. Rješenje koje nudi su nove metode analize poboljšane algoritmima umjetne inteligencije.
2. ENHANCE
Već su prošli kroz proces patentne prijave, a ona je objavljena u rujnu 2022. godine. trenutno im je potrebno vodstvo u sferi poslovanja i pronalaska novih izvora financiranja za provođenje kliničkih istraživanja i nastavak zaštite intelektualnog vlasništva.
3. CyberArrange
Problemi koje CyberArrange želi riješiti jesu dugotrajnost i složenost pripreme kibernetičkih vježbi pri čemu stručnjaci gube veliku količinu vremena za izvršavanje repetitivnih tehničkih zadataka.
Rješenje koje nude jest automatsko osmišljavanje slučajnog vježbenog IT sustava na temelju jednostavnog opisa smjernica željene vježbe. Na taj način stručnjaci mogu uštedjeti tjedne i mjesece posla i fokusirati se na važnije aspekte vježbe, kako bi organizacijama pružali kvalitetnije iskustvo učenja i pripreme za incidente.
4. Calirad
Calirad je sustav zasnovan na kamerama koje prepoznaju gledatelje reli utrka koji su pod velikim rizikom od udara natjecateljskih vozila. Kritične slike iz natjecateljskih vozila šalju se na mrežnu aplikaciju, gdje sigurnosni službenik može procijeniti razinu prijetnje te po potrebi intervenirati.
Calirad je već proveo eksperimente s Međunarodnom automobilističkom federacijom i pritom spasio nekoliko života kada su natjecateljska vozila izgubila kontrolu. Za početak svoje usluge bi iznajmljivali organizatorima, ali u njihovim kamerama postoji potencijalna primjena za promet općenito.
Što čeka četiri najbolje ekipe?
Treća faza ovogodišnjeg programa usredotočena je na poslovni razvoj i razvoj proizvoda. rad s timova postaje individualan kako bi im se pružila personalizirana potpora u razvoju proizvoda, akviziciji prvih korisnika, prikupljanju investicija, zaštiti intelektualnog vlasništva i izgradnji brenda.
Sa svakim ćemo timom će skrojiti personalizirani pristup razvoju poslovanja i održavati redovite sastanke za procjenu postignutog napretka i planiranje te korigiranje budućih aktivnosti.
Odabrani timovi sastoje se od stručnjaka s Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Instituta Ruđer Bošković (IRB), Instituta za Fiziku (IF), Medicinskog fakulteta (MEF) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) kao i stručnjaka iz raznih područja industrije. Timovi će kroz treću fazu dobiti Nuqleusove stručnjake kao privremene pridružene članove tima.
Bitno je naglasiti da su svi odabrani timovi već osnovali, ili su u procesu osnivanja tvrtke, što znači da će ove godine iz Nuqleusova programa izaći barem četiri nova spin-offa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.